Sağlık > Damar tıkanıklığı ciddiye alınmıyor

  Damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi, inme ve kangren nedeniyle hastaneye başvuran her 10 hastadan 7'sinin yaşam şeklini değiştirmeden ölüme meydan okuduğu belirlendi.

  Antalya'da devam eden 21'inci Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi, inme ve kangren nedeniyle hastaneye başvuran 793 hastanın bir yıl boyunca takip edilmesiyle yapılan araştırmada, hastalardaki risk faktörlerinin değişimi değerlendirildi.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Araştırmaya katılan hastaların yüzde 58.7'sinin kalp krizi geçirdiği ve bunların yüzde 54'ünün 40-59 yaşları arasında olduğu belirtildi.

  Kangren ve kalp krizi nedeniyle hastaneye başvuranların çoğunluğunu erkek, inme geçirenlerin çoğunluğunu ise kadınlar oluşturdu.

  Hastaların bel çevresine bakıldığında ortalama kalınlık, 96.7 santimetre olarak belirlendi. Kangren olanların yüzde 90'ı, kalp krizi geçirenlerin yüzde 70'i, inme geçirenlerin yüzde 40'ının sigara kullandığı veya hayatlarının bir döneminde sigara içtikleri kaydedildi.

  İnme geçirenlerin yüzde 72'sinde, kangren ve kalp krizi geçirenlerin de yüzde 45'inde hipertansiyon saptandı. İnme geçirenlerin yarısı, kalp krizi geçirenlerin üçte biri ve kangren olanların yüzde 10'unun obez olduğu belirlendi. Düzenli egzersiz yapanların oranı ise yüzde 10 oldu.

  Türk insanı riski seviyor

  Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zeki Öngen, araştırmadan elde ettikleri en şaşırtıcı sonucun, insanların ölüm riski taşıyan hastalıklara karşın yaşam şekillerinde değişiklik yapmamaları olduğunu söyledi.

  Damar tıkanıklığına bağlı hastalık geçiren her 10 hastadan 7'sinin risklerinde hiçbir değişiklik saptanamadığını vurgulayan Öngen, ''bir yıl boyunca izlenen hastaların yüzde 80'inin sigara içmeye devam ettiği, yüzde 76.6'sının hipertansiyonunda değişiklik olmadığı ortaya çıktı. Her 100 hastadan sadece 3'üne düzenli egzersiz yaptırılabildi'' dedi.

  Türklerin çok genç yaşta kalp krizi geçirdiğine dikkat çeken Öngen, "kalp krizi,
  ülkemizde Avrupa ve ABD'ye göre 7-8 yaş erken görülüyor. Kalp krizi önlenebilir bir hastalık. Buna rağmen kalp krizi geçirdikleri halde insanlar kendilerine iyi bakmıyorlar" diye konuştu.

  Öngen, damar tıkanıklığına bağlı hastalık riskinin sigara içimini azaltmak, geleneksel yiyeceklere dönmek ve düzenli egzersizle düşürülebileceğini de kaydetti.
  Paylaşım için teşekkürler..
  teşekkürler saolasın
  Paylaşımın için teşekkürler
  Paylaşım için sağolun