Sağlık > şahdamarından kalpkrizi teşhisi

  Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Bruce Wasserman, MR ile kişilerin şahdamarındaki tıkanmaları görüntülediklerini, böylece kalp krizi ve felci oluşmadan saptayabildiklerini söyledi. Dr. Wasserman, Eskiden anjiyo yapılarak damardaki daralma saptanıyordu. Şimdi şahdamarına bakıp buradaki yağ plakalarını tespit ediyor, bunların patlayıp felce yol açıp açmayacağını biliyoruz dedi.

  Şahdamarında yapılan MR incelemesinin Türkiyede de kullanıldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Radyoloji Uzmanı Dr. Oktay Karadeniz, Ancak bu yöntem çok yaygın olarak kullanılmıyor. Oysa ülkemizde cihaz ve yetişmiş uzman anlamında bu testin uygulanabilmesi konusunda sıkıntı yok dedi.
  Verdiğin bilgilerden ötürü teşekkür ederim arkadaşım
  teşekkürler kardeş bizlere bu konuda yardığımcı olduğunuz için
  sanırım her denilene , her ortaya atılan fikre araştırmadan körükörüne atlamamak lazım. şah damarının MR görüntüleme ile görülüp buradaki yağ plaklarının görülmesi bu hasta ileride illaki kalp krizi geçirecek demek değildir. buradaki olay şah damarında bu plak varsa bu plağın oluşmasına en uygun olan ve en kolay komplikasyonu görülen kalp damarlarındada bu plak vardır diyebilmektir... bu görüntüleme sistemide ayrıca pahallı bir yoldur. araştırmada değil tanıda kullanılması gerektiği fikrindeyim. şunada katılıyorumki eğerşah damarında darlık varsa ilerde kalp krizi ve felç gelişme riski normale göre çok artmıştır
  Paylaşım için teşekkürler
  ellerine sağlık kardeşim çok teşekkür edrim paylaştıkların için
  EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
  eline sağlık

  teşekkürler

  herkeze sağlıklı günler dileklerimle


  paylaşımın için teşekkürler.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız