Sağlık > Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat!!!

  Soğuk Havalarda Yüz Felcine Dikkat!!!  Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, soğuk havalarda, özellikle erkeklerin tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmaması gerektiğini söyledi.

  Şendur, toplumda en sık görülenyüz felci nedeninin ''Bell paralizisi'' olduğunu, bu durumun da yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla geliştiğini kaydetti.

  Şendur, şöyle konuştu:

  ''Yüz felcinden korunmak için özellikle kış dönemlerinde yüzün soğuktan korunması gerekiyor. Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Ayrıca bu etkenlerin yüzdeki virüsleri tetiklediği, bu virüslerin de yüzün sinir uçlarında ödeme neden olduğu tahmin edilmektedir. Çok soğuk havalarda dışarı çıkarken atkı veya şapka takılmasını, rüzgara maruz kalmamak için otomobil kullananların da camlarını açmamasını öneriyoruz. Erkeklerin tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmaması gerekir. Tıraş olan erkeklerin yüzlerini sıcak, ya da soğuk suyla değil ılık suyla yıkaması daha sağlıklıdır. Yüz felci geçiren hastaların hemen hastaneye başvurması erken tedavi için çok önemlidir.''

  Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusunun yüzün bir yanındaki hareketlerin azalması veya kaybolması olduğunu belirten Şendur, kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme, yanak şişirme gibi hareketlerin yüz sinirinin belirtileri olduğunu hatırlattı.
  aman dikkat özellikle traştan sonra
  sağol arkadaşım bu faydalı bilgiler için
  bilgilendirmen icin tsk ederiz :) benimde son günlerde farkettigim birsey var disari cikinca cenem agirmaya basliyor ve bu bir süre devam ediyor sicaga gelince geciyor...dikkat etmeliyiz bu dondurucu soguklar herseye yol acabiliyor
  paylasimin icin tesekkurler
  paylasım ıcın tesekkurler.
  ben korkumdan soğuğa çıkarken iyice sarınıp bürünüyorum
  emeğin için teşekkürler

  eline sağlık

  paylaşımların için teşekkürler
  ustat ellerine ve emeğine sağlık