Güneş' e Dikkat

Son güncelleme: 26.07.2009 15:02
 • 37 dereceye kadar normal olan vücut ısısı, çok sıcak havalarda ve rutubetin arttığı durumlarda 40-41 dereceye kadar yükselebiliyor. Bu durum hücrelerde özellikle de beyin hücrelerinde tahribat yapıyor. Aşırı sıcağa maruz kalan bir kişinin, beynindeki ısı ayarlama merkezinin fonksiyonu bozuluyor ve 'güneş çarpması' denilen ciddi sağlık sorunu ortaya çıkıyor. Bu sebeple, sıcak çarpması belirtilerine karşı uyanık olunması ve alınan tedbirlerle hasta düzelmezse doktora haber verilmesi, büyük hayati önem taşıyor.


  Uzmanların belirttiğine göre, ilerlemiş sıcak çarpması çok tehlikeli olup tedavi edilse bile hastaların yüzde 20'si ölüyor. İyileşenlerin ise sinir sisteminde kalıcı hasarlar oluşabiliyor, denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi aylar alıyor. İlk belirtiler görüldüğünde teşhis konur ve şuur kaybından önce tedaviye başlanırsa iyileşme şansı oldukça yüksek.


  Sıcak çarpmasının ilk belirtilerini, 'Çok yüksek ateş (40-41 derece), terleyememe, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma-bulantı, nabız hızlanması ve cildin kuruması' olarak sıralayan uzmanlar, 'Algılama ve koordinasyon yeteneğinin azalması, görme netliğinin bozulması, göz çukurlarının belirginleşmesi ve bilincin kaybolması' gibi ileri belirtiler ortaya çıkar çıkmaz derhal doktor çağırılması gerektiğini kaydediyor.


  Uzmanlar, böyle bir vakayla karşılaşıldığında, hastanın hemen serin ve hava akımı olan bir yere alınması gerektiğini ifade ederek, "Sıkı giysileri gevşetilmeli. Hastanın solunumu kontrol edilmeli (Gerekirse hava yolu açılıp suni solunuma başlanmalı). Hasta su veya vantilatörle soğutulmaya çalışılmalı. Ateşi 39 dereceye düşünceye kadar soğutma işlemine devam edilmeli. Acil olarak hastaneye götürülmelidir" önerisinde bulunuyor.


  Mecburiyet olmadıkça, güneş sıcaklığının en belirgin olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında dışarıya çıkılmaması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, özellikle çocuklar, yaşlılar, kalp ve şeker gibi kronik hastalığı olanların buna özellikle dikkat etmeleri gerektiğini bildiriyor.


  Uzmanlar, aşırı sıcaklarda bol sıvı ve mineral içeren içecekler tüketilmesi gerektiğini belirterek, "Kalp hastalığı veya hipertansiyonu olup tuzsuz diyet alan kişiler dışında gıdalarla tuz alımı arttırılmalıdır. Tuz kısıtlaması olanlar ise sıvı ve tuz kaybı yönünden çok dikkatli olmalıdır. (Susamamış olsanız bile sık sık su için çünkü susamak vücudunuzun su ihtiyacını belirten güvenli bir işaret değildir.) Alkollü içecekler kullanmayın. Hafif yemekler, sulu yiyecekler (meyve, salata, çorba vb.) yenmeli. Yağlı ağır yemeklerden ve tıka basa yemekten kaçınılmalı" diyorlar.


  İnce, açık renk ve bol giysiler giyilmesi gereğine de işaret eden uzmanlar, "Giysiniz güneş ışığının sizi yakmasını önlesin ama terletip su kaybettirmesin. Geniş kenarlı şapka giyin, yüzünüz doğrudan güneş altında kalmasın. Sık sık duş yapıp serinlemeye çalışın. Dışarıda aktif olarak çalışması gerekenlerin mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, ağır eforlardan kaçınmaya ve sık sık, bol bol sıvı tuzlu gıdalar almaya daha çok dikkat etmeleri gerekir" ifadesini kullanıyor.
#28.06.2004 08:17 0 0 0
 • ALLAH razı olsun kardeşim bylaşımından dolayı
#16.10.2005 14:35 0 0 0
 • teşekkürler
#16.10.2005 18:57 0 0 0
 • Ellerine sağlık mechul kardeşim.Paylaşımlarının devamını bekleriz inşallah
#16.10.2005 19:08 0 0 0
 • bizim burdakiler alışkın.Hiçbirşey olmuyor.yazın bazen 50 dereceyi bile geçiyor güneşin altında.Resmen kavruluyoruz.
  Bilgiler için teşekkürler
#24.12.2005 15:36 0 0 0
 • Güneşi hiç sevmiyorum...dün arkadaşları kıramadım çıktım ..sonuç doktorda bitti...hala başım çatlıyor ağrıdan :(

  Paylaşım için teşekkürler...
#26.07.2009 15:00 0 0 0
 • Güneş Çarpması HakkındaHer ne kadar terleme olayı vücut ısımızı düşürüyor olsada bazı durumlarda vücut ısısının düşmesi mümkün olmaz.
  Çok sıcak günlerde doğrudan güneş altında bulunmak,
  Isı kaynaklarına yakın çalışmak,
  Vucudun ateşini artıran hastalıklar
  gibi durumlarda vücut ısısını düşürmek için ter bezlerinin çalışması yetersiz kalmaktadır.

  Güneş çarpması:

  Güneş çarpması doğrudan gün ışığıaltında uzun süreli kalanlarda görülen bir sağlık sorunudur. Gün ışığını alan vücudun ısı dengesi bozulur ve çeşitli yan etkilerle kendini gösteren güneş çarpması meydana gelir.

  Güneş çarpmasının belirtileri.
  Yaz aylarında fazlaca güneş altında kalan kişilerde
  Şiddetli baş ağrısı,
  Bulantı,
  Kusma,
  Yüksek ateş
  Gibi bulgular güneş çarpmasından şüphelenmemiz için yeterlidir.

  Güneş çarpması durumunda ilk yardım.
  Her şeyden önce hasta serin bir yere taşınmalıdır.
  Vücudunu sıkan giysiler mutlaka gevşetilmelidir.
  Başa, kasıklara ve koltuk altına suğuk kompres uygulanmalıdır. (eğer ateş aşırı yüksekse ve düşürülemiyorsa bütün vücuda ıslak uygulanması çok yerinde olacaktır.)
  Hastanın havadar bir yerde olması da önemlidir.
  Hastanın bilinci yerindeyse içecek bir şeyler verilmeli ve kaybedilen su ve tuzlar yerine konmalı.
  Hasta kusuyorsa baş yana çevirilmeli.

  Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın.
  Hastanın bilinci yerinde değilse içecek vermeyin.
  Alkol koklatmayın.
  Alkollü ve gazlı içecekler vermeyin.
  Katı yiyecek çok tehlikeli sonuçlar doğuracaktır. Kesinlikle hastaya yiece vermeyin.

  Çocukların güneş çarpmasından korunması için neler yapılmalıdır?
  Sabah 10:00 ile öğleden sonra 15:00 arasında çocuklarınızı doğrudan güneş ışığında bırakmayınız.
  Çocuğunuza gölge kuralını öğretin "gölgen senden küçükse güneş altında kalma" telkinini sık sık işleyin.
  Koruyucu giysilere önem verin.
  Koruyucu krem olarak kaliteli malzemeler kullanın.
  Su ve beyaz kum gün ışığını yansıtan faktörlerdir. Kumsallarda iken korunmaya ayrıca önem verin.
#26.07.2009 15:02 0 0 0