Sağlık > sarımsak ve ayran tansiyona faydasız

  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, tuzlu ayran ve sarımsağın tansiyonun yükselmesi ya da düşmesine bir faydasının olmadığını açıkladı.

  Tansiyonun düşmesi ve yükselmesinin ortak belirtiler gösterdiğini söyleyen Turgan, Tansiyon düşmesi halinde tuzlu ayran içme uygulamasını bir kere mutlaka kaldırmak lazım. Tansiyonu düşen kişi uzanıp dinlenirse sorunu çözülecektir. dedi.

  Aynı durumun sarımsak için de geçerli olduğunu ifade eden Turgan, şöyle devam etti: Samsunda 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmada, hastaların yarısına sarımsak verilmiş, yarısına ise verilmemiş. Yapılan kan basıncı ölçümlerinde her iki grup arasında fark olmadığı görülmüş. Tabii ki, sarımsak yararlı bir bitki; ama tansiyonu düşürmek için sarımsak kullanmanın bir yararı yok. Tedavi amacıyla kullanmamak şartıyla limon suyunun kan basıncını düşürücü etkisi var. Tansiyonu düşürme adına, limon suyu içmek sarımsak yemekten daha faydalı. Bir kişinin günde 3-4 gramdan daha fazla tuza ihtiyacı olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Turgan, hipertansiyon tedavisinde sıkı tuz kısıtlaması yapmadıklarını dile getirdi. Turgan, hipertansiyonu olan kişinin, işlenmiş gıda tüketimini azaltarak, sebze ve meyve tüketimini artırarak tuz kısıtlamasını tek başına sağlayabileceğini ifade etti.
  teşekkür bu güzel bilgilere..Herkesin yaptığı bir yanlışlığa değinmişsiniz..
  bilgileriniz için teşekkürler ellerinize sağlık
  Sağol L aydim.
  Paylaşımınız için teşekkürler
  Fakat ben buna pek katılmıyorum.Bunu ben bile bir kaç defa denedim.ve her deneyişimde faydasını muhakkak gördüm.Ayranın faydası yoksa beni rahatlatan ne??
  EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
  Eline sağlık

  teşekkürler