Sağlık > KABIZLIK (BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ)

  Serbest yaşayan hayvanlarda görülmediği halde, ehlileştirilen hayvanlarda sık görülür. Yine köy insanından çok şehirli insanda görüldüğünden kabızlığın bir "medeniyet hastalığı" olduğu kabul edilmektedir. Kalın bağırsağın son kısmında dışkı fazla bekletildiği zaman içindeki su geriye emilmekte ve sertleşen dışkının atılması zorlaşmaktadır. Dışkının bağırsaklarda fazla beklemesinin sebebi içindeki posa oranının azlığındandır. Sebze, meyve ve taneli bitkileri az yiyen insanlarda kabızlık daha sık görülmektedir.
  Masa başında oturan, fazla hareket etmeyen, sinirli kimseler kabızlıktan en çok şikayet edenler arasındadır.
  Tedavi:
  * Mushil (söktürücü) ilaç kullanmak çoğu kimseler için en pratik yol gibi görünse de bu hiçbir zaman kabızlığı önleyici bir çare değildir. Kabızlığa sebep olan etkenler ortadan kaldırılmadığı müddetçe, hastalık tekrar edecektir. Fazla mushil kullanmak hem bağırsakları tahriş edecek; hem de tenbelleştirecektir.
  Ne Yapmalı?
  * Kabızlığa yakalanmamak için kepekli undan yapılmış kara ekmek yiyiniz.
  * Bakliyat türü, az yağlı yemekleri tercih ediniz.
  * Bol sebze ve meyve yiyiniz.
  * Bağırsakların boşalmasını sağlamak için muayyen zamanlarda tuvalete çıkma alışkanlığı kazanınız
  * Kabızlık sırasında söktürücü ilaçlar yerine şeftali portakal ve çilek yeyiniz. Elma, armut ve erik gibi meyvelerin ise kompostosunu içiniz. Sabahları sütle sulandırılmış bal içildiği zaman da iyi netice verir.
  paylaşımın için teşekkürler
  eline sağlık
  paylaşımların için teşekkürler ellerinize sağlık arkadaşım
  Küçükken ne acı çekerdik yaw
  bu nu okudum sanki daha once
  Kabız olan illaki anlar kabız olduğunu
  Bilgileriniz için teşekkürler