Genel > Tarihin en büyük romantik jestleri

  ABD'li uzman Dan Bova, tarihin en büyük romantik jestlerinin bir listesini çıkardı.

  Seks ve evlilik konularında çeşitli yayın organlarında yazan Dan Bovanın hazırladığı liste şöyle:

  AŞKA ADANAN BAŞYAPIT

  Hindistan'daki Babür İmparatoru Şah Cihan, 1631'de, 14. çocuklarını doğururken ölen karısı Mümtaz Mahal için Tac Mahal'i yaptırdı. Bir aşka adanan dünyadaki en büyük, en güzel yapıt olan Tac Mahal, 22 yılda inşa edildi ve inşaatta 22 bin işçi çalıştı. Şah Cihan, bir daha benzerini yapamasın diye ustabaşının sağ elini kestirdi. Tac Mahal, dünyada en fazla turist çeken yerlerden.

  69 KIRATLIK ELMAS

  Richard Burton, 1969da, önce başkasına satılmasına rağmen, 69.42 kıratlık elması, eşi Liz Taylor için almayı başardı. Çift, iki kez evlenip boşandı. Liz Taylor, aynı elması, 1979da beş milyon dolara sattı. Taylor, öldüğünde Richard Burton'un yanında gömülmek için ünlü aktörün son eşiyle müzakere halinde.

  BÜYÜK AŞKIN ŞARKISI

  Ünlü gitarist ve rock yıldızı Eric Clapton, arkadaşı olan Beatles üyesi George Harrisonun karısı Pattie Boyda aşık oldu. Eric Clapton, ne yaptıysa Boydu eşinden ayıramadı. Clapton, Leyla ve Mecnun öyküsünden esinlenerek Layla adlı şarkıyı besteledi ve sözlerini yazdı. Layla bir hit oldu ve Boyd kocası Harrisonu terk etti. Boyd ile Claptonun evliliği dokuz yıl sürdü. Şarkı ise hálá popüler.

  M.M'NİN MEZARINA GÜL

  Marilyn Monroe, ünlü beyzbolcu Joe DiMaggio ile sadece dokuz ay evli kaldı. Monroe, 1962de intihar ederek yaşama veda etti. Joe DiMaggio, 20 yıl süreyle haftada üç kez Marilyn Monroenun mezarına gül demeti gönderdi.

  OTURAK HEDİYE ETTİ

  Ben Affleck-Jennifer Lopez aşkı, Hollywoodun en çok konuşulanları arasında yer almıştı. Affleck, Lopeze, 105 bin dolar ödeyerek, değerli taşlarla bezenmiş bir tuvalet oturağı satın aldı. Affleck, Jennifer benim prensesim, iş tuvalete geldi mi en iyisini hak eder demişti. Çiftin yolları daha sonra ayrıldı.

  SENFONİ BESTELEDİ

  Richard Wagner sevgili eşi Cosima için ve 33. yaşgünü hediyesi olarak senfoni yazdı. Wagner, 14 kişiden oluşan bir orkestraya, evinin medivenlerinde bestelediği Siegfried Idyll senfonisini çaldırdı. Cosima, anılarında, Müziği duyunca uyandım. Aman Tanrım ne müzik diye yazdı.

  50 BİN DOLARLIK PARFÜM

  Victoria Beckham, futbol yıldızı eşi David Beckham için şişesi 50 bin dolar olan bir parfüm satın aldı. Clive Christian No. 1 adlı parfüm, altı ayda üretilebildi ve futbol ayakkabısına benzeyen kristal bir şişeye konuldu.

  İLK GÖRÜŞTE AŞK

  Carole Lombard, Clark Gablei ilk gördüğünde aşık oldu. Gablein otomobil tutkusunu bilen Lambard, ilk çıktıkları gece ünlü aktöre Model T Ford hediye etti. Lombard, arabanın üzerine beyaz ve kırmızı renklerde kalpler işletti ve Clark Gablee yolladığı nota da Beni deliye çeviriyorsun diye yazdı. Aynı gece hediye otomobil ile dansa giden çift daha sonra evlendi.

  MUCİT AŞIK HAMMES

  Bir mimar ve mucit olan John Hammes, karısının ev işi yükünü azaltmak istedi. Hammes, 1927de, dünyanın ilk çöp öğütücüsünü icat etti ve adını In-Sink-Erator koydu. Hammesin Seni seviyorum diyerek karısına hadiye ettiği çöp öğütücü kısa sürede her eve girmeye başladı.
  O paralar ben de olsa ne jestler yapardım amaaaaa

  ahh işte


  Bu ilginç ve güzel haberler için çok teşekkürler kardeşim
  tesekkurler arkadsim
  Paylaşım için teşekkürler..
  paylaşım için teşekkürler eline sağlık usta
  Teşekkürler
  paylasim icin tskrler...en anlamlisi ve duygu yüklüsü dogumda kaypbettigi esi icin yapilan basyapitti bence...
  paylaşımın için teşekkürler
  ilginç.........
  hemde cok ilginc
  hakkaten çok romantik jestler
  bende isterdim ama parasal değeri olmasa da olur.
  herseyin Kokenini paraya bagladilar.. cok Romantik bir jest:))
  paylaşım için sağol kardse
  gerçekten fevklade tebrik ederim bilgilerin için eywallah
  ne romantizmi, bunlar abartmis bence

  ya da benim romantizm anlayisim cok farkli
  Guzelmis,hic duymamistim bunlari
  tesekkurler kardesim
  Çok ilginç paylaşım için teşekkürler
  Ilk efsane tac mahali ßir kac kere daha okumustum ve duymustum..

  öyle güzel jestler yapilmis sonra ayrilmislar ben ne anladim o asktan meskten :)

  yinede güzeldi paylasim icin tesekkürler.
  zengin olsaydım bende yapardım
  enteresaaaan
  paylasim icin sagol arkadasim