Kadınca > aşkta 4 YalaN

  Milyonlarca çift, uzun süreli, uyumlu, kavgasız gürültüsüz, 'ateşli gecelerin' de eksik olmadığı bir ilişki arayışı içinde.

  Hediyeler, iltifatlar, mum ışıklı yemeklerle ilk günkü heyecanı öldürmemeye çalışıyoruz. Peki bu 'aşkı öldürmemek için' yapılanlar işe yarıyor mu? Yoksa bütün bu çabalar boşuna, hatta zararlı mı? 1979'dan beri çiftlere danışmanlık yapan Alman psikoterapist Michael Mary'e göre birçok çift, ilişkilerini yürütmek için adeta helak oluyor ve ilişki yürümediğinde de kendini becerisizlikle suçluyor. Oysa Mary'ye göre, bir ilişkinin bitmesinin bambaşka nedenleri var. Yakınlık, sevgi, saygı, güven, uyum gibi kavramlarla aşk, cinsellik, ihtiras gibi kavramların bir ilişki içinde, tıpkı ilk günkü gibi aynı anda, aynı şekilde yaşanmasının mümkün olmadığını savunan yazar, söyledikleriyle ve yazdığı kitaplarda ele aldığı konularla çiftlerin 'gözünü açmaya' çalışıyor.

  İşte Michael Mary'ye göre aşkın 4 temel yalanı

  1- "Mutluluk romantizmdedir"
  Eğer 'Beni sadece romantik bir ilişki mutlu eder' diye bir bakış açısıyla hayata bakıyorsanız, daha çok bakakalırsınız. Çünkü romantizm, her koşulda, her durumda, hayatın her döneminde insanı mutlu edemez. Ayrıca, her ilişkinin 'kurtuluşu' romantizmden geçmeyebilir. Yani 'Kurtuluş romantizmde!!' gibi haykırışlarda kuyruklu yalanlar arasında.

  2- "Cinsel çekim uzun sürelidir"
  Bir ilişkide yakınlık, sevgi, saygı, güven, uyum gibi kavramlarla aşk, cinsellik, ihtiras gibi kavramlar bir arada yürütülemez. Eğer aynı heyecanı, aynı aşkı, aynı cinselliği 30 yıl sonra da yaşadığınızı söylüyorsanız, yalan söylüyorsunuz. Öneri: Her şey eskisi gibi olmak zorunda değil, olamaz da. Bu nedenle her şeyin eskisi gibi olması için mücadele etmek boşuna. Mutlu olmak için ilişkiyi olduğu gibi kabul etmek daha doğru.

  3- "Tek bir aşk vardır"
  Yazara göre tek bir 'aşk' veya 'sevgi' biçimi yok. İnsan her şeye aşık olabilir. Aşk zamanla şekil değiştirir. Bir çocuk için aşk, el ele tutuşmayla eş değerdeyken, bir genç için cinselliği çağrıştırabilir. Tıpkı aşk gibi, cinselliğin de farklı boyutları var. Bu nedenle ilişkinizi birtakım 'kurallara' veya 'kalıplara' oturtmaya çalışmayın.

  4- "Her işin bir tekniği var"
  'Her işin bir tekniği var canım. Kitapta okumadın mı?' diyenlerdenseniz, ilşkiniz çoktan bitmiş demektir. Her adımınızı kitaplara göre atmaktan vazgeçin. Herkes için geçerli olan belli kalıplar, kurallar yok. Bunlar yalan! Bu nedenle yatağa girmeden önce okuduğunuz 'Kadına/Erkeğe Dokunmanın Yolları' adlı kitabınızı rafa kaldırmaya ne dersiniz? Belki de hayatınızı bu kitap kararttı.
  Caspercim cok sagolasin bilgilerin icin