Genel > Mobese Nedir?

  Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu (MOBESE), Emniyet Genel Müdürlüğü araçları için tasarlanmış iletişim altyapısı olarak GPRS teknolojisini kullanan, yazılım ve mobil donanım birimlerinden oluşan, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bilgi Yönetim Sistemlerinin (GIS / MIS) entegrasyonudur.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  MOBESE (MOBil Elektronik Sistem Entegrasyonu), Türkiye'nin 81 ilinde bulunan sistemle, suç ve suçluyla mücadele eden güvenlik kuvvetlerinin elini güçlendirmek amacıyla kurulan kameralı güvenlik sistemleridir. 2007'den bu yana kurulan sistemlerin maliyeti İçişleri Bakanlığı bütçesi tarafından ve il özel idareleri tarafından karşılanmıştır. Bakanlık tarafından 148 milyon 193 bin lira harcanmıştır.

  Bünyesindeki birimler;

  Komuta Kontrol Merkezi
  Araç Takip Sistemi
  Mobil Araç Sorgulama Sistemi
  Nezerathane İyileştirme ve Kontrol Sistemi
  Bölge Görüntüleme Sistemi
  Plaka Algılama Sistemi Merkezi
  Mobil Operasyon Yönetim
  Emniyet Müdürlüğü Bilgisayar Ağı

  Helikopterden görüntü aktarma sistemi
  MOBESE merkezine yerleştirilen kablosuz sistem ve polis helikopterine yerleştirilen alıcı vasıtası ile helikopter üzerindeki kamera görüntüleri MOBESE merkezine aktarılıyor. Bu proje 40 km yarıçapında bir alandan merkeze görüntü aktarıyor.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Ne İşe Yarar ?
  Mobese Kısaca söylemek gerekirse Emniyet güçlerine gerekli konularda daha kısa sürede yardım etmektir.Örnek olarak Bir hırsız bir arabayla kaçıyor Emniyet güçlerinden .Bir mahalleden geçiyor ve o mahalleden geçerken mobese kameralarına takılıyor araba , mobese kameraları o arabanın plakasını işleyip ana merkeze gönderir.Merkez de plakası aranıyorsa emniyet güçlerine bildirerek arabanın nerede olduğunu söyler.

  Bölge görüntüleme sistemi, halkın yoğun olarak bulunduğu ve geçiş güzergahı olarak bilinen yerlere konulan kameralar ile, bu kameralardan alınan görüntülerin merkeze sürekli olarak aktarılıp kaydedilmesinden oluşmaktadır.Toplumsal olayların oldukça yoğun olarak görüldüğü İstanbul’da, bu olayların en kısa sürede haber alınmasında, olayın büyüklüğünün belirlenmesinde ve gelişmelerin canlı olarak izlenmesinde olayın büyüklüğüne göre kuvvet kaydırılmasında ve yönlendirilmesinde önemli yararlar sağlayacak bir sistemdir.
  Bölge görüntüleme sistemi, kanunlara aykırı olarak yapılacak olan toplantı ve gösterilerde, kimlik ve suç tespitine yönelik olarak kullanılabilecektir. Plaka tanıma sistemleri ile entegre olarak çalıştırılabilecektir. Asayiş hizmetlerine yönelik olarak da fayda sağlayacak bir sistemdir. Özellikle aşayişe müessir suçlara meyilli olanlar üzerinde caydırıcı etki bırakabilecektir.

  Beklenmeyen Durumlar
  Toplumsal olaylar ve kanuna aykırı gösterilerde, bölge görüntüleme sistemi ile bölge hakkında ayrıntılı bilgi alınarak, güvenlik önlemleri ile ilgili kararların hızlı şekilde alınması sağlanacaktır.

  Adli Olaylar
  Adli olaylar, kapkaç, hırsızlık, vb. polis bi-rimleri tarafından, sıcak takip yapılması gereken durumlarda, Komuta Kontrol Merkezi Görevlileri, Bölge Görüntüleme Sistemi ile aldığı bilgiler doğrultusunda saha ekiplerini yönlendirecektir.

  Deprem
  Deprem ve tabii afet durumlarında, il yönetiminin durumu anlaması, zarar tespit işlemleri, yardım ve kurtarma organizasyonları açısından, Bölge Görüntüleme Sistemi önem taşımaktadır. Teknik yöntemler, suçları önleyici unsur olarak tüm ülkelerde kullanılmaktadır.

  Mobese 952 muhtarlık, 3500 polis aracı, 150 hareketli polis karakol birimi, il ve ilçe komuta merkezleri ve İl Emniyet Müdürlüğü hizmetlerinin yürütülmesini sağlayan 12 ayrı sistem, yazılımlar ile birleştirilmiştir. Acil durum hizmetleri (itfaiye, sağlık, vb.) başta olmak üzere, zamanla gerekli görülen diğer kurumların da sisteme dahil edilmesi planlanmaktadır.


  Proje Bileşenleri

  » Komuta Kontrol Merkezi (K.K.M.)
  » Araç Takip Sistemi (A.T.S.)
  » Mobil Araç Sorgulama Sistemi (M.A.S.)
  » Mobil-K Ünitesi (MOBİL-K)
  » Karınca Evrak Transfer Sistemi (K.E.T.SİS.)
  » Nezarethane İyileştirme ve Kontrol Merkezi (N.İ.K.S.)
  » Bölge Görüntüleme Sistemi (B.G.S.)
  » Plaka Algılama Sistemi (P.A.S.)
  » Muhtarlık Otomasyon Sistemi (M.O.S.)
  » Asayiş Otomasyon Sistemi (AS.O.S.)
  » Mobil Operasyon Yönetim Merkezi (M.O.YÖN)
  » İstanbul Emniyet Müd. Bilgisayar Ağı (İEMNET)  İnterpro Bilişim Ödülleri birinciliği 2001-2002, Tüsiad-Tbv eTR Kongresi e-Devlet birinciliği 2005-2006 / Ödüllerini almıştır. İstanbul Emniyet Müdürlüğü MobESE İstanbul Projesi  MOBESE nin Bileşenleri

  Araç Takip Sistemi

  Coğrafi Bilgi Sistemi

  Yerel/Ulusal Sorgu Sistemi

  Karar Destek Sistemi

  Suç Analiz Sistemi

  Akıllı Sistem

  MOBESE nin Önemli Özellikleri

  Olayların Sayısal Haritada analizi

  Gelişmiş Veritabanı sorgulamaları yapabilme

  Kolay ve şifreli mesajlaşabilme

  Kolay ve etkin ekip koordinasyonu yapabilme

  Kolay ve doğru personel performans değerlendirmesi yapabilme

  Akıllı bir sistem olması

  Resim transferi yapabilme

  Sistemin Faydaları

  Terminal haberleşmelerinde 128 bit kripto kullanılması.

  SMS ile veri aktarımından çok ucuz ve kesintisiz olması.

  Telsize hızlı ve aynı anda birçok işlem yapılabilir.

  GPRS Maliyetini en aza indirecek önlemlerin alınması.

  Aracı kullanan kişilerin suiistimalinin ortadan kalkması.

  Veri tabanına atılan her türlü tablodan terminallerin anında sorgu yapabilmesi.

  Ekiplerin sevk ve idaresinin kontrol altında tutulması

  Mesajlaşma işlemleri sayesinde haberleşmede tasarruf sağlanması.

  Akıllı bir karar destek sistemi olması.

  Sınırsız grup oluşturma ve bunlara bağlı alt terminallerin tanımlanması.

  İletişim trafiğinin denetlenmesi

  Sayısal harita üstünde sınırsız sembol tanımlanabilmesi