Sağlık > Tansiyonu olan okusun!!!

  Sarımsak, tuzlu ayran, hatta limon suyu, halk arasında tansiyonu dengeleyici olarak bilinirdi. Ancak, yapılan bilimsel bir araştırma, bunun doğru olmadığını kanıtladı... Etkinin sadece psikolojik olduğu ortaya çıktı... Doktorlara göre tansiyonun şifası, tansiyon ilaçları.

  Tansiyon düşüren efsaneler!

  Sarımsak ve tuzlu ayranın tansiyona hiçbir etkisinin olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Doktorlar uyarıyor: Psikolojik etkisi var, mutlaka ilaç alınması gerekir.

  Tansiyon hastaları için sarımsak ve tuzlu ayran tedavisi efsane çıktı. Halk arasında tansiyon düşmesine karşı tedavi amaçlı kullanılan tuzlu ayran ve sarımsak alışkanlığının hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir çalışmada hastaların yarısına sarımsak verildi, yarısına ise verilmeden tansiyon değerleri holter cihazıyla izlendi. Kan basıncı ölçümünde her iki grup arasında fark olmadığı belirlendi. Tansiyonu dengelemek amacıyla sarımsak yenmesinin ancak plasebo etkisi gösterdiğine dikkat çeken Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Erdine, "Plasebo boş ilaç demektir ancak hastalar psikolojik olarak ilaç zannettikleri için rahatlama hissederler. Sarımsak da aynen böyle bir etki yapıyor" dedi.

  İÇ ORGANLARA DİKKAT
  Sarımsak, tuzlu ayran ve hatta limon suyunun pek çok tansiyon hastası tarafından ilaç amaçlıkullanılmasının çok ciddi sorunlar da doğurduğunu açıklayan Prof. Dr. Erdine, "Tansiyon insanın iç organlarına zarar verir. Bazı hastalar bunu fark etmezler ancak onların da aynı şekilde iç organları zarar görmeyi sürdürür. Mutlaka ilaç tedavisi gerekir" diye konuştu. Hacettepe Üniversitesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Turgan, "Sadece bizde değil, ABD ve Avrupa'da da tansiyon ve sarımsak bağlantısı deneylerle incelendi. Sonuç hep aynıydı. Hiçbir etkisi yok" yorumunu yaptı. Türkiye'de 18 yaşın üzerindeki 48 milyon insanın yüzde 31'inde yani 15 milyon kişide tansiyon problemi bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Turgan, "Yüzde 40'ı hastalığının farkında değil. Tedavi gören her 5 hastadan biri de kontrol altında değil. Sarımsak ve tuzlu ayrandan çare aramalarını anlıyorum. Ancak hiçbir yararı yok" diye konuştu.
  SABAH
  çok önemli bir konu
  lütfen herkez dikkat etsin

  genelde halk arasında bilinen şeyler ama bilmeyenler için çok güzel bilgiler.Ellerine sağlık arkadaşım
  Gerçekten önemli bir konuya değinmişsin arkadaşım, teşekkürler
  teşekkürler
  Elbette tıbbın dedikleri olur.Tuzlu ayrana katılıyorum.Ama sarımsak vazgeçilmez.
  Bilgilerin için sağol laydim.
  teşekkürler
  benim Allaha şükür yok ama yinede bilgilenmek güzel
  sende bizi bilgilendirdiğin için teşekkürler arkadaşım
  EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER HERKESE
  SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
  ellerine sağlık dostum
  paylaşımlarınız için teşekkürler elinize sağlık
  paylaşımların için teşekkürler elllerinize sağlık
  annemin tansiyonu var, bilgiler için teşekkürler.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Bende 5 yıldır yüksek tansiyon var ilaç kullanıyorum.
  Değerli bilgilerin teşekkürler ellerine sağlık
  paylaşıma teşkür..
  Güzel bilgilerin için sağol.Herkese sağlıklı günler.
  Saolasin varolasin SU-PERISI bilgiler icin. Arada sirada benim de tansiyon yukseliyor, ama pek onemli bir$ey degil. Bilgiler tansiyonlari olanlara cok faydali olacaktir .