Yemek Tarifleri > Turşu kurmanın püf noktaları

  Turşu kurulacak sebzelerin körpe ve turşu kurmaya uygun olması gerektiği belirtildi. Ayrıca turşu kurmak için naylon bidon yerine cam kavanoz veya kaliteli pet bidonların tercih edilmesi gerektiği vurgulandı.

  Afyonkarahisarda yarım asrı aşkın süredir turşuculuk yapan Tevfik Tutan, turşu kuracaklar için tavsiyelerde bulundu.

  Turşu kurulacak sebzelerin körpe ve turşu kurmaya uygun olması gerektiğini belirten Tutan, turşu kurmak için naylon bidon yerine cam kavanoz veya kaliteli pet bidonların tercih edilmesi gerektiğini söyledi.

  Turşuların kalorifersiz ortamda, balkon dışında, bodrum veya merdiven altı gibi serin ve karanlık ortamda muhafaza edilmesi gerektiğine işaret eden

  Tutan, şunları kaydetti:
  Turşu satın alırken ihtiyacınız kadar, günlük tüketebileceğiniz kadar turşu satın alın. Zira turşu bekledikçe lezzetinde azalma olabilir. Turşu kurarken ise küçük cam kavanoz veya pet bidonları tercih edin. Ekim ayında havaların ani soğumasından dolayı bazı bidonlarda su eksilmesi olabilir. Bu eksilen su zamanla turşu suyunun kokmasına neden olur. Bu nedenle eksilen bidonlara turşu suyu ilave edin. Bidonların kapak altına 2 adet temiz çıtayla takviye yapın. Bunun nedeni ise turşuların yukarıya çıkmasını önlemektir.

  Tutan, açıldıktan sonra hava alan turşunun lezzetinde zamanla azalma meydana gelebileceğini belirterek, turşunun kısa sürede tüketilebilecek miktarda kurulması gerektiğini söyledi.
  tarifleriniz için teşekkürler elerine sağlık
  Ellerine saglik
  tarif için teşekkürler
  teşekkürler
  ALLAH razı olsun kardeşim ellerine sağlık
  Afiyet olsun ellerine saglık teşekkürler
  emekleriniz için teşekkür ederim
  Emeğine sağlık,paylaşımın için sağol.
  Paylaşımın için sağol, ellerine sağlık
  yok yok ben beceremem bu isi ama paylasim icin cok saol
  bayan arkadaşların işi elbette ama fikir sahibi olmakta yarar var
  turşu kurarken ne konur içine falan bişey yok ki burda ya
  bilgiler için çok teşekkürler