Sağlık > Kendinizi öldürdüğünüzü biliyor musunuz?

  Sigara içmeyin, nefes alın...!
  Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) İstatistik Topluluğu tarafından 346 öğrenci üzerinde yapılan anket çalışması sonucunda, üniversite öğrencilerinin sigara kullanımına olan bakış açıları araştırıldı. Araştırma sonucunda öğrencilerin yüzde 48'inin sigara kullandığı saptanırken, kızların yüzde 45'inin, erkeklerin ise yüzde 51'inin sigara içtiği ortaya çıktı.


  Anket çalışması Prof. Dr. Saim Kendir danışmanlığında Sinem Er, İclal Dalgıç, Işıl Çubukçu, Esra Ersan, Münevvere Sarı, Zahide Yüzgeçcioğlu, Suzan Kantarcı, Gökhan Sarı ve Mustafa Akay tarafından gerçekleştirildi. 346 kişiye uygulanan ankete Fen, Eczacılık, Edebiyat, Ziraat, İletişim İktisadi İdari Bilimler ve Mühendislik fakültelerinin öğrencileri katıldı.


  Çalışma sonucunda öğrencilerden yüzde 57'sinin 3 yıldan fazla, yüzde 35'inin 1 ile 3 yıl arası ve yüzde 81'inin 1 yıldan az süreyle sigara kullandığının görüldüğünü belirten Proje Danışmanı Prof. Dr. Saim Kendir, "Öğrencilerin ayrıca yüzde 57'sinin yarım ile 1 paket arası, yüzde 21'inin de 1 paketten fazla sigara tükettiği ve son oranın kızlarda daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sigara kullananların yüzde 38'i bunun bir alışkanlık olduğunu, yüzde 34'ü de hiçbir sebebi olmadan sigarayı kullandıklarını belirtmektedirler. Yüzde 62'si sigaranın sağlıklarını olumsuz etkilediğini düşünmelerine rağmen, yüzde 53'ü bırakmayı düşünmüyor.Sigara içen üniversite öğrencilerinin yüzde 59'u sigara kullanmayan arkadaşlarıyla ilişkilerinde tedirginlik yaşamadıklarını iddia etmişlerdir" dedi.


  Yine aynı çalışmaya göre, sigara içmeyenlerin yüzde 92'sinin sigara kullanmayacaklarını belirttiklerini ifade eden Prof. Dr. Kendir, "Aynı öğrencilerden yüzde 77'si sigaradan rahatsız olduklarını ve yüzde 74'ü kapalı mekanlarda sigara içilmemesi için yürürlükte olan 4027 Sayılı kanunun yaptırımının daha katı uygulanması taraftarıdır. Sigara kullanmayan öğrencilerin yüzde 63'ü tepkisiz kalmak yerine, sigara içenleri uyarmayı tercih etmektedirler" diye konuştu.
  Ben sigara icmedigim icin beni alakadar etmez. Icenler dusunsun.
  Umarim herkes dogrulari görür ve kisa zamanda birakir
  Orijinalin yazari ramonkanos
  Ben sigara icmedigim icin beni alakadar etmez. Icenler dusunsun.

  Her koyun kendi bacagindan asilacak misali öylemi??? Sigara icilen yerlerde,icmeyenlerde passiv olarak cigerlerine hastaliga yol acan dumani cekiyorlar .Demekki bizleri bir sekilde alakadar etmeli .
  Bİlgi İçin Te$ekkürler.......
  bilgiler için teşekkürler arkadaşım...
  TEŞEKKÜRLER....
  ELLERINE SAGLIK ARKADASIM
  ben 5 senedir sigara iciyom ve kac defa birakmayi denedim fayda etmedi sigara icmeyenler bile bi sekilde hastalanir ve vefat ederler bu da bir sacmalik bekara gari bosamak kolay gelir
  aslında herkes elele verse we sigara üretimi durdurulsa herkes mecburen bırakıcak we bu pis illeten kurtulcak ama nerde......keşke böle bişi olsaa belkkii biz görmiyebiliriz ama bizim çoçuklarımız görür
  HİÇ İÇMEDİM..UMARIM İÇENLERDE GEÇ OLMADAN BIRAKABİLSİNLER..TŞKLER
  sigaraya hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr................................................
  sigara sağlığa zararlıdır yazısını bile dikkate almıyorlar
  sigara içenlerin çoğu çocuk yaşta başlıyor. buna bir önlem alınması gerek. teşekkürler. sigaraya hayırrrrrrrr.
  verdiğiniz faydalı bilgilrer için teşekkürler
  Hepimiz bunu biliyoruz '' SİGARA SAĞLIĞA ZARALI'' diye ama ,pekçoğumuz bunu içmeye devam ediyoruzimage
  orjinalini görmek için tıklayınız
  inşallah bu illetten bir an ince kurtuluruz kendim içiyorum. içmeyen arkadaşlarada sakın denemeyin diyorum.