SPAM Nedir? Ne işe yarar? Kurtulmanın Yolları

Son güncelleme: 04.01.2010 14:20
 • Sürekli aldigimiz "bu mesaji bilmem kaç kisiye yollarsaniz, x kurulusu mesaj basina x dolar verecek" veya ''size gelen bu mesaji en az 15 kisiye göndermezseniz basiniz dertten kurtulmayacak'', "bu sitede Atatürk'e hakaretler edilmektedir, 20.000 kisi birikince kapatilacaktir" türünden e-postalarin gerçekle hiçbir ilgisi yoktur ve SPAM olarak adlandirilir.
  SPAM kapsamindaki diger tip e-postalar, bir takim ürün satis ilanlari, zincir mektuplar, ne idügü belirsiz virus uyarilari, dünya bilmem kimler birligi olarak zavalli Afgan kadinlarina veya bilmem kim kurulusunun dünyayi zehirledigine vs. yönelik imza kampanyalari, bilmem ne adresinden alinacak program ile surf yaparken para kazanacagimizi anlatan postalar, Microsoft'un yeni programlarina koydugu bir kodla bütün e-postalari izlemesi, sinemada igne ile AIDS kapanlar veya böbrekleri çalinanlarla ilgili hikayeler, zavalli hasta bir çocugun (hep ayni senaryo kullanilir) gönderdigi e-postanin her atilisinda bilmem kaç kurus para kazanacagi ile ilgili postalardir.

  Bu tür postalarin hiçbirinin gerçekle ilgisi yoktur ve tek amaçlari bu tür postalar forward edildikçe üzerinde toplanan e-posta adreslerinin toplanmasidir. Dikkat edilirse imza kampanyalarinda bile e-posta adresinizi eklemeniz istenmektedir. Bu zincir mektuplarla toplanan adresler daha sonra pazarlanmakta, "250000 Türk'ün e-posta adresi" gibisinden CDler ile satilmaktadir. Daha sonra bu posta adreslerine abuk sabuk (genelde illegal) ürün ilanlari gelmektedir.
  Bu tür ilanlarin sonundaki "çikmak için http://us.f139.mail.yahoo.com/ym/Compose?To=bilmemkim@bilmemkim.com adresine remove baslikli bir e-posta göndermeniz yeter" yazisi KESiNLiKLE ciddiye alinmamalidir.
  Genelde bu tür remove cevaplari kaale alinmamakta, hatta e-posta adresinin dogrulugunu kontrol etmekte kullanilmaktadir. Kullanicinin istegi disinda gönderilen bu tür e-postalarin hepsine SPAM adi verilir ve gerek e-posta adreslerinin gereksiz şişmesine, gerekse internet trafiginin (su anda bir problem teskil etmese de yakin gelecekte) artmasina yol açarak, gereksiz bir yük olusturmaktadirlar.
  Peki sizin maillerinizin bununla ne ilgisi var? Siz burda belirtilen tür mailleri zaten hiç atmiyorsunuz. Sizin attiklariniz zararsiz/komik yazilar, karikatürler, ve üstelik SADECE KENDi ARKADAS ÇEVRENiZDEN BiRKAÇ KiSiYE

  ATIYORSUNUZ.
  Sizin yolladiginiz mail de o arkadastan bu arkadasa gezinerek, en sonunda "To" kisminda 100 kadar arkadasin adini içererek, bu adresleri toplayan birinin eline geçebilir.
  Sonuç?
  "bu kisiler benim mail adresimi nerden buluyor?" dediginiz olmadi mi hiç?...
  Bu mail ticaretinin boyutlari hakkinda fikir vermesi için sunu da belirtelim ki, alınan duyumlara göre Amazon.com da kendisine üye olan kullanicilarin bilgilerinin Amazon.com'un malı oldugunu ve onları istediği gibi pazarlayabilecegini iddia etmeye başlaması.
  Varin gerisini siz düsünün.
  Unutmayin, siz de Internet zincirinin bir halkasisiniz, ve bu zincirin daha kaliteli olmasi için üzerinize düşen görevi yapin.
  Bizlerde Kibris.Net olarak sizlere sundugumuz servis kalitesini
  en yüksekte tutmak, gelen SPAM postalarından sizleri kurtarmak içi, "Spam Guard" olarak adlandirabilecegimiz gerçek zamanli uluslararasi kara listeleri kullanmaktayiz.

  Bu listeler tamamen bizim kontolumuz disinda olup, dünyadaki önemli internet saglayicilarinin ortak kullandigi bir veri tabanidir.
  Bu servis E-posta kutulariniza otomatik olarak uygulanmaktadir.
  Herhangi bir sekilde bu uygulamadan magdur olmamaniz için beklediginiz bir E-mailinize cevap geçikmisse veya hiç gelmiyorsa, lütfen Internet servisimizi arayarak, yardim isteyin ve e-mailinizin engellenip
  engellenmedigini, engellenmisse hangi uluslararasi sirket tarafindan engellendigni ögrenin.
#13.09.2004 15:57 0 0 0
 • SaGoL
#08.10.2005 02:49 0 0 0
 • tşk eline sağlık...
#11.10.2005 21:32 0 0 0
 • saol
#16.10.2005 23:31 0 0 0
 • bu spam denen şey ne yaw
#04.01.2010 14:20 0 0 0