Genel > İşitme Engelli Çocuklara Sahip Ailelere Tavsiyeler...

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Kuzey İngiltere'deki bir işitme engelliler okulunda baş öğretmenlik yapan Morag Clark işitme engelli çocuklarla uğraşanlara tavsiyelerde bulundu. Clark, işitme kaybı erken saptanarak, tedavi edilen çocukların konuşmasının, daha normal gelişeceğini ve yaşıtlarınınkine yakın olacağını söyledi.

  Clark, ODYOMED İşitme Konuşma Ses Bozuklukları Merkezi tarafından düzenlenen ''İşitme Engelli Çocuklarla Uğraşanlara ve Ailelerine Tavsiyeler'' konulu konferansta, çocuklarda işitmenin ve konuşmanın değerlendirilerek, varolabilecek rahatsızlıklarda erken tanı konulmasının önemine değindi.

  150 sene önce, işitme cihazlarının günümüzdeki kadar yaygın olmadığını ve kullanılanların da büyük ebatlarda olduğunu belirten Clark, bu nedenle işitme cihazının takılması konusunda özellikle bebeklerde büyük sorunlar yaşandığını kaydetti. Clark, 1980 yılından itibaren uygulanmaya başlayan ve derin işitme kaybının düzeltilmesi için kullanılan biyonik kulak (koklear implant) yönteminin büyük bir başarı olduğunu vurguladı. Clark, "İşitme şu anda yeni doğan bebeklerde dahi değerlendirilebiliyor. İşitme kaybı erken saptanarak, tedavi edilirse çocukların konuşması, o kadar normal gelişir ve yaşıtlarınınkine yakın olur" dedi.


  İşitme engelli doğan ve bu engeli fark edilemeyen bebeklerin dil gelişimlerinin durduğunu, zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimlerinin ise yavaşladığını ifade eden Clark, yıllarca erken tanı konusunda çalıştıklarını söyledi. İngiliz öğretmen, artık birçok Avrupa ülkesinde, doğumdan sonra anne ile çocuk hastaneden ayrılmadan işitme taraması yapıldığını, Türkiye'de de bu uygulamanın yaygınlaşmasını arzu ettiğini söyledi.

  Sözel İletişimin Önemi

  İşitme kaybı olan çocuğun eğitiminde, normal işiten bir çocuğun lisan gelişiminin temel alınması gerektiğine dikkat çeken Clark, şunları kaydetti:  "Konuşma diliyle iletişim kuran işitme engelli bir birey, toplum içinde, günlük ve aile yaşantısında daha bağımsız hareket eder. Yüksek okulda okuma, iş olanakları, sosyal güvence şansları artar. İşitme engelli çocuklar, gerektiği gibi uyarılır ve yardım alırsa, konuşmaların büyük kısmını algılayabilir, normale yakın bir konuşma becerisi kazanabilir."
  Cadikizcim cok sagolasin bilgilerin icin
  paylaşımın için teşekkürler
  paylaşımın için teşekkürler canımcım