Teknoloji > Avrupa Güneşi unutacak

  Atlantik Okyanusu'ndaki Golfstrim sıcak su akıntısı hızla etkisini kaybediyor. Bunun sonucunda kuzey yarımküre, özellikle de Avrupa kıtası 'buz kesecek'.

  İngiliz bilim dergisi Nature'ın son sayısında yayımlanan araştırma, akıllara "The Day After Tomorrow" (Yarından Sonra) isimli bilimkurgu filmini getirdi. Kuzey Avrupa'nın daha ılıman bir iklime sahip olmasını sağlayan Golfstrim Sıcak Su Akıntısı'nın (Kuzey Atlantik Akıntısı) etkisini yitirmeye başladığını belirten dergi, tıpkı Golfstrim'in buzullardaki erime yüzünden soğumasıyla, kuzey yarımküre'nin hızlı bir soğuma sürecine girişini ve yeni bir buzul devrinin yaklaşmasını anlatan The Day After Tomorrow filmindeki gibi, Avrupa kıtası kıyılarındaki ılık su akıntı debisinin, son 50 yılda yüzde 30 azaldığını iddia etti.

  SICAK SUYUN DEBİSİ DÜŞÜYOR
  Okyanusları inceleyen Southampton Üniversitesi Ulusal Oşinografi Merkezi'nden Prof. Harry Bryden, Golfstrim'i ve kollarını kesen 25'inci paralel hizasına yerleştirilen alıcılardan gelen verileri değerlendirdi ve felaket senaryolarınıdoğrularcasına Atlantik'teki akıntı sisteminin 'bozulmakta' olduğunu belirledi. Bilim adamları Avrupa'ya kadar uzanan Kuzey Atlantik akıntısının 1957 yılında saniyede 20 milyon ton olan debisinin, 2004 yılında 14 milyon tona düştüğünü hesapladı. Araştırmaya göre, bu akıntının taşıdığı sıcaklık, Avrupa'nın karada ve denizde ikliminin ılıman olmasını sağlıyor. Dolayısıyla, okyanustaki bu dolaşım sisteminin yavaşlaması, iklimin değişmesi sonucunu doğuracak gibi gözüküyor. Golfstrim'in iklimi yumuşatan etkisi olmadan İngiltere, İrlanda, Fransa, Belçika, Hollanda ve Almanya gibi ülkeler için, dondurucu soğuklar kaçınılmaz hale gelecek.

  SOĞUK GÜNLERE 10 YIL KALDI
  Atlantik'teki su çevrimine ilişkin rakamların önceki değerlendirmelerden çok farklı çıkmasının şaşırtıcı olduğunu vurgulayan Prof. Bryden, Atlantik'teki çevrimin durması halinde Avrupa'da sıcaklıkların ortalama 4 derece azalacağını ifade etti. Suçevriminin filmlerdeki gibi bir anda duramayacağını söyleyen İngiltere Çevre Araştırma Merkezi'nden Meric Srokosz ise, "Durması 10 yılı bulabilir. Yeni bir buzul çağından söz etmiyoruz, ama kışlar muhtemelen çok daha soğuk ve çetin geçecek" dedi. Avrupa'da son 5 bin yılda görülmedik bir iklim değişikliği gerçekleştiğini belirten Avrupa Çevre Ajansı raporuna göre 2050 yılına kadar, İsviçre'nin buzullarının dörtte üçü eriyecek. Avrupa'daki kentsel alanlar, 100 yıl içinde iki katına çıkacak. Hava yolcuklarının süresi 2030'a kadar büyük olasılıkla ikiye katlanacak. Denizler, su kaynakları ve havanın kalitesi ise tehdit altında. Tehlikeli gazların miktarında kesintiye gidilmesini savunan Doğal Hayatı Koruma Vakfı'ndan Tony Long, Avrupa'nın 'daha az tüketip daha az kirletmeyi' öğrenmesi gerektiğini söylüyor.
  Adı geçen o film ikigün önce TV kanallarında oynadı gerçekten ilginç ve düşündürücü bir film, büyük ilgi ile izledim, haber için teşekkürler. Yanlız konuyu "bilim ve insan" bölümüne alıyorum puslucuğum
  Allah sonumuzu hayr eylesin
  paylaşım için teşekkürler
  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
  hayırlısı olsun e bizde nasibizi alacaz mecburen bu değişiklilerden