Kadınca > Tüm Kadınlar Güzeldir ama yine de aklınızda bulunsun: GÜZELLİK REÇETELERİ

  Güzellik Sütleri :

  Eğer biraz vaktiniz varsa, güzellik sütlerini kendiniz hazırlayabilirsiniz. Fakat, birkaç gün önceden eczacınızdan karışımlarınız için gerekli olan bazı maddeleri hazırlamasını isteyiniz, çünkü bazıları hemen temin edilemez, ısmarlanmaları gereklidir.

  Kuru Ciltler İçin Güzellik Sütü : 60gr. tatlı badem, 15gr. acı badem. Bunları kaynatın, kabuklarını soyun. Daha sonra kurutun ve bir havanda ezerek toz haline getirin. Ardından 2gr. sodyum borat, 25gr. saf gliserin, 300gr. gülsuyu ilave edin ve 8 gün boyunca dinlenmeye bırakın. Daha sonra bir tülbentten süzün.

  Yağlı Ciltler İçin Güzellik Sütü: 10gr. astearin, 6gr. gliserin, 1gr. potasyum karbonat, 500gr. saf su, 0.7gr. boraks. Bunların hepsini birden karıştırıp, tülbentten süzün.

  Her Cins İçin Güzellik Sütü : 10gr sodyum borat, 40gr. gülsuyu, 100gr. saf su, 5gr. aselbent tentürü. Hepsini karıştırın.

  Evde Hazırlayabileceğiniz Kremler :

  Kuru Ciltler İçin Kremler ;

  10gr. İspermeçet, 5gr. beyaz balmumu, 40gr. tatlı badem yağını hafifçe ıslatarak karıştırın.

  10gr. beyaz balmumu, 5gr. katı parafin' i bir kaba koyarak hafifçe ısıtın. Karıştırmayı ara vermeksizin bu ürüne 35gr. tatlı badem yağı, 5gr. gliserin birkaç damlada parfüm ekleyin.

  Yağlı Ciltler İçin Kremler ;

  38gr stearin i emaye bir kapta eritin. Başka bir kaba;

  1gr potasyum karbonat

  70gr gliserin

  200gr saf su koyun ve 90° kadar ısıtın. Bu karışıma azar azar stearin' i eklerken, bir yandan da ısıtmaya devam edin. Daha sonra soğumaya bırakın. Hızlı hızlı karıştırarak ikinci ve üçüncü kez ısıtın.

  Bütün Ciltler İçin Kremler ;

  10gr balmumu

  40gr tatlı badem yağı

  0.5gr sodyum borat' ı iyice karıştırıp kullanın. Bu karışıma "Gallien Merhemi" denir.

  10gr lanolin

  10gr tatlı badem yağı

  10gr maynezi karbonatı

  25gr gül suyu

  25gr portakal çiçeği suyu' nu karıştırıp kullanın Bu karışıma da "Köpüklü Gougerot" denir.

  Kremler ve Cilt Kuruması :

  Kremler cildin kurumasına karşı köklü bir çözüm getiremezler ama,bazı özel kremler cildi çok etkili olarak koruyabilirler. Cildin kuruması hepimizin bildiği bir terimdir. Rüzgara, kuruluğa, güneşe, pisliğe karşı korunmasız bir cilt, hızla sağlığını bozan bu doğal sonuca uğrar. Saydam tabaka hücreleri sularını kaybederek kurur.

  Kremlerin Görevleri : Dikkat ! Hiçbir krem cildi derinlemesine nemlendiremez. Kremler saydam tabakanın sadece yüzeydeki kısımlarında etkin bir rol oynayabilirler. Cildin korunması iki aşamada gerçekleşir;

  Hafif terlemelerin yaratacağı su kayıplarının engellenmesi gerekir. Bu üst deriyi dış etkenlere karşı tecrit eden korumayı önleyen kremlerin görevidir. Söz konusu kremler hava saldırılarına karşı bir engel oluşturur ve terlemenin yarattığı su kaybını yavaşlatır. Günümüzde higroskopik element olarak sütten elde edilen amino asitler cildin nemliliğinde önemli rol oynayan tabakanın asitlik oranını dengeleme gücüne sahiptir.

  Aynı zamanda deriye nemlendirici elementler sağlamak gerekir. Bu da higroskopik element esaslı nemlendirici kremlerin görevidir.

  Killi Maskeler :

  Kil, birçok özelliği sayesinde deri için çok yararlı bir maddedir. Güzellik maskelerinin bir çoğunda kullanılır. Sebum fazlalığını emerek, yağlı ciltleri temizler. Çıbanları kurutur ve bunların yayılmalarını engeller.

  Evde Yapabileceğiniz Maske :

  Toz kili alın, yarım ölçü su, yarım ölçü domates, salatalık veya üzüm suyu ile hamur yapın. (Bütün yüze ve boyuna ince bir tabaka halinde sürün, yalnız gözlerinizin çevresine sürmemeye dikkat edin). 15-30 dakika bekletin, yani hamur nemliliğini kaybedene kadar bekletin. Ilık su ile çıkarın. Bu maskeyi haftada bir kez tekrarlayın. Bu maske ergenlikler, sivilceler, derideki döküntü ve kırışıklıklar için çok etkilidir. Temizleyici ve canlandırıcıdır.

  Maske Reçeteleri :

  Şeftali Maskesi :
  Çok olgun bir şeftali alın ve bunu iyice ezin. Gazlı bezi iki kat yapın ve arasına ezdiğiniz şeftaliyi yayın. Bütün yüze ve boyuna sürün, 20 dakika koyunca yatarak bekletin. Gül suyu ile yıkayarak temizleyin. Bu maske tenin tazeliği, canlılığı için çok yararlıdır.

  Havuç Maskesi :
  Havuç ve maydanozu püre haline gelene kadar mikserden geçirin. Yüze ve boyuna kalın bir tabaka halinde sürün. 20 dakika kadar bekletin ve daha sonra ılık suyla temizleyin. Bu maske deriyi zehirlerinden arındırarak temizler, cilde eski inceliğini ve elastikiyetini ve esnekliğini kazandırır.

  Salatalık Maskesi :
  Eşit miktarlarda salatalık, helvacı kabağı ve kavun çekirdeği alın. Bunları bir mikserden ayrı ayrı geçirerek iyice toz haline getirin. Bir miktar süte her tozdan birer kaşık olmak üzere krem koyuluğuna gelene kadar koyun. Bu karışımı yüzünüze sürün ve yaklaşık 30 dakika kadar bekletin. Ilık gül suyu ile çıkarın. Bu maske geniş gözenekli ciltlere çok faydalıdır.

  Tere Maskesi :
  Bir ölçü bala üç ölçü tere özü katın. İkisini birden iyice karıştırın. Böylece bir maskeden çok losyon elde etmiş olursunuz. Pamuktan yapacağınız bir tampona bu losyondan bolca koyarak sabah-akşam yüzünüze sürün. Kurumaya bırakın. Ilık suyla çıkarın. Bu losyon derideki kızarıklıklara da iyi gelir.

  Doğal Ürünler :

  Kayısı: Deriyi temizler, besler ve canlandırır. Normal ciltlere gerginlik, esneklik verir. Bir parça kayısıyı yüzünüzde ezin. Deriye işlemesi için kurumaya bırakın.

  Akdiken : Dinlendirici ve kan hücumunu önleyici bir etkisi vardır; bir güzellik kremine katıldığı takdirde kızarıklıkları ve sivilceleri iyileştirir.

  Patlıcan : Teni hafifletir, beyazlatır ve birçok deri hastalıklarını önler.

  Avokado : Tropikal bölgelerde yetişen ve yurdumuzda bulunan bir meyvedir. Yağının canlandırıcı ve vitaminlendirici bir özelliği vardır.

  Papatya : Dinlendiricidir, kan hücumunu önler ve kanı temizler.

  Havuç : Deri ve dokular için gençleştirici bir gücü vardır. Deri hastalıklarında tavsiye edilir.

  Limon : Yağ sızması ve gözeneklerin gevşemesiyle savaşır. Kırışıklıları giderir, teni beyazlaştırır, yüz ve eller için hazırlanan birçok karşımın muhteviyatında yer alır.

  Salatalık : Ferahlatıcı, yumuşatıcı ve sıkılaştırıcı özellikleri vardır. Kozmetikte çokça kullanılır.

  Tere : Tere özü, dişleri kuvvetlendirici harika bir maddedir.

  Çilek : Sıkılaştırıcı, canlandırıcı ve cildi gerici özellikleri vardır. Yağlı ve donuk ciltlere iyi gelir.

  Marul : Madensel tuzlar bakımından çok zengindir ve güneş yanıklarını iyileştirir. Deriyi beyazlaştırır ve parlaklık verir.

  Portakal : Çok besleyici ve güç arttırıcı etkisi vardır. Birçok kremin karışımına katılır.

  Mürver : Ferahlatıcı ve güç arttırıcı etkisi vardır; deriyi temizler. Mürver suyu tahriş olmuş ve pürtüklü ciltlere özellikle tavsiye edilir.

  Çay : Kan hücumunu önleyici ve hafifletici etkisi vardır. Kompres şeklinde kızarmış ve yorgun gözlere losyon şeklinde ise, güneş yanıklarına oldukça iyi gelir.

  Yağlı Ciltler :

  Eğer cildiniz yağlıysa bu, ne kötü ne de yararlı bir durumdur. Yalnızca cildinizi tanımanız gerekir. Eğer aşırı bir yağ sızmasına uğramışsa, bunu bir dram yapmaya da hiç gerek yoktur. Yağlı bir cilt, genellikle, yağ bezlerinin kötü çalışmasının sonucudur. Genetik bir olaydır. Eğer derinizi, büyük bir özen ve dikkatli bir bakımla tedavi ederseniz, bu durumu düzeltebilirsiniz.

  Yapılmaması Gerekenler :

  Çok kuvvetli temizleyici kimyasallar kullanmak

  Deriyi sabunla çokça ovalayarak bozmak. Çünkü bu yüzden deri tümüyle kuru bir hal alır

  Yapılması Gerekenler :

  Kuru bir cilt kadar aşırı hassas olduğundan onun gibi özenle tedavi edilmelidir. Fazla yağların aşırı derecede alınması yağ bezelerini harekete geçirir ki, bu da enfeksiyonlara sebep olur. Onu güneşten ve soğuktan korumak gerekir. Yağlı bir cilt sanıldığı kadar dirençli ve dayanıklı değildir.

  En yüzeydeki tabakayı kuruttuğu için soğuktan çok rahatsız olur, aynı zamanda kötü ve yetersiz beslenmeye karşı da çok hassastır. Aynı şekilde güneşten de çok zarar görür, cildinizi güneşe karşı da korumanız gerekir. Doğal olarak, sebum yönünden aşırı zengindir. Oysa, güneşe karşı son derece korumasızdır. Hele güneş için bir madde kullanmıyorsunuz, güneşin zararlı etkilerine karşı iyice korumasız kalırsınız. Güneş diğer ciltler için olduğu gibi yağlı ciltler içinde iyidir. Çünkü bakteriler üzerinde etkilidir ve kan dolaşımını harekete geçirir. Ama güneş banyolarınızın dozunu iyi ayarlamanız şarttır. Ergenlikler söz konusu olduğunca güneşe hiç güvenilmez. Ayrıca beslenmenizin mutlaka iyi düzenlenmiş olması gerekir.

  Kuru Ciltler :

  Kuru bir cilt su ve sebum yönünden yoksuldur, yani nemsizdir, kurudur. Çok hassastır, bu nedenle de zamansız oluşan kırışıklıklara, tahrişlere ve sivilcelere çok elverişlidir. Azulenli bir süt ve "kuru ciltler için özel" yumuşak bir kremle tam ve derin bir temizlik yapılır. Süt veya Krem azulenli bir losyonla çıkarılır. İltihap önleyici bir losyon ılık olarak püskürtülür veya 10 dakika süresince ozon buharı altında durulur. Bu sonuncusu yüzü kan hücumuna uğratmamak için belli bir uzaktan yapılmalıdır. Bu işlemler kusurlarını ortaya çıkarmak için, üst deriyi bir sınava tabi tutar.

  Azulen : Azulen' den sık sık söz edildiğini, malzemelerinizin etiketlerinde bu ismin sıkça geçtiği görülür. Gerçekten de bir çok güzellik maddesine katılan bir elementtir. Bunların arasında kremler, makyaj temizleyicileri, tonikler vs en önemlileridir. Hatta bazen temel madde azulen olabilir. Azulenin dezenfekte edici ve kan hücumunu ve yanmayı engelleyen bir gücü vardır. Yüzdeki her çeşit kızarıklıklara derideki tahrişlerin giderilmesinde etkendir.

  Güzelliğin Alfabesi :

  Güzelliğiniz, tazelik ve doğallıktır. Son derece özgürsünüz fakat dişi ve tutkulusunuz. Arkadaşlarınız bakımlı havanıza, kibar konuşmalarınıza ve ölçülü davranışlarınıza hayran olmalıdırlar. Aşağıda bu yedi tavsiyeye dikkatle uyun; bunlar sizin başucu rehberiniz olmalıdır;

  Yalnızca hafif bir pudra veya renksiz bir tabaka dahi olsa makyajınızı temizlemeden hiçbir zaman yatmayın, çoğu zaman bronzlaştırıcı bir madde ile korunmuş bulunduğunuzdan bu önerimiz mutlaka açık havada ve denizde mutlaka uygulanmalıdır. Eğer makyaj yapmayı sevmeyenlerdenseniz bile bu önerimiz sizin içinde geçerlidir. Çünkü, yüzünüz tozların, rüzgarın, güneşin, yağmurun hücumuna uğrar ve bu pislik lerden "arınma" ihtiyacını duyar.

  Maddeleri her zaman aşağıdan yukarıya hareketlerle uygulayın (boyun hariç). Eğer çok gençseniz annenizin tavsiyelerini izleyin. 25-30 yaşından itibaren ve daha sonraları için güzelliğinizi hazırlayın. Bu size çok uzak gelebilir., ama zaman çabuk geçer ve sonraları çoğu kez "eğer bilseydim" denir. O zaman da çok geç kalınmış olur.

  Sizi ilgilendirmediğini düşünseniz bile, her zaman nemlendirici bir madde kullanın. Bu kaçınılmaz bir olay olan kurumayı yavaşlatacak, geciktirecektir.

  Eğer sivilceleriniz ve ergenlikleriniz varsa, bakımınızı yapın. Bu sivilceleri asla sıkmayın, çünkü iz bırakır. Öbür yandan bunların daha önemli bir nedeni olabilir. Daima bir deri uzmanına başvurun ve tavsiyeleri izleyin

  Güzellik maddelerinizin alımında hiçbir şekilde ekonomi yapmaya kalkmayın. Daha çok bir filmden, bir dondurmadan, kullandığınız sağlığınıza ve cildinize de oldukça zararlı olan sigaradan tasarruf edin, zira güzelliğiniz sizin istediğiniz gibi kalacaktır.

  Makyaja gelince, her zaman tercih ettiğiniz mankenlerin tarzlarını modadır diyerek aynen uygulamaya kalkmayın. Kömür gözlü olmayı ya da abartılmış ruj renklerini tercih etmeyin.

  Arayın ve kendinize yakışanı mutlaka bulun, bu daha önemlidir.

  Güzelliğinizin temeli olan bu yedi öneriye şunları da tamamlayıcı bilgi olarak ekleyebiliriz;

  Saçlarınızın bakımını da en iyi şekilde yapmalısınız. saçlarınız her zaman temiz ve bakımlı olmalıdır.

  Tırnaklarınızı her zaman temiz, bakımlı ve güzel olmasını sağlamalısınız.

  İyi parlatılmış ayakkabılar ve kusursuz elbiseler giymelisiniz.

  Bu saydıklarımız size modası geçmiş veya çok basit gelebilir. Ama, bu birkaç kural her zaman altın gibi değerli kalmıştır.

  Günlük Cilt Bakımı :

  Güzellik konusunda da, diğer birçok şeyde olduğu gibi, iyileştirmekten çok, önceden önlem almak daha iyidir. Normal ciltler için günlük, genel bakımı gereksiz görmüyoruz. Bunu başınızdan atmak için hiçbir özür göstermeyin, zaman yokluğu, yorgunluk, moral bozukluğu vs sebepleri bahane edip kendinizi bırakmayın.

  Akşam : Boynunuzu ve yüzünüzü özenle ve şu maddelerle temizleyin; -Kuru Ciltler İçin: Yağlı bir makyaj çıkarıcı ve yumuşak bir süt. -Yağlı Ciltlere: Temizleyici bir krem veya yağlı ciltler için özel bir makyaj temizleyici ile daha sonra -Kuru Ciltleri: Yumuşatıcı bir tonik veya sütle -Yağlı Ciltleri: Hafif sıkılaştırıcı bir tonik losyonla tamponlayın. Yüzünüze ve boynunuza besleyici bir krem sürün, fazlalığı emici bir kağıtla alın.

  Sabah : Yüzünüzü ve boynunuzu derinize uygun bir temizleyici ile temizleyin. Uygun bir losyonla ya da tonikle tamponlayın Dolaşımı hızlandırmak için deriyi hafifçe sıkın. İlk temel maddeyi sürün, ardından makyajınıza başlayın.

  Öneriler : Sabah-akşam gözlerinizi kan hücumunu önleyici bir losyonla yıkayın. Bütün bu bakımlar için size önerilen hareketleri yapın. Aynı zamanda da kaslarınızı da esnetin. Cildi iyi halde, güzel, sağlıklı tutmak için her gün bir kaç dakika zaman kaybı değildir.

  Güzel Bir Tene Sahip Olmak İçin 8 Altın Kural :

  Derinlemesine Temizlenin : İnsan yorgun olduğu zaman makyajı temizlemek istemez. "Yarın bakarım" der. Bu büyük bir hatadır! Büyük bir gün boyunca yüzünüzde duran bir makyaj, gözenekleri tıkar ve belli bir süre sonra deri inceliğini yitirir. Makyaj temizleme sağlıklı bir güzelliğin temelidir. Temizleyicileri ve losyonları, pamuk ve makyaj temizleyici kağıtlar tümüyle temiz çıkana kadar kullanın. Her zaman yüzünüze dokunmadan önce ellerinizin temiz olmasına özen gösterin.

  Hafif Bir Fondöten Kullanın : Kalın bir tabaka fondöten "tabaka" yapar, çirkin durur. Kırışıklıları özellikle belirtir. Onları burun çevresinde, alında, çenede, dudakların üzerinde daha belirgin yapar. Genişlemiş olan gözenekleri de ortaya çıkarır.

  Yüzünüzü Hırpalamayın : Fondöteninizi yalnızca hafif darbelerle, aşağıdan yukarıya doğru ve önceki tavsiyelerimizi hatırlayarak sürün.

  Yüzünüzü Koruyun : Düzenli olarak nemlendirici, bir cilt üstü kremi veya bir besleyici kullanın. Açık havada yaşayanlar bir güneş kremi kullanmayı unutmayın!

  Mümkün Olduğunca Fazla Oksijen Alın : Her defasında soluyabildiğiniz kadar soluyun. Güzel havalarda pencereniz açık uyuyun. Unutmayın ki, deri, vücudun genel oksijen alımında önemli rol oynar ve iyi oksijen almış deri sağlıklı bir deridir. Hafta sonu tatillerinizi açık havada, ormanlık sayfiyelerde geçirmeye çalışın.

  Uyku Saatleriniz Düzenli Olmalı : Uyku güzellik için çok önemli bir etkendir. Eğer düzensiz bir uyku saatiniz varsa, sigara ve içki de içiyorsanız bütün bunlar teniniz ve sağlığınız için oldukça kötüdür.

  Sağlıklı Bir Beslenme Diyeti Uygulayın : Beslenmenin cildiniz üzerinde oldukça büyük bir etkisinin olduğu hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin cildinizi ve sağlığınızı bozacağını aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın.

  Fazla İlaç Kullanmayın : Biliyorsunuz ki, deri, organizmanın özümlediklerini dışarı atar. Böylelikle de bu atıklar cildinizi bozar.

  Evde Epilasyon Yapılışı :

  Dudakların üzerindeki, hiçte hoş olmayan tüyler kadar estetik bozucu bir şey yoktur. Bunlar bazen de yanaklarda veya kulak memelerinde de oluşabilir. Bazı kadınlar bu tüyleri çok değişik yollarla yok ederler. Bu tüyler fonksiyonel bozukluklardan, daha çok iç saldı bezlerindeki bozukluklardan oluşur. Eğer esmerseniz ve sert tüyleriniz varsa muhakkak güzellik salonunda epilasyon yaptırmanız gerekir. Eğer tüyleriniz çok inceyse ve yalnızca hafif bir gölge oluşturuyorsa kendiniz bunların rengini açabilirsiniz.

  Oksijenli Su İle Renk Açma : Bazıları oksijenli suyun tüyleri çoğalttığını, beslediğini söyler. Bu yanlıştır. Tüy sararır, incelir, kurur ve sonunda kırılır. Uygulaması oldukça basittir; İyi temizlenmiş, pisliklerden arınmış bir cilde her zamanki toniğinizden sürün. Daha sonra oksijenli suya batırılmış bir pamukla tamponlayın ve 20 dakika kadar beklettikten sonra sadece suyla temizleyin.

  Kıl Dökücü İlaçlar : Eczanelerde, koltuk altlarınız veya bacaklarınız için ve hatta yüzünüz için de kullanabileceğiniz kıl dökücü krem ve pomatlar bulabilirsiniz.

  Cımbız : İlk önce tüyleri alacağınız bölgeyi özenle temizlemeli ve alkollü bir losyonla dezenfekte etmelisiniz. Daha sonra deriyi yumuşatmak için su kompresleri uygulayın. Ardından koruyucu bir krem sürün. Şimdi sol elin parmaklarıyla deriyi gererek, tüyü bir defada ve çıktığı doğrultuda çekerek çıkarın. İşlem bittikten sonra, iyi bir sıcak su kompresi ve arkasından kolonya kompresi uygulayın ve nişastalı bir pudra ile pudralayın.

  Bir Makyaj Temizleyici Nasıl Uygulanmalı :

  Bu iş için özellikle ayrılmış bir tasa, yada avucunuza temizleyici maddeden yeterli miktarda koyun

  Tüm yüzünüze ve boynunuza parmaklarınızın ucuyla kalınca bir tabaka halinde sürün.

  Yüzünüzün ortasından başlayıp, hafif , daireler şeklinde sürerek ürünün dokulara işlemesini sağlayın.

  Alından başlayın, burnun başladığı yerden şakaklar yönünde dairesel hareketlerle saçların başladığı yere kadar yükselin.

  Sonra, piramidal dan hareket edip, gözün alt çemberinden geçerek kulağın üst kısmına kadar yükselin

  Daha sonra dudağın üst çemberinden hareket edip kulak memesine kadar ilerleyin, elmacık kemiği boyunca işlemi sürdürün, çene altı için de aynı hareketi uygulayın

  Boyun için de aynı şekilde, ortadan başlayıp iki yana doğru, ilk önce boynun başladığı yerde, ardından köprücük kemiğinin hemen üstünde aynı hareketleri uygulayın. Makyaj temizleyicinin tüm izlerini makyaj temizleyici bir kağıtla ortadan kaldırın.

  İkinci bir uygulama yapı, bu kez iki elinizle simetrik bir şekilde bir perdahlama hareketi gerçekleştirin. Hareketin sırası ve yönleri aynı olacak. sadece boyunda yukarıdan aşağıya doğru uygulanacaktır.

  Alt ve üst göz kapaklarına gelince, iç köşeden dış köşeye, dış köşeden iç köşeye doğru dış köşeyi bir parmağınızla tutarak okşamayı andıran hafif dairesel hareketler uygulayın.

  Kullanılan makyaj temizleyicinin türüne göre; eğer bir süt kullanmışsanız bir süngerle yıkayarak temizleyin. Eğer söz konusu olan bir krem yada pelteyse ıslatılmış bir pamuk kullanın; bir sabun-krem ya da ikili bir süt uygulamışsanız bol su ile yıkayın.

  Vitaminler ve Güzellik :

  Vücudun, işlevini tam olarak yapabilmesi için günlük belli oranlarda elemana ihtiyacı vardır; kaloriler, vitaminler, madensel tuzlar. Şu halde, bu elemanların neye yaradıklarını eksiklerinin nelere yol açacağını bilmemiz gerekmektedir.

  A vitamini :

  Gözlerin sağlıklı olmalarında çok önemlidir.

  Eksikliği görme bozuklukları oluşturabilir ki bu bozuklukların başlıcaları şunlardır ;

  1-Saydam tabakanın donuklaşması ve sertleşmesi

  2-Keskin görüşteki azalma

  3-Yanma hissi

  4-Kızarıklıklar

  Tenin parlaklığı ve tazeliği için kaçınılmazdır. Yokluğunda derinin metabolizmasında bir değişim olabilir., deri kurur. Meyvelerin ve sebzelerin büyük bir bölümünde, karaciğer ve böbrek gibi sakatatlarda, balıklarda ve sütlü maddelerde yer alır.

  C vitamini :

  Yokluğu diş eti hastalıkları, ağız yangıları ve diş dökülmelerine yol açar.

  Nefesin pis kokmasına sebep olabilir.

  Sedef hastalığı veya ergenlikler halinde tavsiye edilir.

  Eksikliği derinin kurumasına yol açar. Özellikle taze sebze ve meyvelerde bulunur.

  E vitamini :

  Bu gençlik ve üreme vitaminidir. Üreme fonksiyonları üzerinde çok önemli bir rolü vardır ve iç salgı bezleri sisteminin güzellik üzerindeki önemi bilindiği zaman ihmal edilmemesi gerektiği kolaylıkla anlaşılır. Gözler için çok önemlidir ve miyop ( uzağı iyi görememe) hastalığında tavsiye edilir.

  Egzama hastalığının tedavisinde etkendir. Söz konusu vitamini her zaman elinizin altında, ekmek ve peynirde bulabilirsiniz

  Karma Ciltler :

  Karma cilt, kuru, nemsiz ciltlerin ve yağlı hassas ciltlerin tüm belirtilerini taşır. Yüzdeki yağ bezelerinin düzensiz çalışmaları etkendir. Genelde, alın, burun ve çene yağlı özellikler, yanaklar bölgesi ise nemsiz bir eğilim gösterir. Şu halde kolayca anlaşılacağı üzere bakımlar iki defada ve bölgelere göre iki şekilde yapılır.

  Karma Ciltlerin Bakımı :

  Akşam ;

  Yüzü ve boynu sıvı bir makyaj temizleyici veya derinlemesine işleyen hafif yağlı bir sütle temizleyin

  Temizleyici bir kağıtla silin

  Bütün pislikler temizleninceye kadar işlemi tekrarlayın

  Canlılık verici bir losyon tonik uygulayın.

  İki günde bir sıkılaştırıcı ve yağlanmayı önleyici bir losyon kullanın.

  Daha sonra yüzün kuru bölgelerine besleyici, yumuşatıcı ve nemlendirici bir krem sürün: bunu hafif sıyırmalarla ve daima yukarı doğru uygulayın.

  Haftada iki kez yağlı bölgeleri alın burun ve çeneyi temizleyici bir kremle temizleyin.

  Sabah ;

  Yüzünüzü ve boynunuzu makyaj temizleyici sıvı veya sütle temizleyin.

  Aşırı yağ sızmasını azaltmak için canlandırıcı ve hafif sıkılaştırıcı bir losyonla yağlı bölgeleri gerginleştirin. Hafif darbelerle uygulanan bu losyon kasları sağlamlaştırır.

  Maden suyunu koruyucu olarak kullanın.

  Deriyi canlandırmak için hafifçe sıkın, bu, maddenin daha iyi işlemesini sağlayacaktır.

  Özellikle kuru bölgeler üzerinde durarak kapayıcı ve yeniden nemlendirici iyi bir krem uygulayın.
  maşallah çokda beceriklisin canım ellerine sağlık verdiğin bilgiler için
  ellerine sağlık
  cok sagol bilgilerin icin cadikizcim tesekkürler
  Saol canim faydali bilgilerin icin