Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

Son güncelleme: 09.06.2021 19:14
 • Web ya da e-ticaret siteniz için Instagram üzerinde reklamlar oluşturabilirsiniz. Bir gönderinizi öne çıkarmak için yürütebileceğiniz bu reklam modelini direk Instagram hesabınızın kurulu olduğu cihaz üzerinden yapabileceksiniz.

  Facebook reklam yöneticisi üzerinden de oluşturulabilen bu reklamları biz bu yazımızda Instagram üzerinden nasıl oluşturabilir ve yönetebilirsiniz, bunu anlatmaya çalışacağız.

  Instagram hesabınızdaki tüm gönderileriniz için ayrı ayrı öne çıkarmalar yani tanıtımlar oluşturabilirsiniz. Bizim önerimiz tüm gönderilerinize az bütçeli de olsa öne çıkarmalarda bulunmanızdır. Daha ilgi çeken, daha kaliteli gönderilerinizi de daha yüksek bütçelerle öne çıkarabilirsiniz.

  Instagram üzerinde oluşturduğunuz ve tanıtımını yapacağınız gönderilerin kaliteli ve özgün olmasına dikkat etmelisiniz. Görseli belirli bir standardın altında kalan gönderiler için Instagramda tanıtım oluşturamazsınız.

  İlk olarak Instagram hesabınız ile Facebook işletme sayfasını birbirine bağlamalısınız. (Bu Facebook sayfasının Facebook Reklam yöneticisi uygulamasına dahil olması gereklidir.) Bu işlemi Instagram üzerinden Ayarlar -> Hesap -> Bağlı Hesaplar bölümünden yapabilirsiniz.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Instagram reklamları için profesyonel hizmet almak isterseniz bize ulaşabilirsiniz: (0312) 963 15 01
  Daha iyi sonuçlar ve dönüşler edebilmek adına sadece İnajans müşterilerine sosyal medya danışmanlığı ve sosyal medya reklam yönetimi hizmeti vermekteyiz.

  Instagram hesabınız ile Facebook bağlantısı kurulduysa artık gönderilerinizi öne çıkartabilirsiniz. Şimdi öne çıkarmak istediğiniz gönderiye gelmeli ve sağ alt köşede görünen "Tanıtımını Yap" tuşuna tıklamalısınız.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Sonraki adımda tanıtımınızın nereye yönlendireceğini seçmelisiniz, burada 3 adet seçiminiz var:
  1- Profiliniz

  Bu seçimi yaptığınızda reklamınızı gören kişiler tıklama yaptığında Instagram profilinize yönlendirilecek.
  2- İnternet Siteniz

  Bu seçimi yaptığınızda reklamınızı gören kişiler tıklama yaptığında internet sitenize yönlendirilecek.
  3- Direct Mesajlar

  Bu seçimi yaptığınızda reklamınızı gören kişiler tıklama yaptığında size direct mesaj göndermesi için yönlendirilecek.

  Burada seçim tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ya da işletmenizin türüne göre değişebilir. Bir e-ticaret siteniz varsa internet sitenize yönlendirme yapmanız daha doğru olabileceği gibi eğer bir restoran sahibiyseniz tanıtımlarınızı profilinize yönlendirmek daha verimli olabilecektir. Bir restoranın profil sayfası insanların iştahını arttırabilir ve onları restorana gitmeye teşvik edebilir. Bir diyetisyenseniz kullanıcıların size direct mesaj göndermesi daha mantıklı olabilir. Bir diyetisyen olarak tanıtım yaptığınızda hedef kitlenizden size anlık sorular gelmesi, ziyaretçileriniz ile kolayca iletişime geçebilmenizi sağlayacaktır. Biz bu örneğimizde internet sitesine tıklamalar ile devam ediyoruz.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Sonraki adımda tanıtımınız için hedef kitle ayarlaması yapmanız gerekli. Öncelikli olarak hedef kitlenize bir isim belirliyorsunuz, bu hedef kitlenizi sonraki tanıtımlarında sadece isminden seçim yaparak kullanmanız mümkün.
  Hedef Kitle Konumu

  Hedef kitleniz için konum oluşturun. Eğer bir e-ticaret siteniz varsa tüm Türkiye hedef kitlenizdir. Dolayısı ile bölge seçiminde Türkiye seçilmelidir. Eğer bir restoranınız varsa hedef kitlenizin konumu bulunduğunuz şehir olabilir ya da daha da yerelleştirip ilçe, hatta semt olarak belirleyebilirsiniz.

  Size daha da yakın kişilere erişmek isterseniz haritaya bir nokta koyup (Restoranınızın bulunduğu yer) 1km çapındaki kişilere erişebilirsiniz. Örneğin; Ankara'da çok özel bir balık restoranı tanıtımı yapılacak ise hedef kitle tüm Ankara konumu seçilebilir. Ancak bir pizzacı iseniz, restoranınızın bulunduğu noktaya 3km çapında bir konum ile hedefleme yapabilirsiniz. Biz bu örneğimizde tüm Türkiye'yi hedeflemiş olduk.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma
  İlgi Alanları

  Hedef kitlenizi ilgi alanlarına göre filtreleyebilirsiniz. Makyaj ürünleri satan bir siteniz varsa ilgi alanlarına kozmetik, bakım gibi filtrelemeler ekleyebilirsiniz.

  Cinsiyet seçimi de tanıtımlarınızın doğru kişilere ulaşması için önemlidir. Örneğin makyaj ürünleri satışı yapan bir e-ticaret sitesi cinsiyet olarak kadınları hedefleyebilir. Ancak bir restoran cinsiyet seçimi için tümü seçeneğini kullanmalıdır. Yaş aralığı da yine ulaşmak istediğiniz kitleye göre belirlemeniz gereken önemli bir seçim alanı.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma
  Bütçe ve Süre Belirleme

  Reklamlarınızı oluşturmadan önceki son adımınız ise tanıtımınız için bütçe ve süre belirlemek. Öne çıkan gönderiniz için günlük harcamak istediğiniz tutarı belirtip, tanıtımınızın kaç gün süreyle yayınlanmasını istediğinizi belirtip reklamınızı oluşturabilirsiniz. Sonradan süresi bitmemiş tanıtımları durdurmak da mümkün. Tanıtımları izleyerek, gelen beğeni, profil görüntüleme gibi detaylara erişerek verimsiz tanıtımları sonlandırıp yenilerini oluşturabilirsiniz.

  Şu an için Instagram üzerinde günlük minimum 6TL'lik bir bütçe belirlemeniz gerektiğini hatırlatalım. Instagram üzerinden tanıtım yapmaya yeni başlıyorsanız, tavsiyemiz düşük bütçelerle başlayıp sonradan bütçelerinizi yükseltmeniz. Öncelikli olarak tanıtımların faydalarını izleyin ve buna göre günlük bütçenizi yükseltin.

  Instagram Üzerinden Tanıtım Oluşturma

  Tanıtımınız onaylandıktan sonra, gönderi altındaki "İstatistikleri Gör" linkine tıklayarak gönderinizin performansını detaylıca inceleyebilirsiniz. Bu alanda tanıtımınızı kaç kişi görmüş, kaç profil ziyaret almışsınız, gönderinizi kaç kişi kayıt etmiş ya da bu tanıtım size kaç takipçi getirmiş gibi verileri izleyebilirsiniz.

  Reklamlarınızın başarılı olması ve bütçenizin verimli kullanılması için tüm tanıtımlarınızı günde en az 2-3 kez incelemeli ve bu veriler üzerinden yeni stratejiler oluşturmalısınız.

  Yukarıda belirttiğimiz tüm detayları profesyonel bir sosyal medya ajansı ile çalışarak uygulayabileceğinizi de belirtelim. Bu sizin Instagram reklamlarında daha etkili olmanızı sağlayacağı gibi birçok detay ile de sizin uğraşmanızı gerektirmeyecektir. Sosyal medya ajansları sizin kullanımıza göre bütçeleri daha verimli kullandıkları için size aynı bütçe ile daha fazla katkı sağlayabilirler. Yüzlerce sosyal medya reklamı yönettikleri düşünüldüğünde de tecrübeleri dahilinde size daha hızlı katkı sağlayacaklarını söyleyebiriz.
#09.06.2021 19:14 23 0 0
Sürüklemek İçin Tıkla