Sağlık > Gizli Şeker Hastalığı Yaygın!..

  Uzmanlar, sadece açlık kan şekeri kontrolü ve tanısının tip 2 diyabette yetersiz olduğunu açıklıyor ve her 100 hastadan 31'inin açlık kan şekerinin normal olmasına rağmen, tokluk kan şekerine bakıldığında, şeker hastası tanısı aldıklarını vurguluyorlar. Açlık kan şekeri normal olan kişilerde tokluk, yani öğünlerden 2 saat sonra ölçülen kan şekeri yüksek olabiliyor ve bu kişilerde gizli şeker bulunabiliyor. Bu nedenle açlık kan şekeri ölçümüne göre sağlıklı olanların da mutlaka tokluk kan şekerini ölçtürmeleri gerekiyor. Şeker hastalığının erken teşhisinde tokluk kan şekeri ölçümü oldukça önemli bir yere sahip.
  Tokluk kan şekeri ölçümü önemli
  Diyabet hastalarının kanında çok miktarda bulunan glikoz, damar sertliğine neden olmakta, bu da kalbe gelen kan miktarını azaltmaktadır. Bunun sonucu olarak hissedilen göğüs ağrısı, kalp krizine veya ani kardiyak ölümlere neden olmaktadır. Uzmanlar, özellikle öğünlerden iki saat sonra ortaya çıkan tokluk kan şekeri yüksekliğinin bu riski arttırabileceğine dikkat çekiyorlar. Tokluk kan şekerinin ölçümü ve tedavisiyle kardiyovasküler risk de kontrol altına alınabiliyor.
  Düzenli tedavi şart
  İlaç ve insülin alan, hatta diyet yapan diyabetiklerin tedavilerini kesinlikle aksatmamaları gerekiyor. Çünkü bu ilaçların e**i süreleri 8-12 saat arasında değişiyor. Hasta bu ilaçları almayı kendi başına bırakırsa kalp ve tansiyon hastalıkları riskini daha da artırmış oluyor. Şeker hastalığı olmayan kişilerde yemekten sonra pankreasta üretilen insülin hormonu hızlı bir şekilde salgılanırken tip 2 şeker hastalarında, bu hızlı erken dönem insülin salgılanması kayboluyor.
  Türkiye'de 5 milyon şeker hastası var
  Türkiye'de 2 milyon 600 bin şeker, 2 milyon 400 bin de gizli şeker hastası mevcut. Türkiye Diyabet Epidemiyoloji Çalışması sonuçları; 20 yaş üstü diyabet oranının yüzde 7.2 olduğunu ve bunların yüzde 32'sinin diyabetli olduklarını bilmediklerini ortaya çıkardı.
  Belirtileri neler?
  Uzmanlar, tip 2 diyabet tanısı konulmuş hastaların yüzde 20'30'unda göz bozukluğu, yüzde 10'20'sinde böbrek bozukluğu, yüzde 3040ında hipertansiyon, yüzde 50'80'inde kan yağı bozukluğu ve yüzde 80'90'ında ise orta çaplı damar hasarı komplikasyonları saptandığını belirtiyorlar. Bu tür komplikasyonların önlenebilmesi açısından şeker hastalarının hem açlık, hem de tokluk kan şekerlerinin düzenli olarak takip edilmesi ve erken teşhis büyük önem taşıyor.
  *Sık idrara çıkma
  *Ani kilo kaybı
  *Ağız kuruluğu ve çok su içme
  *Açlık ihtiyacının artması ve çok yeme isteği
  *Ciltteki yaraların veya kesiklerin yavaş iyileşmesi
  *Kuru ve kaşıntılı bir cilt
  *Ellerde ve ayaklarda uyuşma
  *Halsizlik ve aşırı yorgunluk
  *Tekrarlayan enfeksiyonlar
  *Karıncalanma
  *Bulanık görme
  Kimler diyabet riski altında?
  *Ailesinde diyabet hastalığı olanlar
  *Şişman ve kilo fazlalığı olanlar
  *Hareketsiz yaşantı sürenler
  *Hamileliği sırasında kan şekeri yükselenler
  *4 kilodan daha ağır bebek doğuran kadınlar
  *Yüksek tansiyonlu hastalar
  *Kan şekerini yükselten ilaç kullananlar
  *Aşırı stres altında yaşayanlar
  paylaşımın için teşekkürler
  değerli bilgileriniz için teşekkürler kardeş elinize sağlık
  Sağ ol Cadıkız.Zaten ben şeker hastasıyım.
  Bilgilendirmeniz için teşekkürler
  EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
  teşekkürler

  paylaşımların için teşekkürler ellerine sağlık arkadaşım bilgilerin için
  teşekkürler CADIKIZ
  ben diyabete sosyete hastalığı diyorum toplumun düzeyi arttıkça oda kendisini göstermeye başladı...
  paylaşımın için tşk ederim