İslam > Ölmeden önce ölünüz sözü neyi ifade ediyor

  İnsan, kendisinin âciz ve zelil, dünyanın aldatıcı ve fâni; âhiretin ise çok yakın olduğunu, tam olarak, ancak ölünce anlar. Bu hadis-i şerif ile, ölmeden önce uyanmamız, hayatımıza çeki düzen vermemiz ihtar ediliyor.

  Ölmeden önce ölmeyi başarmak, seçkin insanlara mahsus. Bizlere düşen, elden geldiğince onlara benzemeye gayret etmek... Bu emri dinleyen insan, dünyayı misafirhane, vücudunu ise emanet bilir. Ruhunu ve kalbini onlarda boğmaz. Bu hâl ile hallenen insan, ölmeden evvel ölmüş demektir.

  İnsan ölümle birlikte hayatının hesabını da vermeye başlar. Öyle ise; ömür muhasebesini dünyada yapan insan, ölmeden evvel ölmüş demektir. Dünya hayatının bitimiyle yeni bir hayata geçilir. O halde, bu dünyada iken âhiretine hazırlanan insan ölmeden evvel ölmüş demektir.

  Ölümle, insanın elinden, diğer azaları gibi, gözü ve dili de alınır. O artık okuma, anlatma nimetlerinden mahrumdur. Bunu düşünerek, orada yarayacakları burada öğrenen ve orada konuşulacakları burada dinleyen insan, ölmeden evvel ölmüş demektir.

  Ölümle birlikte mahlûkatın sevgisi de biter, korkusu da. Ölü için, yaşayanlar tarafından övülmekle yerilmek eşit olduğu gibi, yazla kış arasında da fark yoktur. İnsanların teveccühlerine ve yermelerine dünyada ehemmiyet vermeyen, varlığa sevinmeyip, yokluğa üzülmeyen insan da ölmeden evvel ölmüş demektir.

  Ve en önemlisi; ölümle insan Hakka rücu eder, Rabbine döner. Ölmeden evvel ölenler, Hakka bu dünyada rücu ederler; hayatlarını ilâhî emirler dairesinde geçirirler; Allahın rahmetine dünyada iltica eder, gazabından da yine dünyada korkarlar. İşte bu bahtiyar insanlar âhirette de Hakka rücu ederler, ama bu rücu onlar için Allaha vâsıl olma ve lütfuna erme şeklinde tezahür eder.

  Ölümle, cüzi iradenin hükmü son bulur. Öyle ise, ölmeden evvel ölenler, nefsî arzularını hayatta iken terk etmeyi başarıp, Allahın küllî iradesine tâbi olurlar. Nefis hesabına bir şey talep etmezler. Bütün arzuları helâl dairesinde olur. Böylece ölmeden evvel ölmenin zevkine ererler.

  Ölmeden evvel ölmek; gerçekten, bu dünyada büyük bir lütuf, büyük bir saadet. Bilindiği gibi, insan, yerde iken gök gürültüsünden ürker, şimşekten korkar, yıldırımdan kaçar... Ama uçakla bulutları yarıp onların üstüne çıktı mı, artık güneşi bulmuş ve önceki korkularından kurtulmuştur. Ölmeden evvel ölmenin sırrına erenler de, ölümü hayatta iken geçmiş, mahşere bu dünyada çıkmış, hesaplarını burada vermiş ve itaatkar bir kul olarak Hakka rücu etmişlerdir. Artık onları benlik duygusu boğamaz, çünkü ölünün benliği olmaz. Tabiat onları kendine celp edemez, zira ölünün tabiatla bir alış verişi kalmamıştır. Alaâddin Başar (Prof. Dr.) Selametle.
  BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM

  Es selamu `aleykum!

  Abi öncelikle paylasimin icin sagol, allah razi olsun!

  Mana itibari ile cok güzel, üzerinde tefekkür edilmesi gereken bir hadis.
  Fakat hangi hadis kitabinda yer aldigini acizane bulamadim, lütfen kaynagini bizler ile paylasirmisin?

  Malum piyasada hadis adi altinda cok zayif veya uydurma hadisler var bunlardan sakinmak lazim, ve isini zor tarafi uydurma ve zayif hadislerin manalarida (en azindan bazilarinda) cokta yanlis bir sey yok.


  Tek yanlis olan, rasulullaha isnad edilmesi ki bunu kasten yapan ateste oturacagi yeri hazirlasin diyor rasulullah sas bir buhari rivayetinde.

  Cezakallahu hayran

  Vesselamu `aleykum!
  ve aleyküm selam. Allah razı olsun ABDALVAHİD kardeşim uyarın için. Uyarından sonra yaptığım araştırma neticesinde bu hadisin bahsettiğin gibi uydurma hadislerin içerisinde yer aldığını gördüm. Her ne kadar iyi niyetli de olsa içeriğinde doğrulara aykırı olmayan bilgiler de olsa bu sözlerin Peygamber Efendimize isnad edilmesi çok yanlış. Ben başlığı söz olarak değiştiriyorum. Bunun hadis olarak değilde, içeriği itibariyle anlamlı bir söz olarak zikredilmesi daha uygun olacaktır. Selametle.
  abi güzel paylaşımın içi teşekkürler Allah razı olsun bende bu sözü hadis sanıyordum ayrıca bilgilendik ama cok doğru bi söz herkim söylemişse
  paylasimin icin tesekurler kardes ellerine saglik
  EMEĞİNİZE SAĞLIK DOSTLARIM
  TEŞEKKÜRLER
  ellerine sağlık kardeşim, paylaşım için teşekkürler
  Allah razı olsun
  ellerinize sağlık. çok etkilendim. teşekkürler
  emeğiniz için teşekkürler
  allah razı olsun
  yyyyyyaaaaaa canim sikiliyor
  EVET ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜMÜ TADINIZ...
  ÖLÜM BİZE ŞAH DAMARIMIZDAN DAHİ DAHA YAKIN..DÜŞÜNELİM ARKADAŞLAR...LÜTFEN...
  ONUN İÇİN ARKADAŞLAR``MEZARLAR VE CENAZELERDEN DERS ALALIM B
  İnsan, kendisinin âciz ve zelil, dünyanın aldatıcı ve fâni; âhiretin ise çok yakın olduğunu, tam olarak, ancak ölünce anlar. Bu hadis-i şerif ile, ölmeden önce uyanmamız, hayatımıza çeki düzen vermemiz ihtar ediliyor.
  İnsan ölümle birlikte hayatının hesabını da vermeye başlar. Öyle ise; ömür muhasebesini dünyada yapan insan, ölmeden evvel ölmüş demektir.Lütfen düşünelim...
  teşekkürler leotombak kardeşim
  Allah razı olsun
  Allah (c.c) razı olsun