Spor > Dağ Bisikleti Tırmanma Teknikleri
  Dağ bisikletinin, sporcuyu en çok zorlayan kısımlarının başında tırmanışlar gelir. İyi bir tırmanış için iyi kondisyon ve güçlü bacaklara sahip olmak dışında bisiklet üzerinde uygun duruş teknikleri ve uygun pedal çevirme tekniğinin uygulanması gerekir.
  Tırmanışları tekniksel olarak zorlaştıran problemlerin başında da bisikletin ön tekerleğin yerden kesilmesi ve arka tekerleğin tutunamaması (patinaj) gelir.

  Ağırlık Merkezi:

  Eğimsiz, düz bir yolda ilerlerken bisikletin ve bisikletçinin ağırlığının %40 ‘ını ön tekerlek, %60 ‘ını arka tekerlek taşır. Fakat tırmanışlarda ön tekerlek üzerindeki yük oranı düşer, arka tekerlek üzerindeki yük oranı artar. Ön tekerlek üzerindeki yük azaldıkça ön lastiğinizin yere değen kesiti de azalacağından bisiklete yön vermekte güçlük çekilir. Yüksek eğimli tırmanışlarda ön tekerleğin taşıdığı yük oranı %0 ‘a kadar düşebilir ve ön tekerleğiniz yerden kesilebilir.

  Bu gibi durumları önlemek için tırmanış esnasında kollar kırılarak, göğsümüz gidon üzerine yatırılır ve vücut ağırlığımızın ön tekerlek üzerine düşen oranını artırılır. Çok dik tırmanışlarda vücudun bisiklet üzerindeki duruşunu değiştirmek de yetersiz olabilir. Selenin üzerinde ileri kaymak (selenin ucuna oturmak), ön tekerlek üzerine düşen ağırlık oranını artırmanın bir diğer yoludur.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  http://img199.imageshack.us/img199/3314/59206123.png (http://img199.imageshack.us/i/59206123.png/)

  Tırmanışlarda bisiklet üzerindeki pozisyon bu şekilde olmalıdır.

  Patinajı önleme:
  Asfalt, beton, taş gibi sert zeminlerde arka lastiğin zemine tutunamaması gibi problemle karşılaşılması sık rastlanan bir durum değildir. Ancak zemin toprak, mucur, kum gibi kaygan ve gevşek olduğunda doğru teknikleri uygulamak gerekir. Kaygan ve gevşek zeminde tırmanış yaparken seleden kalkmak arka tekerlek üzerindeki baskıyı azaltacağından patinaj kaçınılmazdır. Bu nedenle seleden mümkün olduğunca kalkmamalı, kalkmaya mecbur kalınmışsa da kalçamızı sele hizasından uzaklaştırmamamız gerekir

  http://img199.imageshack.us/img199/1989/89471590.png (http://img199.imageshack.us/i/89471590.png/)

  Ayakta pedal çevirirken vücut ağırlığını mümkün olduğunca arka tekerleğe vermek gerekir.

  Ayakta yapılan tırmanışlardaki diğer hata ise, darbeli pedal çevirmektir. (Darbeli pedal çevirimini önlemek için SPD (kilitli) pedal kullanmak gerekir.) Şöyle ki;
  Ayakta pedal çevrildiğinde pedala vücut ağırlığımızı da aktardığımızdan, pedalımız (A) konumunda iken, pedalımıza tekerleği döndürmek için uyguladığınız yük minimumdur. Pedalımız (B) konumuna doğru ilerlerken pedallardan tekerleğe iletilen güç artış gösterir ve (B) konumunda maksimumdur. (B) konumundan, (C) konumuna ilerlerken ise tekerleğe iletilen güç azalır ve (C) konumunda yine minimumdur. Yani pedalımızı bir tur çevirdiğimizde arka tekerleğimize ilettiğimiz güç sürekli değişim gösterir. Bu durum lastiğin yere tutunma probleminin olmadığı asfalt, beton, taş gibi zeminlerde pek bir şey ifade etmese de, zeminin gevşek olduğu tırmanışlarda arka tekerleğin patinaj yapmasını ve pedala uyguladığımız gücün boşa gitmesine sebep olur.

  Ancak sadece (B) konumundan pedala yüklenmek yerine, (D) konumunda da yukarı doğru çekersek ayakta pedal çevirimini darbeli yerine daha yuvarlak yapmış, arka tekerleğe iletilen gücün daha değişmez olmasını sağlamış oluruz.

  http://img199.imageshack.us/img199/6148/67600117.png (http://img199.imageshack.us/i/67600117.png/)