Sağlık > EGZERSİZ YAPMALISINIZ

  Sağlığınızı koruyarak kilo vermek için egzersiz'de yapmalısınız.
  Düzenli ve bilinçli yapılan egzersizler sağlığınızı koruduğu gibi zihinsel faaliyetlerinizi de arttıracaktır.
  Spor ve bilinçli egzersiz kalbi güçlendirir, solunumu düzenler ve kan dolaşımını düzene sokar.
  Egzersiz'lerde önemli olan şunlardır;
  " Egzersiz sayısı : bir egzersiz programının bir hafta içerisindeki tekrar sayısıdır.
  " Tekrar sayısı : bir egzersiz programındaki aynı hareketin tekrar sayısıdır.
  " Egzersiz süresi : egzersiz programındaki bir hareketin süresidir.
  Vücut yağlarınızın enerji olarak kullanılıp harcanabilmesi için gerekli sayıda hareketi gerekli sürede yapmalısınız. DÜZENLİ EGZERSİZ MEME KANSERİNİ ÖNLÜYOR...
  Egzersizin önlediği hastalıklar listesine meme kanserinide ekleyebilirsiniz artık. Norveç'te 26 bin kadında yapılan bir araştırma, her hangi bir sporu haftada en az dört saat yapan kadınlarda meme kanseri gelişme riskinin %40 oranında azalığı belirlenmiş. Boş zamanlarını sürekli TV seyrederek ya da hareketsiz kalarak geçiren kadınların bu kansere yakalanma şansı ise artıyor.
  Ne kadar çok egzersiz yaparsanız koruyucu etki o kadar artıyor. Ama orta düzeyde hareketlilik dahi kanseri önleme de etken. Bu etki nasıl oluyor? Fiziksel aktivite estrojen hormonunun düzeyini azaltır. Bu biliniyor. Maraton koşucuları, balerinler gibi sürekli spor yapan kadınlarda adetlerde kanama miktarı çok azalır. Fazla estrojenin meme kanseri gelişmesini uyardığı yönünde düşünceler devam etmektedir. Özellikle zayıf ve 45 yaşın altında olan kadınlarda egzersizin koruyucu etkisi daha belirgin olmakta.
  Bu arada ağır beden işi olan kadınlarda daha hareketsiz işi olan kadınlara göre meme kanseri gelişme şansının daha az olduğunu söyleyelim. Düzenli egzersizin kalp hastalığı, şeker, felç ve kemik erimesine karşı olan koruyucu etkisi uzun zamandır biliniyor. Meme kanserini engelleyici etkisi ise bu kadar kesin değil. Başka geniş ölçekli çalışmalarla desteklenmesi gerekiyor.
  Ama kadınları harekete geçirmek için önemli bir neden daha ortaya çıktığı inkar edilemez.
  Kaynak: The New England Journal of Medicine (1997;336:1269-1275)
  paylaşımın için teşekkürler
  Egzersiz her şeyin başı,
  Bilgilerin için sağol.
  ellerinize sağlık paylaşımlarınız için
  emekleriniz için teşekkür ederim