Sağlık > SAĞLIKLI KEMİKLER İÇİN ÖNERİLER

  Uluslararası Osteoporoz Vakfı (IOF) Genel Direktörü Dr. Daniel Navid, her 3 kadın ve her 5 erkekten 1inde görülen osteoporozdan korunmada alışveriş torbası taşımanın bile etkili olduğunu bildirdi.


  Dr. Navid, sessiz salgın hastalık olarak nitelendirdiği osteoporozun çok sık görüldüğünü söyledi. Her 3 kadın ve her 5 erkekten 1inde görülen hastalık sonucu kemiklerde kırılma meydana geldiğini anlatan Dr. Navid, Dünyada 1 yıl içinde görülen kalça kırığı sayısı 1950de 1.5 milyon iken, bu sayının 2050de 6 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Kalça kemiği kırılan hastaların 3te 1i 1 yıl içinde hayatını kaybediyor dedi.

  Osteoporozun çok yaygın olmakla birlikte iyi bir hastalık da olduğunu ifade eden Dr. Navid, şunları kaydetti:
  İyi, çünkü önlenebiliyor. Teşhisi kolay, değişik tedavi alternatifleri bulunuyor. Ancak şöyle bir sorunumuz var; hem halk, hemde hekimler osteoporozu yeterince bilmiyor. Yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görülüyor. Osteoporozun tanımı Dünya Sağlık Örgütü (WHO)tarafından 10 yıl önce yapıldı. Sırf o alana has tıpta dal yok. Endokrinolog, pratisyen hekim, ortopedi cerrahı gibi değişik branşlardan hekimler bakıyor.

  HASTALIĞIN ÖNLENMESİ
  Hastalığın önlenmesinde iyi beslenme, alkol ve sigara kullanmamanın dışında fiziksel aktivitenin de çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Daniel Navid, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Osteoporoz, önlenebilir bir hastalıktır. Bunun için atılması gereken adımlar vardır. Bunlar içinde en kolayı ve etkilisi fiziksel aktivitedir. Gençler büyürken kemiklerini kuvvetlendirmeli. Bu bankayapara koymak gibidir. Geleceğimiz için, büyürken kemiklerimizi güçlendirmeliyiz. Dolayısıyla egzersiz çok önemli. Egzersiz derken çok komplike, programlı, pahalı aletler gerektiren faaliyetlerden bahsetmiyoruz. Çok zor olmayan, aktif yaşamı sağlayan hareketler yeterli. Düzenli yürüyün, merdiven çıkın, alışveriş torbanızı taşıyın, istiyorsanız zıplayın.

  Dr. Navid, batı toplumlarında özellikle gençlerin hareketsiz bir yaşam sürdüğünü, bunun da kendileri için endişe kaynağı olduğunu dile getirerek, Bu da, büyüyünce kemiklerinin zayıf olacağı anlamına geliyor. Çocukken yapacağımız en önemli şey, oynamasını, hareket etmesini sağlamak. Koşsunlar, zıplasınlan, futbol oynasınlar dedi.

  Kadınlarda 30-50, erkeklerde ise 30-60 yaş arası fiziksel aktivitenin büyük önem taşıdığını vurgulayan Dr. Navid, egzersizin kemikleri güçlendirme yanında kasları kuvvetlendirdiğini ve dengeyi sağladığını, bunun da kırılmalara yol açan düşmeyi önlediğini bildirdi.

  Uluslararası Osteoporoz Vakfı (IOF) Genel Direktörü Dr. Daniel Navid, Bu hastalığı tedavi etmek mümkün. Ama önlemek çok daha önemli. O hapı alacak noktaya gelene kadar hastalar çok acı çekiyor. Çünkü insanlar, ancak bir yerleri kırılınca osteoporoz olduğunu anlıyor. Ayrıca ilaç pahalı olabiliyor diye konuştu.
  bilgi için teşekkürler.
  bu faydalı bilgiler için teşekkürler
  Paylaşım için teşekkürler..
  bilgilerin için teşekkürler ellerine sağlık
  ellerinize emeklerinize sağlık.Teşekkür ederim