Sağlık > mastürbasyonla ilgili (özel çalışma)

  mastürbasyonla ilgili

  --------------------------------------------------------------------------------

  >>>Masturbasyonda anal bölgenin uyarılması :
  Anal bölgenin, halk arasındaki adıyla makat bölgesinin, kadında da erkekte de cinsel organlarla anatomik olarak yakın komşuluğu ve sinirsel ortaklıkları vardır. Bu nedenle anal bölgenin uyarılması her iki cins için de haz verici olabilir. Kadınlar da erkekler de, masturbasyonda veya eşli cinsel etkinliklerde, cinsel organlarının yanı sıra, bedenin karın, bacakların iç yüzü, makat gibi başka duyarlı bölgelerini de uyarır ve bundan cinsel haz alırlar.


  >>>Masturbasyon kızlık zarına zarar verir mi?
  Kadın orgazmının tetiğini çeken klitoris, vajinanın dışındadır. Kadınlar masturbasyon sırasında genellikle, dış cinsel organlar bölgesini ve özellikle de klitorisi uyarırlar. Vajinanın birkaç santim içerisindedir. Vajinaya giren her cisimden etkilenebilir. Masturbasyon sırasında, vajina içine herhangi bir cisim giriyorsa, kızlık zarı da etkilenecektir.


  >>>Masturbasyon sıklığı
  Kişinin yaşına, cinsel isteğine, yaşam koşullarına, eşli cinsel yaşamının düzenine bağlı olarak çok değişebilir. Özellikle genç yaşlarda, her gün ya da günde birden fazla da olabilir. Cinsel isteği etkileyen çeşitli faktörlere bağlı olarak iki haftada bire kadar azalabilir. Masturbasyon ne sıklıkta yapılırsa yapılsın, her hangi bir zararı yoktur.


  >>>Masturbasyon yapamama :
  Masturbasyon sırasında, peniste sertleşme olmuyorsa, verdiğiniz fiziksel uyarı yetersiz olabilir, uyarılma sağlamaya yetecek kadar ritmik uyarı vermeyi sürdürmüyor olabilirsiniz, kullandığınız cinsel fanteziler sizin cinsel olarak uyarılmanız için uygun olmayabilir. Boşalma olmuyorsa, başka zamanlarda da, örneğin gece uykuda da boşalma olmuyorsa, ergenlik gelişiminiz açısından erken bir dönemde olabilirsiniz. Herkesin aynı yaşlarda gelişmesi zorunlu değildir. Sorun devam ederse, bir üroloji uzmanına başvurabilirsiniz. Gece boşalmanız var, ama masturbasyonda boşalma olmuyorsa, uyarıyı yeterince sürdürmüyor olabilirsiniz. 'Geç boşalma' veya 'ketlenmiş boşalma' dediğimiz bir cinsel işlev bozukluğu vardır, ama çok seyrek görülür. Bu sorununuz devam ederse, bir cinsel tedavi uzmanına başvurabilirsiniz.


  >>>Masturbasyonda birkaç saniyede boşalma
  Erken boşalmadan söz edebilmek için eşli cinsel ilişkiler olması gerekir. Masturbasyonda ve eşli cinsel yaşamın başlangıç dönemlerinde kısa sürede boşalma olması normaldir. Boşalma denetiminin gelişebilmesi için, cinsel deneyimin artması gerekir.


  >>>Masturbasyonda makat tahrişi ve basur
  Masturbasyon sırasında makatınıza soktuğunuz cisimler, bu bölgede geçici veya kalıcı yaralanmalar yaratmış olabilir. Makata sokulan cisimler, makatın dışkıyı tutan sfinkterinin gevşeyip, tutma özelliğini yitirmesine yol açabilir. Cerrahi uzmanının makatınızda saptadığı yırtık ve basur memesinin bunlarla ilgisi olabilir de olmayabilir de. Bugünkü şikayetleriniz ve yaşamınız açısından, bunların nasıl oluştuğundan çok, nasıl düzeleceğinin önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle doktorunuzla geçmiş masturbasyon deneyimlerinizi paylaşmak zorunda değilsiniz. Zaten sizi muayene eden cerrahi uzmanı, makatınızın bugünkü durumunu görerek uygun tedaviyi önerecektir. Ancak, yakınmalarınızın hepsini, örneğin dışkı tutamama durumunuzu tam olarak anlatmanız gerekir. Güvendiğiniz bir cerrahi uzmanıyla birlikte uygun tedaviye karar vermelisiniz.


  >>>Masturbasyonun zararları
  Masturbasyon her iki cins için ve her yaşta doğal bir cinsel etkinliktir. Herhangi bir zararı yoktur; sivilce yapmaz, aşırı yorgunluk yapmaz, güçsüzlüğe, erken boşalmaya, hastalığa, vereme neden olmaz


  >>>Masturbasyon yapmanın zararı var mı?
  Masturbasyon kendi bedenimizin cinsel yanıtlarını ve cinsel hazzı öğrendiğimiz bireysel bir cinsel etkinliktir. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinden itibaren, bireysel bir haz kaynağı olarak, yaşamımız boyunca yerini korur. Özellikle başka bir cinsel etkinliği olmayan, genç erişkinlerin masturbasyon da yapmamaları uygun değildir. Masturbasyon yapmak ya da yapmamak, erken boşalmaya neden olmaz. Ama boşalma denetiminin zaman içinde ve cinsel deneyim ile kazanıldığı düşünüldüğünde, düzenli masturbasyonun bu denetimin kazanılmasına katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Düzenli bir cinsel eşi olmayan erkeklerde, erken boşalma tedavisinde de, masturbasyon ödevlerinin önemli yeri vardır.


  >>>Masturbasyon ile boşalan biri 'iktidarsız' olabilir mi?
  İktidarsızlık' (Empotans) terimi, erkeklerin sertleşme bozukluğu için geçmişte kullanılan bir isimdir. Bugün bazı hekimler tarafından ve medyada kullanımı sürmekle beraber, cinsel tedavi ile ilgilenen profesyoneller tarafından terk edilmiştir. İktidarsızlık, hem bozukluğu tam olarak açıklamaktan uzaktır, hem de aşağılayıcı bir anlam da taşımaktadır. Erkeklerin sertleşme bozukluklarının birçok tipi vardır. Bedensel nedenlere bağlı olmayan, psikolojik kaynaklı sertleşme bozukluklarında, erkeğin uykuda ve/veya masturbasyon sırasında sertleşmesi ve boşalması olur, ancak bir kadınla beraberken sertleşmede sorun vardır. Tanımladığınız durum, bu tip bir sertleşme bozukluğu yaşadığınızı gösteriyor. Bir cinsel tedavi uzmanına başvurmanızda yarar var.


  >>>Masturbasyon çocuklarda nasıl olur?
  6 yaşında bir kızın masturbasyon yapması ve bu keşfinden mutluluk duyması son derece normal bir durum. Anne ve babanın, çocuğun bu eylemini çok önemsediğini ya da kaygılandığını hissettirmemesi uygun olur. Çocuğunuzu sorgulamayın, ayıplamayın ve asla cezalandırmayın. Zamanla her yeni oyuncağına olduğu gibi, masturbasyona da düşkünlüğü azalacaktır. Günde birkaç kezden fazla veya başka etkinliklerini engelleyecek kadar yoğun masturbasyon yapan çocuğu, asla kızmadan, yanlış bir şey yaptığı duygusunu oluşturmadan, hoşlandığı başka etkinliklere davet edebilirsiniz.


  >>>Masturbasyon sırasında penis damarları
  Bildiğiniz gibi, cinsel uyarılma sırasında cinsel organlar bölgesine kan dolar. Erkekte de masturbasyon veya eşli cinsel etkinlikler sırasında, penis sertleşirken, doğal olarak penisteki damarlar dolgunlaşır ve belirgin olarak görülebilir. Ancak bu duruma ağrı eşlik etmez. Yakınmanız devam ettiği takdirde bir üroloji uzmanına danışmanızda yarar var.
  Paylaşımın için teşekkürler... Tekstille uğraştığına emin misin...
  Emeğe saygı.. teşkür
  Paylaşım için teşekkürler dostum.
  teşekkürler