Sağlık > Vitamin deposu mantar.

  Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olan mantarın şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanı olduğu ortaya çıktı.

  Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Boztok, EÜ Ziraat Fakültesi'nce yürütülen 'İyi Tarım Uygulamaları' seminerinde katılımcılara mantar yetiştiriciliği ve özellikleri hakkında bilgi verdi.

  Mantarın insan sağlığını koruyucu B kompleks vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B7) ve C vitamini yönünden zengin bir besin maddesi olduğunu belirten Prof. Dr. Boztok, yüksek oranda folik asit ihtiva ettiğinden anemi olgularının iyileştirilmesinde de kullanıldığını belirtti. Mantarın proteininin hazım olabilme değerinin yüzde 72- 83 arasında olduğunu ve bu proteinin insanın beslenmesi için gerekli hemen hemen bütün aminoasitleri içerdiğini belirten Prof. Dr. Boztok, "Mantar, özellikle bu yönüyle diğer sebze türleri arasında en yüksek besin değerine sahiptir" dedi.

  Prof. Dr. Boztok, mantarın kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden azımsanmayacak ölçülerde mineral maddeler de içerdiğini vurgulayarak, "Mantar, düşük karbonhidrat ve yağ oranı nedeniyle kalp ve damar hastalıklarında, kandaki şeker düzeyini düşürme özelliği nedeniyle de şeker hastalıklarında diyet öğesi olarak önerilmektedir" diye konuştu.

  Mantar zehirlenmelerine de dikkat çeken Prof. Dr. Kaya Boztok, mantarın bütün bu üstün özelliklerine rağmen tanınmayan mantarların yenmemesi, özellikle kültür mantarlarının tüketilmesi gerektiğini ifade etti.
  Bu faydalı bilgiler için teşekkürler puslu
  ALLAH razı olsun puslukurt gardaşim bu çok değerli bilgi için

  Zaten bildğin gibi biz buralarda mantarı çok bulur ve tüketiriz bu durum bizim için iyi ama bilmeden kimsenin demantar tplamasını tavsiye etmem
  emeğine sağlık paylaşımların için çok teşekkürler arkadaşım
  Paylaşımın için teşekkürler
  Bilgiler için teşekkürler.
  Paylaşımın için teşekkürler
  Çok faydalı olduğunu biliyorum da çok zehirli olduğunuda biliyorum.Arkadaşlar siz siz olun sakın kültür mantarları dışında mantar yemeyin.Son derece zehirlidir.Çok profosyonel insanlar bile zehirli olanla zehirsiz olanı ayırt edemeyebiliyorlar bazen
  EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
  teşekkürler


  eline sağlık


  [span=royalblue] [/span]