Sağlık > Yaşa göre egzersiz

  "Yaşa göre egzersiz"

  Yaş yetmiş iş bitmiş tabiri, egzersizin hayatmıza girmesiyle tarihe karışıyor. Bütün iş, hangi yaşta ne tür egzersiz yapacağını bilmekte.


  Egzersiz her vücut şeklini yaş ayrımcılığı yapmadan sever. Düzenli yaptığınızda, sevgisini gösterir, yaşlanma sürecini tersine çevirir.

  Araştırmacılara bakılacak olursa, egzersiz yapmayan bir vücut daha çabuk yaşlanıyor. Üstelik düzenli egzersiz yapan, 40'lı yaşlarından birinin, 30'lu yaşlarada birinin vücuduna sahip olacağını söylersek de abartmış olmayız.

  Biyolojik saati durdurmanın anahtarı, yıllar içerisinde yaptığınız egzersizi evirmekte yatıyor. Aslında çok da büyük değişiklikler yapmanız gerekmiyor. Zaten tüm fitness çalışmaları, kardiyovasküler egzersizlere ve ağırlık çalışmasına dayanıyor. Zaman içerisinde önem kazanan şey, yaptığınız egzersizden çok, hangi egzersizlere ağırlık vermeniz gerektiği. Tabii fitness seviyesini de sürekli artırmayı unutmamak lazım.

  Bu nedenle hayatınızın her 10 yıllık dönemi için bir egzersiz tablosu sunuyoruz.

  20'li Yaşlar
  Profil: Genç ve kıpır kıpır
  Yapması gereken: Fitness seviyesini en üst seviyeye taşımak
  Kaçınması gereken: Çok kısa zaman dilimleri için aşırı beklentiler
  Haftalık egzersiz rehberi: Zaman ve sağlık sizden yana. Bu nedenle hoşlandığınız aktiviteleri yapın. Kardiyovasküler bir çalışma yapmak istiyorsanız, futboldan, yoğun bir aerobik çalışmasına kadar her tür fiziksel aktivite işe yarar. 20'lerinde olan pek çok erkek için spor, sosyal hayatın bir parçasıdır. Bu nedenle haftada 2-3 kez spor yapıyor olmak, hiç de zor gelmeyecektir.
  En iyi sonuçlar için: Bu yıllar kemik kütlesinin en çok geliştiği dönemler. Ağırlık çalışması kemiklerin güçlendirilmesinde etkili olacaktır. Ancak vücudu aşırı yormak da yarardan çok zarar getirir. Bu nedenle çalışmaların arasında dinlenmek için yeterli zaman bırakılmalıdır.

  30'lu Yaşlar
  Profil: Zaman fakiri ve yorgun
  Yapması gereken: Nicelikten ziyade nitelik
  Kaçınması gereken: Şişmanlamak
  Haftalık egzersiz rehberi: 30'lu yaşlarınız, hayatınızın en meşgul olduğunuz dilimi. Büyük ihtimalle daha uzun saatler çalışıyor ve belki de evlilikle çocuklar arasında koşturuyorsunuz. Egzersiz aklınızdaki en son şey. Ancak 30 yaşına girdiktan sonra, yılda ortalama olarak yarım kiloluk yağsız doku kaybetmeye ve bunun yerine yarım kilo yağ almaya başlıyoruz. Bu nedenle amaç kardiyo egzersizlere ağırlık vermek. Haftada 3 günden 20'şer dakikalık seanslarla başlayın. Kulağa çok fazla geliyor olabilir, ama illa da bir salona gitmenize gerek yok. Merdiven çıkmak, yürümek gibi egzersizlerle bu zamanı doldurabilirsiniz. Buna hafif bir ağırlık çalışmasını da ekleyebilirsiniz.

  40'lı Yaşlar
  Profil: Muhtemel bir vücut krizi yaşayan orta yaşlılar
  Yapması gereken: Kaybolan kas dokusunun yerine yenisini oluşturmaya çalışmak
  Kaçınması gereken: Kısa zamanlı ve sağlıksız diyetler
  Haftalık egzersiz rehberi: Toplumsal açıdan 40'lı yaşlarda olan kişiler, 30'larının başlarında gibi davranırlar. Genç birinin çalıştığı yoğunlukta çalışmak ve görüntüye büyük önem verilmesi bu yaşın göstergelerindendir. Böylece vücut imajıyla ilgili kriz başlar.

  Kişiler kilo almaya başladığında, doğal olarak panikler ve fazla kiloları, kendilerini açlığa mahkum etmelerini emreden çabuk kilo verdiren diyetlere başlarlar. Başlangıçta kilo veriliyor gibi bir görünüm oluşsa da, bu uzun vadede zarar veri ve yağsız kas oranı iyiden iyiye azalmaya başlar. Bu noktada ağırlık çalışması faydalı olacaktır. Çünkü hem yağsız kas oluşumuna yardımcı olur, hem de metabolizmayı hızlandırır. Eğer kaslarınızın sıkılaşmasını istiyorsanız, o zaman önce yeterli miktarda kardiyo çalışması yapıp, bunu ağırlık çalışmasıyla birleştirmekte fayda var.

  50'li Yaşlar
  Profil: Rutine kapılmış, egzersizden kaytaran
  Yapması gereken: Günlerini geçirdiği koltuktan kalkıp egzersize odaklanmak
  Kaçınması gereken: Vücudunu dinlememek
  Haftalık egzersiz rehberi: İşe başlamak için asla geç sayılmaz. Burada şu problem olabilir. Yıllarca hiçbir bedensel aktivitede bulunmayıp da 50'sinden sonra başlayıp, buna kendini adayanlar, vücutlarına 20'li yaşlarındaymış gibi davranmaya başlayabilirler.

  Eğer bu tanım size uyuyorsa, yavaş gidin. Şunu unutmayın, genç birinin göstereceği hızda gelişme gösteremeyeceksiniz. Başlangıçta haftada 2 kez yarımşar saat çalışabilirsiniz. Kondisyonunuz ve kendinize olan güveniniz arttıkça bunu 3'e çıkarabilirsiniz.

  Tüm vücudu forma sokmak için aerobik egzersizler en uygunlarıdır. Bu yaşlar için en uygun egzersizlerden biri yüzmedir. Çünkü iskelete daha az yük bindirir ve dokularla eklemler üzerinde şok oluşmasını engeller. Yavaş ama kendinizden emin olarak başlayın. Ayrıca hafif ağırlıklarla da çalışabilirsiniz. Böylece kaslarınız güçlenir. Bunun yanı sıra önerilen diğer egzersizler de t'ai chi ve yogadır.

  60'li Yaşlar ve Üzeri
  Profil: Zihnen deneyimli, bedenen yavaş
  Yapması gereken: Günlük hayatta hareketlilik
  Kaçınması gereken: Hareketsizlik
  Haftalık egzersiz rehberi: Hareketsizlik ve yaşa bağlı kas kaybı nedeniyle, yaşlı insanların çoğu oldukça formdan uzak ve zayıftır. Bu yaştakilerin kasları gücünden yitirip, kas lifleri küçülse de, kalan kas liflerinde gelişme potansiyeli vardır. Ağırlık çalışması kasları ve kemikleri güçlendirmek açısından faydalıdır. Bu nedenle hafif dambıllarla, ya da esneme bantlarıyla vücudun üst kısımları çalıştırılabilir. Hafif yoga ve esneme hareketleri, esnekliği artıracaktır. Günlük aktivite zorunludur. Yürüyüş, yüzme, bahçede çalışmak gibi eylemler kalbe iyi gelir.

  Damar sertleşmesi, yüksek tansiyonun ana sebeplerinden biridir ve yğksek tansiyon kalp hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle elinizden geldiğince yürüyüş yapmaya çalışın. Ayrıca unutmamanız gereken bir nokta daha var. Hafif aktiviteler, sadece vücudunuzu değil, zihninizi de canlı tutar.
  her yaşta egzersiz yapmalıyız.egzersiz sayesinde vücudumuz daha genç görünür.teşekkürler arkadaşım
  Egzersiz yapmak iyidir,
  teşekkürler incikız
  Paylaşımın için teşekkürler