foto - dumanalti
  30 Ağustos Zafer Bayramı
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Ünlülerin Referandum Kararları
  HALİL ERGÜN:Ben toptan değişmesini istiyorum. Biliyorsunuz ben siyasetle de uğraştım. Daha doğrusu, çağırdılar, gel belediye başkan adayı ol dediler. Legal bir parti üyesi oldum, sosyal demokrat partilerdi bunlar. İçlerinde oldum, mitinglerinde oldum. Herkes 12 Eylül faşizminin oluşturduğu anayasaya karşıydı.Şimdi değişmesi söz konusu oldu. Bütün politikacılar hayır diyerek engel çıkarıyorlar. Ben anayasanın bütününün değişmesini istiyorum, bütününün!

  İBRAHİM TATLISES: Bir sosyal demokrat olarak artık çürümüş tahtalar içindeki tüm paslanmış çivilerin değişmesi gerektiğini düşünenTatlıses, 'Teknoloji değişti, hayat değişti, ama Türkiye Cumhuriyeti hala aynı kanunlarla yürüyor. Tahtaları yenileyelim, çivileri değiştirelim, yeni anayasaya 'EVET' diyelim. Dış ülkeler de bize 'bunların tahtası da çürümüş, çivisi de çürümüş' demesinler... Yani 'tahtası eksik' demesinler' dedi.

  NİRAN ÜNSAL:'Referandumda 'Evet' çıkarsa kafama sıkarım.'

  ROJİN: Ağabeyim 12 Eylül mağdurlarından. 47 yaşında ve ölü gibi yaşıyor. O ve onun gibi işkence çekenler için evet oyu kullanacağım'

  YEŞİM SALKIM: Referandumda evet oyu vereceğim. Çünkü bazı şeylerin değişmesi gerekiyor. Herkesin hayrına olacak şeyler varsa anayasa bile değişmelidir.

  SEYFİ DURSUNOĞLU: Maddelerin, içinde kabul ettiklerim de var etmedikler de. Kabul ettiklerimin geçerli olması için evet, kabul etmediklerim için hayır demem gerek. Paket olarak sunulması esas problem, 8'ini kabul edecek insan 2'sini reddedecek. Bu işin referanduma kadar gelmemesi lazımdı. Bu problemleri mecliste halletmeliler.

  SİNAN ÇETİN: Devletlerin seçilmişler tarafından yönetilmesini sağlamak atanmışların seçilmişlerin iş yapmasını engellemek ve bir daha darbe olmamasını garanti almak adına...

  NEBAHAT ÇEHRE: Aslında konu uzun bir süredir tartışılıyor ama ben bir türlü yoğunlaşamadım. Yeni Anayasa ülke için önemli ve büyük bir değişim. Bu noktada birden karar verip evet ya da hayır demeyi doğru bulmuyorum. Acele etmemek, çok iyi deşmek, araştırmak ve sağlıklı bir karar almak gerekiyor.

  ROJDA DEMİRER: Hayır oyu vereceğim... Bu paketin 12 Eylül’ün getirdiklerini değiştirmekle ilgisi yok. Tek benzer yanı referandumun tarihidir. 12 Eylül’ü hayatımızdan çıkaracak tatmin edici bir değişiklik görmedim. Bu toplumun huzura ve iç barışa ihtiyacı var ve hükümetin bu paketi bunları karşılamıyor.

  NİLGÜN BELGÜN: Keşke paket halinde değil de madde madde oylasaydık. Ama sonuçta evet çıkacağını hissediyorum. Çünkü ahkam kesen entel danteller 'oy kullanmayacağım' diyorlar. Oy kullananların verdiği karara da katlanacaksın o zaman.

  ORHAN GENCEBAY: 12 Eylül anayasasının değişmesini istemekle birlikte bunun bir konsensüs dahilinde olması gerek. Bu referanduma giderken halkımızın tüm bu detayları bilmediğinden eminim. Bilmesi de mümkün değil. Halkımız neye evet, neye hayır dediğinin farkında olmayabilir. Kimse halkımızı kandırmak niyetinde olmaz, öyle bir şeyi aklımın ucundan geçirmek istemiyorum. İyi olanı yapmaya çalışırlar diye düşünüyorum. Ama bunu halkımıza iyi anlatmalıyız. Anlayabilirsek referandum daha sağlıklı olur.

  BEDRİ BAYKAM: Anayasa bir toplumsal mutabakattır ve değişiklikler genel uzlaşmayla yapılır. Burada tek partinin dayatması vardır. Bu dayatmacılığa karşı sessiz kalmayacağız.


  RUTKAY AZİZ: Yargının siyasallaştırılması giderek Türkiye’de demokrasiye darbe vuruyor. Sanatçıların büyük bir çoğunluğu ‘hayır’ noktasında buluşuyor. Gerçek sanatçılar da duruma bu açıdan bakmakla yükümlüdür.

  İTO Başkanı referandumda 'evet' diyecek İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, '12 Eylül' günü yapılacak Anayasa referandumuna 'evet' diyeceğini bildirdi.


  Türkiye'nin en ünlü illüzyonisti Dr. Sermet Erkin, anayasa değişikliği referandumunda 'evet' oyu kullanacağını söyledi.

  Yeşilçam döneminde canlandırdığı çocuk tiplemeleriyle tanınan 'Şişko Nuri' lakaplı sinema oyuncusu SITKI SEZGİN, 12 Eylül'de halkoyuna sunulacak Anayasa değişikliğine destek vereceğini açıkladı.
  yaprak dökümü yolun sonu
  Yaprak Dökümü - Yolun Sonu Fragmanı İzle - Yaprak Dökümü 5.sezon Tanıtım Fragmanı - Yaprak Dökümü 160. Bölüm Fragmanı - Yaprak Dönümü Ne zaman Başlıyor - Yaprak Dökümü Ne Zaman Bitecek
  https://www.main-board.com/videolar/449801-yaprak-dokumu-yolun-sonu-fragmani.html
  Erkek Beyni
  Avrupa'daki Türk Gençleri Tarihi ile Buluştu
  Edepsiz
  Avrupa'daki Türk Gençleri Tarihi ile Buluştu
  Anasayfada Tek Bir . Görünce Göze Çarpıyor Çiçeeem
  Avrupa'daki Türk Gençleri Tarihi ile Buluştu
  Bende Dedim Başlık Koymayı Düşünmüyor ellam
  Deniz Gönenç Sümer
  Deniz Gönenç Sümer Kimdir - Deniz Gönenç Sümer Resimleri - Deniz Gönenç Sümer Biyografisi - Deniz Gönenç Sümer Hakkında
  1984 yılında Ankara'da doğdu. 2006’da Bilkent Üniversitesi MSSF Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu.
  2009'da Bahçeşehir Üniversitesi İleri Oyunculuk Programı'nda Yüksek Lisans'ını tamamladı.

  Eğitimi süresince aldığı roller :
  Shakespeare'in Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası'nda Puck , Thisbe
  Nazım Hikmet'in Herşeye Rağmen adlı oyununda Anlatıcı, Nazım Hikmet
  Dürrenmatt'ın Fizikçiler'inde Einstein

  Rol Aldığı Oyunlar:
  Bir Şehnaz Oyun-(Müştak) İstanbul Devlet Tiyatrosu Yönetmen: Şakir Gürzumar 2008

  Dua Odası-(Rueben) Tiyatro Z Yönetmen: Cem Kenar 2007

  Inishmaan’ın Sakatı-(Billy) İstanbul Devlet Tiyatrosu Yönetmen: Ahmet Levendoğlu 2007

  Rol Aldığı Projeler:
  Romeo ve Juliet-(Romeo) Ntv Sahne Klasikleri Yönetmen Arzu Akmansoy 2010

  Büşra - Sinema Filmi Yönetmen: Alper Çağlar 2010

  Gökten Üç Elma Düştü - Sinema Filmi Yönetmen: Raşit Çelikezer 2009

  Çoban Yıldızı - Video Klip (Teoman) Yönetmen: Teoman 2009

  Cennetin Çocukları - Dizi Film (atv 2008) Yönetmen: Faruk Teber 2008


  2006/2007 sezonunda Inishmaan'ın Sakatı, Deniz Gönenç Sümer'in profesyonel tiyatro yaşamındaki ilk rolüydü. Oyun İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda altı sezon gişe başarısıyla perde aldı.

  Bu oyundaki Billy rolüyle Lions Klübü Kerem Yılmazer Gençlik Özel Ödülü ve Sadri Alışık Gençlik Ödülü aldı. Oyun bu kişisel ödüller haricinde 10’u geçkin ödüle sahip.

  Onu izleyen binlerce tiyatroseveri tabiri caizse büyülemesi yanında tiyatro eleştirmenlerinden ve yazarlardan ona dair gelen yorumlar dikkate şayan :

  “Deniz Gönenç Sümer, gerek beden kullanımı ve gerekse devinduyumsal hareketleri ile Billy'i kusursuz bir şekilde sahneye ulaştırarak gelecekte son derece kaliteli işlere imza atacağı sözünü veriyor”
  Gökmen Tosun

  “Oldukça zorlu bir performansın altından başarıyla kalkmış. Tek kolu ve tek bacağı sakat olan Billy'yi oyun boyunca beden formunu bozmadan, abartıya kaçmadan gayet ekonomik canlandırmış. Billy'nin iç dünyasını, değişimlerini, duygusal geçişlerini oldukça yetkin sahneye taşımış”
  Güray Dinçol

  Can verdiği rollere kayıtsız kalamayan ve onun hakkında söyleyecek şeyleri olan herkesi bekliyorum.

  Gökten Üç Elma Düştü" isimli filmde Bennu Yıldırımlar, İsmail Hacıoğlu ve Köksal Engür ile başrolleri paylaşan tiyatro sanatçısı 26 yaşındaki Deniz Gönenç Sümer yaşamını yitirdi

  Bir süredir Bir virüsün yol açtığı hastalık (Sumer EBV associated LPD, sekonder hemafagositoz ) nedeniyle Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi erişkinler enfeksiyon bölümünde tedavi gören Deniz Gönenç Sümer, verdiği yaşam mücadelesini bu sabah kaybetti.

  1984 doğumlu Deniz Gönenç; "Büşra" , "Gökten Üç Elma Düştü" isimli sinema filmleri ve "Cennet'in Çocukları" isimli televizyon dizisinde rol almıştı.

  https://www.main-board.com/unluler/449365-deniz-gonenc-sumer-resimleri.html#post4345836
  Deniz Gönenç Sümer Resimleri
  Deniz Gönenç Sümer Fotoğrafları
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  https://www.main-board.com/sinema-ve-tiyatrocular/449366-deniz-gonenc-sumer.html#post4345837
  Ramazan Kutlama Mesajları
  Resimli Ramazan Mesajları - Ramazan Bayram Kartları - Bayram E-Kart - 2010 Ramazan Bayramı Resimli Kutlama Sözleri - ramazan mesajları - ramazan kutlama yazıları - ramazan mesajları 2010 - resimlerle ramazan mesajları
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Yeni Askerlik Yasası
  Yeni Askerlik Yasası Onaylandı - Yeni askerlik tasarısı - Yeni askerlik kanunu - Yeni askerlik kaç ay olmuş - Yeni askerlik süresi 2010 - Askerlik Yasası Değişti - Polisler Artık Askerlik Yapmayacak
  Askerlik yasasında önemli değişiklikler oldu. Sporcudan, akademisyenlere bir çok meslekte askerlik yaşı değişti.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, akademisyenlerin 35 yaşına, (A) Milli Takım kadrolarında yer alan ve uluslararası yarışmalarda ilk 3 dereceye giren sporcuların ise 38 yaşına dek askerliklerini tecil edebilmelerini öngören yasa değişikliğini onayladı.

  polislerin 2 aylık temel eğitimin ardından, kalan askerlik süresini polis olarak ve şark illerinde tamamlamasını öngörüyor. Bu süre aynı zamanda polislerin şark hizmetinden de sayılacak.

  5768 sayılı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olup hizmetinin özelliği nedeniyle sevkinin ertelenmesine ihtiyaç duyulan kamu personelinden, devlet veya kendi hesaplarına yurtiçinde veya dışında görev, staj, yüksek lisans, ihtisas veya doktora yapmaları nedeniyle aranan yaş sınırını 33'ten 35'e çıkarıyor.

  (A) Milli Takım, Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ile uluslararası müsabakalarda ilk 3'e giren ve bu dereceleri alan takımların kadrolarında yer alan etkin spor yaşamını sürdüren sporcuların askerlikleri ise 38 yaşını doldurdukları yılın sonuna dek tecil ediliyor.

  Profesyonel 1. ve 2. futbol liglerinde yer alan takımların kadrolarında bulunan profesyonel futbolcuların, 3 ve daha fazla ligi bulunan diğer spor dallarında en üst 2 ligde yer alan takımlar ile en az 2 ligi bulunan spor dallarında da en üst ligde yer alan takımların uluslararası kuralların öngördüğü sayıdaki sporcuları da askerliklerini 38 yaşına dek erteleyebilecekler.

  Fakülte ve yüksekokul bitiren uzman erbaşların astsubaylığa geçişlerindeki koşullardan birisi olan yaş koşulu yerine, hizmet süresi esas alınacak.

  Eğitim sürelerinin 5 yıla çıkarılması nedeniyle, askeri lise ve astsubay hazırlama okulu ve son sınıf öğrencilerine harçlık da ödenecek.

  Mevcut uygulamada, muayene ve tedavileri yalnızca askeri hastanelerde yapılan uzman erbaş ve aileler, kamu sağlık kuruluşlarından da ücretsiz yararlanabilecek. Sözleşmesi sağlık nedeniyle sona eren uzman erbaşlar, maluliyet kararı beklemeden sağlık yardımından da yararlanacak.

  Komando ve yüzer birliklerde görevli uzman erbaşlara herhangi bir kaza durumunda sözleşme feshi yerine, ''kuvvet'' ve ''sınıf'' değişikliği olanağı getiren yasaya göre, komando branşıyla yalnızca yüzer birliklerde kadro görev yeri bulunan sınıflardaki uzman erbaşlar, en az 4 yıl fiili hizmetlerinden sonra kuvvet ve sınıf değişikliği yapabilecek.

  Sözleşme feshini gerektiren suçlardan dolayı haklarında dava açılanlara, kendi istekleriyle sözleşmelerini yenilemeseler dahi davaları sonuçlanıncaya dek ikramiyeleri ödenmeyecek.

  -DİĞER YASALAR-

  5769 sayılı Askerlik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa'ya göre, askere alınmayla ilgili her türlü işlemlerde Milli Savunma Bakanlığı yetkili olacak. Bakanlık, yalnızca itiraz üzerine değil, herhangi bir biçimde elde edilen bilgi ve belgelere göre de işlem yapabilecek.

  Çavuş ve Uzman Çavuş Yasası'nda değişiklik yapan yasaya göre, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na da diğer kuvvet komutanlıkların da olduğu gibi çavuş yetiştirme yetkisi tanınacak.

  Harp Akademileri Yasası'nda değişiklik yapan yasaya göre, Askeri Bilimler Araştırma Merkezi, Harp Akademileri'ndeki enstitülerin bünyesine alınacak.

  KOMANDO VE YÜZER BİRLİKLERDE GÖREVLİ ERBAŞLAR

  Komando ve yüzer birliklerde görevli uzman erbaşlara herhangi bir kaza
  durumunda sözleşme feshi yerine, "kuvvet" ve "sınıf" değişikliği imkanı getiriliyor. Böylelikle, komando branşıyla sadece yüzer birliklerde kadro görev yeri bulunan sınıflardaki uzman erbaşlar, asgari 4 yıl fiili hizmetlerinden sonra kuvvet değişikliği ve sınıf değişikliği yapabilecek.

  Sözleşme feshini gerektiren suçlardan dolayı haklarında dava açılanlara, kendi istekleriyle sözleşmelerini yenilemeseler dahi davaları sonuçlanıncaya kadar ikramiyeleri ödenmeyecek.
  İnternet Bağımlığını Yenmek İçin Dijital Perhiz Yapın
  İnternet Bağımlılarına Müjde Mutlaka Uygulasınlar:D
  Biraz Çevrimdışı Kalırlarsa Sağa Solada Sataşmazlar..
  Hem Kendileri Hemde Diğer İnsanlar Rahat Eder.
  2010 C Grubu Rusya - Porto Riko Maçı
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası - Rusya - Porto Riko Maçı - Basketbol Şampiyonasında İkinci Maçı - C Grubu Maçı
  Ankara Arena Spor Salonu'nda oynanan maça Rusya hızlı başladı. Ancak yaptıkları savunmaya rağmen maçtaki ilk basket Porto Rikolu Ramos'dan 2. dakikada geldi. İlk periyot Rusya'nın 14-8 üstünlüğü ile son buldu.

  Maçın 2. periyodunda Rusya, Porto Riko karşısında 22-19'luk üstünlük sağlamayı başardı. Porto Riko çeyreğin son 2 dakikasında 27-27 beraberliği yakaladı. Son 2 dakikada Rusya, içerden ve dışarıdan sayı bulurken Porto Riko, 3 sayı çizgisinin dışından bulduğu sayılarla skordaki dengenin bozulmasını engelledi.

  3. periyodun 2. dakikasında serbest atış ve boyalı alandan atılan sayılarla Rusya 40-36 öne geçti. Taraflar, çeyreğin son 3 dakikasına 48-48 beraberlikle girdi. Periyodun geri kalan dakikaları karşılıklı sayılarla geçti ve Porto Riko, son çeyreğe 55-54 önde girdi. Maçtaki çekişme son periyodun ilk 5 dakikasında da devam ederken 35. dakikada 61-61 beraberlik sağlandı. Maçın son 2 dakikasında 75-66 Rusya'nın üstünlüğü devam ederken Porto Riko'nun sayı bulamamasıyla maç bu skorla sona erdi

  Maçın en skorer ismi 25 sayıyla Porto Ricolu Barea oldu.

  SALON: Ankara

  HAKEMLER: Scott Jason Butler (Avusturya) xxx, Carl Jungebrand (Finlandiya) x, Chiristinao Maranho(Brezilya) xx

  RUSYA: Bykov 3 x, Fridzon 9 xx, Ponkrashov 10x, Monya 16 xxx, Kaun 13 x, Vorontsevich 8, Khvostov xx, Voronov x, Mozgov 13 x, Kolesnikonv x,

  Porto RİKO: Barea x 25, Arroyo x, Peavy 7 x, Lee xxx, Ramos 15 xx, Vassallo 13 xxx, Balkman x, Santiago x, Huertas, Diaz 2 xx, Rivera

  1. PERİYOT : 14-8

  2. PERİYOT : 36-34

  3. PERİYOT : 54-55
  2010 B Grubu Slovenya - Tunus Maçı
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası - Slovenya - Tunus Maçı - Basketbol Şampiyonasında İkinci Maçı - B Grubu Maçı
  Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın İstanbul ayağındaki (B) Grubu heyecanı Tunus-Slovenya maçıyla başladı.

  Abdi İpekçi Spor Salonu dolarken, salon çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı, basketbolseverler sıkı bir aramanın ardından salon içine alındı.

  Tunus ile Slovenya oyuncuları ülke bayrakları eşliğinde sahaya çıktı.
  Maçlar öncesinde çeşitli şovlar yapılırken, bunlardan en ilginci, seyircilerin alkışına göre skorboarda animasyon karakterinin smaç basket atması oldu.

  Bu arada, İstanbul'daki ilk maça Sloven basketbolseverler daha fazla ilgi gösterdi. Salonun büyük bölümünde Slovenler yer aldı, Abdi İpekçi Spor Salonu adeta yeşile büründü. Az sayıdaki Tunuslu taraftar da takımlarını desteklemek üzere salona geldi. İki takım taraftarları karışık bir şekilde otururken, mücadeleyi 6 bine yakın basketbolsever takip etti.

  Öte yandan, (B) Grubu'nun ikinci maçında ABD ile karşılaşacak Hırvatistan'ın bazı taraftarları Slovenya-Tunus maçını da izledi.

  Slovenya kadrosunda Efes Pilsen oyuncusu Bostjan Nachbar ile Fenerbahçeli Gaspar Vidmar da yer aldı.

  Efes Pilsenli oyuncu Bostjan Nachbar, Tunus karşısında 14 sayı, 6 ribaunt ve 2 asistlik bir performans sergilerken, Fenerbahçe Ülkerli Gaspar Vidmar ise 15 sayı ve 7 ribaunt ile oynadı.

  TUNUS: 56 - SLOVENYA: 80

  Salon: Abdi İpekçi

  Hakemler: Romualdas Brazauskas (Litvanya) xxx, Jose Hernan Melgarejo Pinto (Kolombiya) xxx, Stephen Seibel (Kanada) xxx

  Tunus: Kechrid xx 9, Rzig x, Knioua x, Slimane xx 11, Mejri xx 9, Dhifallah x 2, Hadidane xx 8, Laghnej x, Ghyaza x 4, Maoua x 5, Ben Romdhane x 4, Braa x 4

  Slovenya: Lakovic xx 5, Goran Dragic xxx 16, Nachbar xx 14, Brezec xx 9, Slokar xx 6, Becirovic x 3, Vidmar xx 15, Udrih x 2, Zupan xx 4, Jagodnik xx 3, Klobucar x 3, Rizvic x
  1. Periyot: 14-22
  Devre: 28-39
  3. Periot: 40-63

  Nachbar ve Goran Dragic'in dış atışlardan bulduğu sayılarla ilk dakikadan itibaren üstünlüğü eline alan Slovenya, 5. dakikayı 14-8 önde geçti. Tunus, Mejri'nin gayretleriyle oyunda dengeyi kurmaya çalıştıysa da Slovenya buna izin vermedi. Mücadelenin ilk çeyreği Hadidane'nin orta sahadan attığı üçlük sonrası 22-14 Slovenya'nın üstünlüğüyle tamamlandı.

  Mücadelenin ikinci periyotunda Vidmar ile pota altında etkili olan Slovenya, Goran Dragic'in basketleriyle üstünlüğünü korudu ve ilk yarıyı 11 sayı farkla 39-28 önde kapadı.

  Slovenya, ikinci yarıya Vidmar'ın pota altı basketleriyle başladı. Dış atışlardan da Nachbar ile skor üretmeye devam eden Slovenler, farkı giderek açtı ve 3. periyotu 23 sayı farkla 63-40 önde tamamladı.

  B Grubu'nun ilk maçında Slovenya, Tunus'u 24 sayı farkla 80-56 yenerek grup mücadelesine galibiyetle başladı.
  2010 A Grubu Avusturalya - Ürdün Maçı
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası - 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası - Avusturalya - Ürdün Maçı - Basketbol Şampiyonasında A Grubu İlk Maçı
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dünya basketbol Şampiyonasının Kayseri'deki A grubuna dahil Avusturalya-Ürdün karşılaşmasını izledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Dünya Basketbol Şampiyonasının oynandığı Kayseri Kadir Has Spor ve kongre merkezine gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seyircilerin alkışları arasında salona girerek protokol tribününe oturdu. Burada FİBA Başkanı Bob Elphinton ile el sıkışıp bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Gül, daha sonra Avusturalya- Ürdün karşılaşmasının ilk periyodunu izleyip salondan ayrıldı


  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası A Grubu'nda Kayseri'deki büyük heyecanda Avustralya, Ürdün'ü 76-75'lik skorla yendi.. Maçı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de izledi..  NOTLAR.. NOTLAR.. NOTLAR..
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın Kayseri ayağında A Grubu'ndaki Avustralya ile Ürdün arasında yapılan karşılaşmayı izleyenler arasında yer aldı.

  Cumhurbaşkanı Gül, karşılaşmayı, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Kayseri milletvekilleri Yaşar Karayel ve Ahmet Öksüzkaya, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte izledi.

  -TRİBÜNLER BOŞ KALDI-
  Avustralya ile Ürdün arasında yapılan (A) Grubu'nun açılış maçında, Kayserili basketbolseverler tribünleri boş bıraktı.

  Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından salon önüne kurulan şampiyona ile ilgili etkinlik alanı da beklenen ilgiyi görmezken, karşılaşmayı çok az sayıda taraftar takip etti.

  Bu arada A Grubu maçlarına evsahipliği yapan Kayseri'de, yerli ve yabancı toplam 600 gazetecinin akredite olduğu öğrenildi.

  -TÜRK HAKEM BİRİCİK, AÇILIŞ MAÇINDA-
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda Recep Ankaralı ile birlikte görev alacak iki Türk hakemden biri olan Murat Biricik, açılış maçında düdük çaldı.

  Biricik, A Grubu'nun açılış maçı olan Avustralya-Ürdün karşılaşmasında Porto Rikolu hakem Joze Anibal Carrion ve Faslı hakem Samir Abaakil ile birlikte görev aldı.

  -AVUSTRALYA'DA TANIDIK BİR İSİM-
  Beko Basketbol Ligi takımlarından Beşiktaş Cola Turka forması giyen Brad Newley, Avustralya Milli Takımı ile (A) Grubu ilk maçında Ürdün karşısında sahaya çıktı.

  Newley, NBA takımlarından Portland Trail Blazers forması giyen Patrick Mills ve Houston Rockets'da oynayan David Anderson gibi isimleri bünyesinde barındıran Avustralya'da, takımının en önemli kozlarından birisi olacak.

  -ORAN, MİNYATÜR DAVUL DAĞITTI-
  Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), karşılaşmayı izleyenlere minyatür davul dağıttı. İl Sağlık Kurulu'nun üflemeli ve vurmalı çalgıları yasaklamasının ardından ORAN, çok fazla ses çıkartmayan, ancak toplu kullanımı sırasında etkili olan minyatür davulları, salona gelen seyircilere hediye etti.

  AVUSTRALYA: 76 - ÜRDÜN: 75

  Salon: Kadir Has

  Hakemler: Anibal Jose Carrion (Porto Riko) xx, Murat Biricik (Türkiye) xx, Samir Abaakil (Fas) xx

  Avustralya: Mills xx 10, Gibson x 2, Inglesx 3, Andersen xxx 22, Nielsen xx 9, Maric xxx 23, Newley xx 4, Martin x, Worthington xx 3, Markovic x

  Ürdün: Wright xxx 16, Abbas xxx 20, Soobzokov x 5, Daghles xx 7, Idais xx 11, Alkhas xx 5, Alawadi x 9, Alnajjar x, Zaghab x 2, Alsous x

  1. periyot: 12-18
  Devre: 39-32 (Ürdün lehine)
  3. periyot: 56-55

  Her iki takımın da skor üretmekte zorlanarak başladığı karşılaşmada Ürdün, Abbas'ın 3 sayılık basketiyle 3. dakikaya 3-0 önde girdi. Andersen'in basketiyle karşılaşmadaki ilk sayılarına ulaşan Avustralya, savunmada Soobzokov-Abbas ikilisini durduramayınca, Ürdün, 6. dakika içinde farkı 7 sayıya (10-3) çıkardı. Maric'in arka arkaya basketleriyle 7-2'lik seri yakalayan Avustralya, 8. dakikada farkı 2 sayıya kadar indirdi: (12-10). Abbas ile üst üste 6 sayı üreten Ürdün, kontrolü yeniden eline aldı ve ilk periyodu 18-12 üstün bitirdi.

  Avustralya, 2. çeyreğe dış atışlarda yüksek yüzde yakalayarak girdi. Andersen-Worthington ikilisinin basketleriyle 6-0'lık seri bulan Avustralya, henüz çeyreğin ilk dakikası içinde 18-18'lik skorla eşitliği sağladı. Boyalı alanda Alkhas ile etkili olan Ürdün, 6-0'lık seriyle rakibine karşılık verdi ve 13. dakikada farkı yeniden 6 sayıya (24-18) çıkardı. Avustralya, Andersen'in skorer oyunuyla farkın açılmasına izin vermezken, Ürdün, rakibinin top kayıplarını iyi değerlendirdi ve 16. dakikaya da 29-23 önde girdi. Pota altındaki etkili oyununu sürdüren ve üst üste basketler bulan Ürdün, Abbas ve Wright'ın sayılarıyla devreyi 39-32 üstün tamamladı.

  Avustralya, 3. çeyreğin ilk sayılarını Mills ile bulurken, Ürdün rakibine Idais ile karşılık verdi. Andersen ile sayılar üreten rakibi karşısında ribauntlardaki üstünlüğünü sürdüren Ürdün, Wright'ın basketleriyle 4. dakika içinde farkı çift haneli rakamlara taşıdı: (47-36).

  Bu dakikadan sonra toparlanan ve Maric ile basketler üreten Avustralya, 7-0'lık bir seri bularak, 25. dakikada farkı 47-43'lük skorla 4 sayıya indirdi. İlk yarıya oranla hücumda sıkıntılı anlar yaşayan rakibi karşısında Maric ile etkili olmayan devam eden Avustralya, Newley'in de skora katkısıyla, çeyreğin bitimine 1.5 dakika kala eşitliği sağladı (52-52) ve Maric'in son saniyede attığı basketle periyodu 56-55 üstün geçti.

  Avustralya, son periyoda da iyi başlayan taraf oldu. Yaptığı sert savunmayla rakibini son saniye atışlarına zorlayan Avustralya, 32. dakikaya 60-57 önde girdi. Abbas'ın 3 sayılık basketiyle biraz olsun rahatlayan Ürdün, pota altında Maric'i durdurmayı başaramadı. Her iki takımın da çok top kaybı yaptığı bu bölümde, Alawadi ile sonuca giden Ürdün, 34. dakikada 62-62'lik skorla eşitliği yakaladı. Daghles ve Alkhas ile hücumları sayıyla sonlandıran Ürdün, rakibine de kolay basket bulma şansı tanımadı ve son 2.5 dakikaya 71-64 üstün girdi. Andersen-Maric ikilisinin basketleriyle oyundan kopmayan Avustralya, Wright ve Daghles'in sayılarına engel olamayınca, Ürdün, son dakikaya da 75-72 önde girdi. Andersen'in basketleriyle bitime 13 saniye kala 76-75 öne geçen Avustralya, kalan sürede rakibine sayı atma şansı tanımadı ve karşılaşmadan 76-75 galip ayrıldı.
  2010 C Grubu A Milli Takım İlk Maçı
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası - 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası - A Milli Takım - Fildişi Sahili Maçı - Basketbol Şampiyonasında C Grubu İlk Maçı
  2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası'nda A Milli Takım, C Grubu'ndaki ilk maçında Ankara Spor Salonu'nda karşılaştığı Fildişi Sahili'ni 39 sayı farkla 86-47 mağlup etti.

  Ankara Spor Salonu'ndaki karşılaşmayı Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Sağlam, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve 10.000'e yakın basketbolsever de izledi.

  Kerem Tunçeri, Ömer Onan, Türkoğlu Haberleri'>Hidayet Türkoğlu, Ersan İlyasova ve Ömer Aşık beşi ile karşılaşmayan başlayan Millilerimiz, ilk hücumu ise değerlendiremedi. Karşılıklı boş hücumların ardından Ay Yıldızlılarımız Ömer Onan'ın üç sayı çizgisinden bulduğu iki isabetle durumu 0-6 yaptı. Mola alan Fildişi Sahili karşısında hücumdaki üstünlüğünü sürdüren Milliler, Kerem Tunçeri ve Ersan İlyasova ikilisiyle skoru 0-14'e getirdi. Maçtaki ilk sayılarını Mohamed Kone ile bulan Fildişi Sahili karşısında baskılı savunmasıyla rakibini top kayıplarına zorlayan A Milli Takım, Kerem Tunçeri'nin de üç sayılık basketiyle farkı 15 sayıya çıkarttı (4-19). Temponun düştüğü bu bölümde kontrolü elinden bırakmayan Milliler, ilk periyodu da 11-23 önde tamamladı.

  İkinci periyodun ilk dakikasında iki takımda hücumda skor bulamazken, Fildişi Sahili, Eric Tape'nin turnikesiyle farkı 10 sayıya indirdi (13-23). Oğuz Savaş'ın pota altı basketiyle ikinci periyottaki ilk sayılarını kaydeden Millilerimiz, savunmada Jonathan Kale ve Mouloukou Diabate'nin dış atışlarına engel olamayınca, skor 19-26'ya geldi. Kerem Gönlüm'ün basketleriyle hücumdaki suskunluğunu bozan Ay Yıldızlılar, buna karşın savunmada Mouloukou Diabate'yi durdurmakta zorlandı. Top kayıpları ve boş hücumların sayısının yükseldiği dakikalarda Fildişi Sahili mola aldı. Alan savunmasına dönen A Milli Takım, Kerem Tunçeri'nin üç sayılık basketiyle farkı 16 sayıya çıkarttı (22-38). Ay Yıldızlılar, devre sonunda soyunma odasına da 22-40 üstünlükle gitti.

  Üçüncü periyoda iyi başlayan A Milli Takım, Sinan Güler'in savunmadaki bloğu ve hücumda da kaydettiği üç sayılık basketle skoru 22-43'e getirdi. Kinidinnin Konate'nin basketleriyle ikinci yarıdaki ilk sayılarını kaydeden Fildişi Sahili, 24.dakikada farkı 15 sayıya indirdi (30-45). Savunmadaki direncini arttıran A Milli Takım, Semih Erden ve Sinan Güler'in turnikeleri ile durumu 30-49'a getirdi. Temponun düştüğü bu bölümde Millilerimiz, Türkoğlu Haberleri'>Hidayet Türkoğlu'nun serbest atış çizgisinden bulduğu iki isabetle skor üretti. Ay Yıldızlılarımız, son dakikasına 34-53 üstünlükle girdiği üçüncü periyodu 36-53 önde tamamladı.

  Mücadelenin final periyotuna iyi savunma yaparak başlayan Millilerimiz, Türkoğlu Haberleri'>Hidayet Türkoğlu ve Ömer Onan ikilisiyle farkı 20 sayıya çıkarttı (36-56). Jonathan Kale'in üç sayılık basketine Ersan İlyasova ile karşılık veren Ay Yıldızlılarımız, farkın da kapanmasına izin vermedi. Savunmada iyi bir görüntü çizen A Milli Takım, Ömer Onan'ın da üç sayılık basketiyle durumu 41-67 yaptı. Bu dakikadan sonra savunmada özellikle Sinan Güler ve Ömer Onan ikilisiyle baskı kurarak kaptığı topları iyi değerlendiren Milliler, karşılaşmadan da 47-86 galibiyetle ayrılmayı başardı.

  Milliler, grubundaki ikinci maçında yarın saat 21:00'da Rusya ile karşılaşacak.

  SALON: Ankara Spor Salonu

  HAKEMLER: Pukl Sasa - Rocha Fernando - Egho Marwan

  TÜRKİYE (86): Cenk Akyol 2, Sinan Güler 8 (4 ribaund- 4 asist), Barış Ermiş, Ömer Onan 18 (1 asist), Ersan İlyasova 17 (8 ribaund- 3 asist), Semih Erden 6 (4 ribaund- 1 asist), Kerem Tunçeri 9 (2 asist), Oğuz Savaş 4 (2 ribaund- 1 asist), Kerem Gönlüm 6 (7 ribaund- 1 asist), Ender Arslan 2, Ömer Aşık 8 (12 ribaund- 1 asist), Türkoğlu Haberleri'>Hidayet Türkoğlu 6 (7 ribaund- 7 asist)

  FİLDİŞİ SAHİLİ (47): Charles Aboud (2 ribaund), Mouloukou Diabate 5 (2 ribaund- 2 asist), Issife Soumahoro, Kinidinnin Konate 4 (4 ribaund), Mamadou Lamizana 6 (6 ribaund), Ismael N'Diaye, Brice Assie 4 (4 ribaund), Jonathan Kale 10 (9 ribaund), Eric Tape 2, Guy Edi 9, Mohamed Kone 7 (6 ribaund- 2 asist)

  1.PERİYOT: 23-11

  2.PERİYOT: 17-11

  3.PERİYOT: 13-14

  4.PERİYOT: 33-11
  2010 D Grubu İkinci Maçı Kanada - Lübnan Maçı
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası - Kanada - Lübnan Maçı - Basketbol Şampiyonasında İkinci Maçı - D Grubu 2. Maçıİzmir Halkapınar Spor Salonu'nda gerçekleşen D Grubu'nun ikinci maçında Lübnan ilk dakikalarda El Khatib ve Rustom'un sayılarıyla 6-0 öne geçti. Bunun üzerine çabuk kendine gelen Kanada 4. dakikada üstünlüğü ele geçirdi ve 11-9'luk skoru yakaladı. ilk periyot 20-20 berabere bitti.

  2. periyodun 15. dakikasında Famutimi, Anthony ve Shepherd'in sayılarıyla 26-25 önde geçen Kanada, Anthony'nin sayılarıyla aradaki farkı 5 sayıya kadar çıkararak 30-25'lik üstünlük sağladı. Maçtaki ilk yarı Kanada 37-34 üstün kapattı.

  3. periyoda hızlı başlayan Kanada 23. dakikada Anthony'nin basketiyle aradaki farkı 9 sayıya çıkardı: 44-35. Bu farkın üzerine toparlanan Lübnan periyodun bitimine 3 dakika kala aradaki farkı 1 sayıya indirdi 51-52. 3 periyodu 58-57 Kanada önde bitirdi.

  Son periyoda El Khatib'in sayılarıyla başlayan Lübnan ekibi 32. dakikada 60-59 öne geçti ve maçın da son 4 dakikasına 68-64 önde girdi. Lübnan, Fahed ve El Khatib'in sayılarıyla karşılaşmadan 81-71 galip ayrıldı.

  Karşılaşmanın en skorer ismi 31 sayı atarak Lübnanlı oyuncu El Khatib oldu.

  SALON: Halkapınar

  HAKEMLER: Luigi Lamonica (İtalya), Heros Avanesian (İran) Borys Ryzhyk xxx (Ukrayna)

  KANADA: Rautins xxx 10, Anthony, Anderson xx 3, Bucknor xx 6, Brown x , Olnyk x, Bell xxx, Famutimi xxx, Sacre x, Shepherd xxx, Kendall xx

  LÜBNAN: Vroman xxx, Fahed x, Rustom xx, Freije xx 12, El Khatib xx, ABD El Nour x, Mahmoud xxx, Kanaan xx,

  1. PERİYOT : 20-20

  2. PERİYOT : 37-34

  3. PERİYOT : 58-57
  2010 D Grubu İlk Maçı Yeni Zelanda - Litvanya Maçı
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası - Yeni Zelanda - Litvanya Maçı - Basketbol Şampiyonasında İlk Heyecan İzmirde
  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası heyecanı İzmir'de de başladı. Halkapınar Spor Salonu'nda Yeni Zelanda ile Litvanya'nın karşı karşıya geldiği D Grubu'nun ilk maçında Litvanya güldü..

  D Grubu'nun ilk maçına İzmir protokolü ilgi gösterdi. Müsabakayı İzmir Valisi Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ercüment Yılmaz, Gençlik ve Spor İl Müdürü Sabri Sadıklar da izledi.

  Litvanya'dan gelen taraftarlar, takımlarına destek verdi. Büyük Litvanya bayrağı açan taraftarlar, tribünlerde renkli görüntüler oluşturdu. Yeni Zelanda Milli Takımı oyuncuları ise tanıtılmalarının ardından kendi sahalarında geleneksel danslarını sergiledi.

  İki ekip, daha önce 2000 Sidney Olimpiyatları'nda karşılaşmış, Litvanya rakibini 85-75 yenmeyi başarmıştı.

  Dünya Şampiyonası tarihinde 2002'de dördüncü, 2006'da ise 9. olan Yeni Zelanda takımı bu yıl şampiyonanın ilk maçında Litvanya'ya karşı Tait, Penney, Vukona, Abercrombie ve Bradshaw beşi ile başladı.

  2009 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda beklenmedik bir sonuçla 11. sırada yer alan ve Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını ''wildcard'' ile yakalayan Litvanya ise ilk maçında sahada Seibutis, Kalnietis, Maciulis, Kleiza ve Javtokas beşi ile yer aldı.

  YENİ ZELANDA: 79 - LİTVANYA: 92

  Salon: Halkapınar

  Hakemler: Antony Jordan xxx (ABD), Srdan Dozai xxx (Hırvatistan), Milijove Jovcic xxx (Sırbistan)

  Yeni Zelanda: Tait xx 2, Penney xxx 37, Vukona xx 19, Abercrombie xx 7, Bradshaw xx 3, Fitchett x, Jones xx 6, Cameron x, Anthony x, Pledger xx 5, Kench x

  Litvanya: Seibutis xx, Kalnietis xx 6, Maciulis xxx 14, Kleiza xxx 27, Javtokas xx 2, Pocius xx 2, Gecevicius xx 8, Delninkaitis xx 8, Jasaitis xx 4, Klimavicius xx 6, Jankunas xx 15

  1. periyot: 24-25
  Devre: 50-34 (Litvanya lehine)
  3. periyot: 61-74
  5 faulle çıkanlar: 38.53 Thomas Abercrombie, 39.03 Craig Bradshaw (Yeni Zelanda)

  2010 Dünya Basketbol Şampiyonası (D) Grubu'nun ilk maçında Litvanya, Yeni Zelanda'yı 92-79 yendi.

  Karşılıklı basketlerle başlayan müsabakanın 4. dakikasını 9-8 önde geçen Litvanya, periyodun son 4 dakikasına 17-15 önde girdi. Bitime 2 dakika kala Gecevicius'la aradaki farkı 5 sayıya (23-18) kadar çıkaran Litvanya, ilk periyodu 25-24 önde tamamladı.

  İkinci periyoda etkili savunma yaparak başlayan Litvanya, rakibinin hücumda etkili olmasını önledi. 17. dakikada Kalnietis'in faul atışlarından bulduğu sayılarla aradaki farkı 17 sayıya (43-26) kadar çıkaran Litvanya, Jankunas'ın son saniyede bulduğu 3 sayılık basketle devreyi 50-34 üstün tamamladı.

  İkinci devreye biraz daha etkili başlayan Yeni Zelanda, aradaki farkı azaltmaya çalışsa da Litvanya rakibinin kendisini yakalamasına izin vermedi. Yeni Zelanda'da Penney'in sayılarına rağmen periyodun son 3 dakikasına 64-55 önde giren Litvanya, üçüncü periyodu 74-61 önde bitirdi.

  Son periyodun başında her iki takım da karşılıklı basketler buldu. Müsabakanın son 5 dakikasına Kleiza'nın üst üste bulduğu basketlerle 80-67 önde giren Litvanya karşısında Vukona Penney ile sayılar üreten Yeni Zelanda bitime iki dakika kala farkı 7 sayıya indirdi: 75-82. Ancak son dakikaya 86-77 önde giren Litvanya, müsabakadan 92-79 galip ayrıldı.

  Karşılaşmanın en skorer ismi Yeni Zelanda'da 37 sayı atan Kirk Penney oldu.

  -İZMİR'DEKİ TAKIMLARIN OYUNCULARI-
  İzmir'deki grup maçlarında mücadele edecek takımların kadrolarında bulunan oyunculardan 36 yaşındaki Yeni Zelandalı Phill Jones ile Pero Cameron en yaşlı oyuncular. (D) Grubu'nun en genç oyuncusu ise 19 yaşındaki Kanadalı Kelly Olynyk.

  Grubun en uzun oyuncusu 2,18'lik Litvanyalı Martynas Andriuskevicius, en kısa oyuncusu ise 1,78 uzunluğundaki Fransız Andrew Albicy.

  İzmir'deki grup maçlarında mücadele edecek takımların kadrolarında bulunan 72 sporcudan 15'i İspanya Ligi, 9'u Yeni Zelanda Ligi'nde mücadele ederken, 8 oyuncu da NBA'de forma giyiyor.

  Geçen sezon OYAK Renault'da forma giyen Kanadalı Olu Famutimi ile Galatasaray Cafe Crown'da mücadele eden Litvanyalı Simas Jasaitis de milli takımları için mücadele edecek.

  Diğer oyuncuların oynadığı liglerin dağılımı şöyle: Lübnan (7), Fransa (6), Litvanya (5), NCAA, Avusturalya, İtalya (3), Rusya, Yunanistan, Ürdün (2), Porto Riko, Filipinler, Almanya, İran, Finlandiya (1)

  -HALKAPINAR SPOR SALONU-
  2005'te İzmir'de yapılan Üniversite Oyunları için inşa edilen Halkapınar Spor Salonu, bu süre içinde birçok ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yaparken, geçen yıl da Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası'na sahne olmuştu.

  -HAKEMLER-
  Anibal Garcia'nın hakem gözlemcisi olduğu (D) Grubu maçlarında, Polonyalı Krzysztof Koralewski de teknik komiser olarak görev yapacak. 2 Eylül tarihine kadar 15 maçın oynanacağı İzmir'de görev alacak hakemler şöyle:
  Heros Avanesian (İran), Michael Aylen (Avusturalya), Anthony Dewayne Jordan (ABD), Srdan Dozai (Hırvatistan), Juan Jose Fernandez (Arjantin), Milivoje Jovcic (Sırbistan), Luigi Lamonica (İtalya), Borys Ryzhyk (Ukrayna), Jorge Vazquez (Porto Riko), Jakub Zamojski (Polonya).
  Genel Kurmayın Devir Teslim Konuşması
  Org. İlker Başbuğun Devir Teslim Konuşması - Yeni Genel Kurbay Başkanı Işık Koşaner
  Org. İlker Başbuğ göz yaşlarıyla veda etti Orgeneral İlker Başbuğ Genelkurmay Başkanlığı'nda düzenlenen törenle Genelkurmay Başkanlığı görevini Orgeneral Işık Koşaner'e devretti.

  Org. Başbuğ görev devir teslimi öncesi veda konuşmasını yaptı. Başbuğ'un konuşmasının satır başları şöyle:

  "TÜRKİYE AYRIŞMIŞ BİR ÜLKE DEĞİLDİR"

  "Ülkemize sadakat duygusuyla yaşadık. Kariyerimi bugün noktalıyorum.

  Erdem biz askerler için hayattaki en değerli sözcüktür. Erdem ahlakın övdüğü iyi olmak alçak gönüllülük fazilet ve insan ruhsal olgunluğudur. Namus sadakat şeref vicdan fedakarlık ve cesaret erdemle bütünleşir.

  Asker hakkında hükümde bulunmak çok yanlıştır. Siviller ile askerlerin olaylara bakış açısı farklıdır. Siviller denize baktığında maviyi askerler ise derinliği görür.

  Güvenliğin sağlanması devlete düşen bir görevdir. Günümüzde artık güvenliğin beş boyutu vardır.

  Türkiye etnik farklar nedeniyle ayrışmış bir ülke değildir. Bazılarının tüm çabalarına rağmen ayrışmadı.

  Milli Güvenlik içinde sivil-asker ilişkilerinin ayrı bir önemi vardır. Çağdaş toplumlarda askerler sivil otoriteye profesyonel tavsiyeleri yaparken kural şudur; Yaptıkları tekliflere değer ve verecek ve önemseyecektir.

  "TERÖRİZMLE MÜCADELE DE TSK'NIN ANA PRENSİPLERİ ŞUNLARDIR"

  En büyük tehdit terörizmdir. Terörizm özgürlükleri tehdit ediyor. Terör karşısında boyun eğemeyiz mücadeleye kararlılıkla devam etmeliyiz. Demokrasi haklar sistemidir. Terörizm hiçbir nedenle hoş görünemez desteklenemez. Kararlılıktaki en ufak bir zaafiyet mücadelede çok büyük bir yara açar.

  Terörle mücadele devlete terör örgütü teröristle mücadele ise güvenlik kuvvetlerine aittir. TSK terörle yürüttüğü mücadelede şu ana prensipler içinde kalmıştır;

  Terörle mücadele yasalar çerçevisinde yürütülmelidir.

  Terörle mücadele insan odaklı olarak yürütülmelidir.

  Terörün olduğu bölgelerde bölge halkının güvenliğinin sağlanması öncelikli bir görevdir.

  Terörist ile bölge halkı karıştırırılmamalıdır.

  2004 yılından itibaren Türkiye'de PKK terör örgütü eylemleri daha da tırmandı. 1999 ve 2004 arasındaki süreç ilgililer tarafından incelenecektir. Bölücü terör örgütünün ağır darbe aldığı 1999 yılındaki süreç daha iyi değerlendirilseydi daha iyi tedbirler de alınabilirdi. Unutulmamalı ki eylemler sürerken alınan tedbirler yeterince etkili olamaz.


  "TEK TİP ASKERLİĞİN UYGUN OLACAĞI GÖRÜŞÜNDEYİZ"

  Bölücü terör örgütünün elemine edebilmesi için finans ve para kaynağının kontrol altına alınması Irak'ın Kuzey'indeki bölücü terör örgütünün varlığının bitirilmesi bizim için zorunludur. Askerlik hizmeti bir vatan borcudur. Mehmetçik bizim en büyük gücümüzdür. Türk ordusunu emsalsiz kılan Mehmetçiğin cesareti ve kahramanlığıdır. Ama tep tip askerliğin uygun olacağı görüşündeyiz.

  Sıkı kuralları olan bir dünya için kuralları olmayan bir dünya ile savaşmak kuşkusuz zordu. Medyanın talep ettiği hıza yetişmek gerçekçi midir. Medyaya bilgi be belge sızdırılması da psikolojik harekattır. İllegal dinlemelerin delil olarak kabul edildiği görmekteyiz.

  GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI

  Kendi adıma iç huzura sahip olarak görevi bırakıyorum. Görevimi büyük bir iç rahatlığı ve güvenle devrettiğim değerli silah arkadaşım yeni Genelkurmay Başkanımız Org. Işık Koşaner dünyanın en güçlü ve en saygın ordularından birini tarih yaratan ordunun komutanı... Bu aziz görevin sorumluluğunu büyük bir onurla ve başarıyla taşıyacağınızdan eminim.

  Sayın Cumhurbaşkanım Sayın Başbakan ve bakanlarıma birlikte çalıştığım kuvvet komutanlarıma teşekkür ediyorum. Zor bir dönemde Genelkurmay Başkanlığı yaptım. Doğru olduğuna inandığım şeyleri yaparak görevimi teslim ediyorum.

  TSK yaşamakta olduğu bu süreçten daha güçlü çıkar. Fırtınalı denizlerden gemisini kurtaran kaptanların tarihi ile gemisini bırakanların tarihi ayrı yazılmaktadır."

  Başbuğ daha sonra eşine ve çocuklarına teşekkür etti. Başbuğ bu sırada göz yaşlarını tutamadı.
  Referanduma 15 Gün Kala Yeni Karar
  Yüksek Seçim Kurulu, nüfus idarelerinden alınacak TC kimlik numarasını da taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örnekleriyle oy kullanılmasına karar verdi.

  ANKARA - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek’in, T.C kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, askerlik belgesi,evlenme cüzdanı gibi kimlik belgelerine sahip çok sayıda kişinin referandumda oy kullanabilmesi için yaptığı başvuruyu karara bağladı. YSK kararına göre, seçmenlerin oy kullanma haklarından yoksun kalmamaları için, nüfus idarelerinden alınacak, seçmenlerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını da taşıyan mühürlü ve imzalı nüfus kayıt örneğinin aslını Sandık Kurulu Başkanlarına, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi belgelerle birlikte ibraz etmesi halinde oylarını kullanabilmeleri mümkün olacak.

  YSK Başkanı Ali Em ise karara ilişkin “karşı oy” kullandı. Em, seçmen kimliğinin tespitine esas olacak bu kimlik belgelerine ek belge ilave edilmesinin geçici uygulamaları olağan uygulamalara dönüştüreceğinden çoğunluk kararına katılmadığını ifade etti.


  Kaynak
  Kpss Soruları Çalındı
  KPSS eğitim bilimleri sorularını içeren ‘PDF’ formatındaki dosyayı gazetecilere gösteren İsmail Koncuk, dosyanın 5 Temmuz 2010’da 14.22’de oluşturulduğunu, tarihinin değiştirilmediğini, orijinalinde değişiklik yapılmadığını da söyledi.

  Geçtiğimiz 10-11 Temmuz’da yapılan 2010 Lisans Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın ardından çok sayıda kişinin Eğitim Bilimleri’nden tam puan alması üzerine soruların çalındığı iddia edilmişti. ÖSYM inceleme sonucu çalınma olayının sözkonusu olmadığını belirtmiş, sınavın iptali için dava açılmıştı. Dün Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’tan sınavla ilgili şok bir iddia daha geldi. Koncuk, KPSS’den önce eğitim bilimleri sorularının ham halinin Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden 2007’de mezun olan bir kişinin e-mail adresine servis edildiğini öne sürdü. Sendika genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Koncuk şöyle konuştu:

  * Tespitlerimize göre, KPSS iddiaları 50-100 kişiyle sınırlı değil. Sorunların binlerce kişiye servis edildiğini yüzde 100 ispat ettik.

  * Olayların ortaya çıkmasından adeta bir korku duyuluyor. Belki bu olaylar, geçmiş yıllarda da yapıldı ancak, bu yıl ortaya çıktı.

  Mailin sahibini tespit ettik

  * KPSS eğitim bilimleri sorularını içeren 5 Temmuz 2010’da 14.22’de oluşturulan ve e-maille gönderilen dosya tespit ettik. Bu dosyada ne var? Dosya, sınavdan beş gün önce oluşturulmuş. Bu dosya bizim tespit ettiğimiz bir e-mail adresine gönderiliyor. e-mail adresinin sahibini de tespit ettik. Bu sorular o e-mail adresine gönderilmiş. Bu yüzde yüz. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden 2007’de sınıf öğretmenliği bölümünden mezun olmuş bir KPSS adayına ait hotmail uzantılı bir e-mail bu. Bu kişi erkek ve doğum yeri İç Akdeniz’e doğru bir ilimizin ilçesi. Ayrıca sınavda tam puan da alamamış. Bu sorular, muhtemelen her il merkezindeki onlarca kişiye gönderildi ve onların e-mail adresinin üzerinden başkaları bu soruları aldı.

  * Yani bir e-mail adresine sorular geliyor. Ben arıyorum birilerini ve benim e-mail adresime gir şifresi de şu. Bu şifreden soruları al’ diyorum.

  * Bu bilgileri istendiği takdirde, savcılığa, YÖK Denetleme Kurulu’na ve Devlet Denetleme Kurulu’na vereceğiz.

  * Kimlerin bu adrese girdiği ve “eğitim.son” adıyla oluşturulmuş bu dosyanın başka hangi e-mail adreslerine gittiği IP adreslerinden ve hotmail servis sağlayıcıları tarafından belirlenilir.

  * Tespit ettiğimiz dosyadaki sorular ham hali. Asıl sınavdakilerden ufak tefek farklılıklar var. Dosyada sınavdaki 4 soru yok. Bu durum, soruların daha baskıya girmeden, birilerinin eline geçtiğini, e-mail adreslerine servis edildiğini gösteriyor.

  * Bu grupların savcı tarafından belirlenmesi gerekiyor.
  Ham hali gönderilmiş

  * Servis edilen sorularda asıl sınavdaki sorularda bulunmayan bazı yazım ve ifade bozuklukları da var. Bu ham metin olduğu için birileri alelacele bu soruları bir yere göndermiş. Ama ÖSYM, bunları baskıdan önce düzeltmiş.

  * Soruları ele geçirenler dost ve akrabalarına da bu soruları vermiştir. Şunu çok net söyleyebiliriz. Bu sorular, yüzlerce değil, binlerce insana gönderilmiştir. Hatta sorular öylesine ortada gezmiş ki ayağa düşmüş.

  * Bu tespitlerin ardından savcılık, Devlet Denetleme Kurulu, YÖK Denetleme Kurulu’nun gerekeni yapması gerekiyor. Bu işin üzerine gidilirse bu işe karışmış olan hemen herkes çorap söküğü gibi ortaya çıkacaktır.

  Kaynak
  Gözlerin
  Elinize Sağlık
  Yazıların Hızlı Geçmesi Dışında Başarlı Buldum..
  Kaleminize Sağlık..
  Photoshopta Resme Duvar Efekti Verme
  Gayet Başarılı Olmuş Eline Sağlık
  Akp'nin 26 Maddelik Anayasa Değişiklik Paketi
  Anayasa Değişkliği Paketi - Yeni Anayasa Taslağı - Anayasa Değişikliği Maddeleri Neler - Yeni Anayasa
  Anayasa değişikliğine ilişkin taslak metin 3′ü geçici toplam 26 maddeden oluşuyor.

  İŞTE DEĞİŞİKLİKLER;

  KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YOK, ENGELLİLERE VAR

  Anayasa’ya çocuklara, yaşlılara ve engellilere pozitif ayrımcılık yapılmasının önü açılıyor. Ancak beklenen “kadınlara da pozitif ayrımcılık” getiren madde, taslağa konulmadı. Yani, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmasının önü kapalı.

  PARTİ KAPATMA

  - Parti kapatma davası ancak TBMM izniyle açılabiliyor.
  - Partisinin kapatılmasına neden olan vekilin milletvekilliği düşmüyor
  - Meclis’te yapılan konuşmalar, Meclis’in izni olmadan kapatma davasına konu yapılamayacak
  - Partilerin “temelli” kapatılmasının önü kesiliyor. Kapatılan partinin yeniden açılmasının önü açılıyor.
  - Siyasi yasaklar 5 yıldan üç yıla iniyor

  MECLİS YÖNETİMİ GÖREV SÜRESİNE DÜZENLEME

  Anayasa paketi ile TBMM yönetiminin görev süresi de, daha önce yapılan ve genel seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını öngören Anayasa değişikliğine uygun hale getiriliyor. TBMM’de seçimden sonra ilk seçilen yönetim 2 yıl görev yapacak. Daha sonra seçilen yönetim ise, yeni seçime kadar görev yapacak.

  YAŞ KARARLARINA YARGI DENETİMİ

  Anayasa’nın 125. maddesindeki değişiklik ile, Yüksek Askeri Şura’nın alacağı askerlikle ilişik kesme kararlarının yargıya götürülmesinin önü açılıyor.

  Hakim ve savcıların denetimi için yeni yasa çıkarılacak.

  DARBE GİRİŞİMLERİ SİVİL YARGIYA;

  Anayasa değişiklik paketinde önerilen değişiklik ile, askerlerin “devletin güvenliği, anayasal düzen ve bu düzenin işleyişine karşı suçların”, sivil mahkemelerde yargılanmasının önü açılıyor. Böylece Ergenekon gibi davalarda “askeri mahkeme mi, sivil mahkeme mi baksın”tartışması ortadan kaldırılıyor.

  SİVİLLER SİVİL MAHKEMEDE

  Savaş dönemleri dışında, hiçbir sivilin askeri mahkemede yargılanmaması Anayasa’ya giriyor. Hatta savaş halinde bile Askeri mahkemelerin yetkilerinin neler olacağına ilişkin yeni bir yasal düzenleme yapılmasının önü açılıyor.

  Anayasa Mahkemesi DEĞİŞİYOR

  - Üye sayısı 11’den 19’a çıkıyor

  - 3 ÜYEYİ TBMM SEÇEÇEK- 2 üyeyi Sayıştay ve 1 üyeyi barolar aday gösterecek, TBMM bu adaylar içinden seçecek

  ÜNİVERSİTE MEZUNU VATANDAŞA Anayasa Mahkemesi ÜYELİĞİ

  - Değişiklik paketine göre, Anayasa Mahkemesi’nin kalan üyeleri Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek. Adayları, Danıştay, Yargıtay, Yüksek İdare Mahkemesi, YÖK aday gösterecek. Cumhurbaşkanı’nın ayrıca üst yöneticiler, Anayasa Mahkemesi raportörleri ve hatta yüksek öğrenim görmüş Türk vatandaşları arasından da Anayasa Mahkemesi asil üyesi seçme hakkı olacak. Tüm Anayasa Mahkemeleri üyelerinde 45 yaşını doldurmuş olma şartı aranacak.
  - Anayasa Mahkemesi üyelerinin görev süreleri 12 yılla sınırlandırılıyor. İkinci kez seçilmelerinin önü kapatılıyor.

  YÜCE DİVAN KARARLARINA YARGI YOLU AÇILIYOR

  Değişiklik paketi ile, Cumhurbaşkanları, Başbakan ve Bakanları yargılayan Anayasa Mahkemesi’nin, yani Yüce Divan’ın vereceği kararlara da yargı yolu açılıyor.
  Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, tüm iç yargı yollarını tükettikten sonra Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunmalarının da önü açılıyor. Böylece, vatandaşların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitmeden önce, bir de Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalarının önü açılıyor.

  ASKERİ YARGIDAN “ASKERLİK GEREKLİLİĞİ” KALKIYOR

  Anayasa değişikliğine, sivil ve askeri yargılama arasındaki farkların giderilmesi için de maddeler konulmuş. Buna göre, Askeri yargıtayın kuruluş ve işleyişine ilişkin kanunlar yapılırken, bunların “askerlik hizmetlerinin gereklerine” görev yapılmasının önü kapatılıyor. Buna ilişkin Anayasa maddesinden, “askerlik hizmetlerinin gereklerine göre” ibaresi kaldırılıyor

  HSYK’NIN YAPISI DEĞİŞİYOR

  Anayasa değişiklik paketinde, Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında da değişikliğe gidiliyor. Üye sayısı 21’e çıkarılıyor. Adalet Bakanı’nın, HSYK’nın başkanı olması ilkesi ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı’nın kurulun doğal üyesi olması değiştirilmiyor. (Oysa AB raporlarında bu durumun yargı bağımsızlığını etkileyeceğine ilişkin eleştiriler vardı).
  HSYK, üç kurul halinde çalışan bir yapıya kavuşturuluyor.
  HSYK’nın meslekten çıkarma kararı, yargı denetimine açılıyor. HSYK’nın diğer tüm kararlarına ise yargı denetimi kapalı.

  12 EYLÜL’E YARGI YOLU

  Anayasa’nın 12 Eylül askeri darbesini yapanların yargılanmasına engel olan geçici nitelikteki 15. maddesi kaldırılıyor. Böylece başta eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren olmak üzere, 12 Eylül darbe sorumluları hakkında darbe yapılmasının önü açılıyor.

  DEĞİŞİKLİĞE KADAR AÇILACAK DAVALAR DA, DEĞİŞİKLİK KAPSAMINDA

  Değişiklik paketindeki en ilginç madde ise, getirilen bir geçici madde.
  Bu geçici madde, Anayasa Mahkemesi’nde açılacak siyasi parti kapatma davalarına ilişkin. Buna göre, herhangi bir siyasi parti hakkındaki dava, Anayasa değişiklikleri geçmeden açılsa bile, yapılacak değişikliklere tabi olacak.
  Yani mesela, Yargıtay Başsavcısı, bugünlerde, daha Anayasa değişiklikleri yapılmadan Ak Parti, CHP, MHP, BDP ya da diğer bir parti hakkında kapatma davası açarsa, bu dava da Anayasa’da yapılacak değişiklikler çerçevesinde görülecek. Yani siyasi parti kapatmaya zorluk getiren maddeler çerçevesinde ele alınacak, cezaları daha az olacak.

  Anayasa Mahkemesi YEDEK ÜYELERİNE ASİL ÜYELİK YOLU

  Yine getirilen bir geçici madde ile, halen Anayasa Mahkemesi’nde görevde bulunan geçici üyelerin tümünün asil üye haline getirilmesi öngörülüyor. Kalan üyelikler için yapılacak seçimler karara bağlanıyor.

  HAŞİM KILIÇ SÜRE SINIRI YOK

  Anayasa Mahkemesi üyelerine getirilen 12 yıllık görev süresi sınırı, mevcut üyelere uygulanmayacak. Böylece, örneğin 1990 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi üyesi olan Başkan Haşim Kılıç’ın emekli edilmesi gündemde olmayacak. Getirilen geçici madde ile, Kılıç ya da onun durumuna benzer mevcut Anayasa Mahkemesi üyeleri, yaş haddine kadar Anayasa Mahkemesi üyeliğine devam edebilecek.

  Ak Parti’DEN “YA HEP, YA HİÇ…”

  Anayasa değişiklik paketine konulan bir başka geçici madde de önemli;
  Çünkü bu madde, Anayasa değişikliklerinin “bir bütün halinde halkoylamasına götürülmesini” öngörüyor. Yani bir anlamda, muhalefetle yapılan görüşmelerde, değişiklik üzerinde anlaşılan maddelerin TBMM’de oylanarak, doğrudan geçirilmesi, anlaşmazlık olan maddelerin ise halkoyuna sunulmasının önü kesiliyor.
  Bu konuda en önemli örnek, 12 Eylül’e yargı yolunu açan madde idi. CHP de bu maddeye destek veriyor, dolayısıyla maddenin TBMM’de doğrudan oylanıp, karara bağlanması büyük ihtimal olarak görülüyordu.
  Ancak Ak Parti, koyduğu bu geçici madde ile, “ya hep, ya hiç” kuralını getiriyor. Aradan seçilecek maddelerin Meclis’ten geçirilmesinin, muhalefetin beğenmediği maddelerin ise halkoyuna götürülmesinin, yani pakette bir bölünme yapılmasının önünü kapatıyor.

  Hürriyet

  Neye Evet Neye Hayır Diyoruz?
  Öyle Bir Geçer Zaman ki
  Eski Tarih Konulu Dizileri Filmleri Seviyorum..
  Erkan Petekkaya'da İşin İçindeyse Eminim Güzel Bir Dizi Geliyor.
  İstiklal Marşı Notaları
  İstiklal Marşı Notalsı - İstiklal Marşı Melodika Notası
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Bergüzar Korel - Sen Uzaklarda Değil
  Bergüzar Korelin Sesinde Sen Uzaklarda Değil Damarımda Kanımsın Şarkısı - Bergüzar Korel Bitmeyen Şarkı Dizi Müziği - Bitmeyen sarki - Damirimda kanimsin


  Kpss Soruları Çalındı
  2010 Kpss sınavı Tekrarlanacak mı - 2010 Kpss Soruları Çalındı
  KPSS’de ortada bir sorun olduğu kesin. Ama bu sorunun nereden kaynaklandığı bir türlü bulunamıyor. İşte YÖK Denetleme Kurulu ve Ankara Savcılığı’nın cevabını aradığı sorular

  KPSS’deki iddialar ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ı istifanın eşiğine getirdi. Hatta istifa ettiği ama istifasının YÖK tarafından kabul edilmediği de bize gelen duyumlar arasında.

  Morali çok bozuk olan Yarımağan’ın, KPSS ile ilgili soruşturmalar sona erdikten sonra görevi bırakacağı da kesinlik kazanmış durumda.
  Peki Yarımağan’ı istifa noktasına getiren gelişmeler ne oldu? ÖSYM’nin daha önce de sınavları iptal ettiği, puanları yeniden hesapladığı çok oldu. O dönemlerde değil de şimdi neden bu noktaya geldi?

  KPSS’de ortada bir sorun olduğu kesin. Ama bu sorunun nereden kaynaklandığı bir türlü bulunamıyor. ÖSYM Başkanı’nı çaresiz kılan da zaten bu.
  Kendi içinde zaman zaman çelişkiye düşmesi de bunun bir göstergesi. Örneğin bir cümlesinde “hayır kesinlikle kopya söz konusu değil” derken bir sonraki cümlesinde “var da diyemem yok de diyemem” yorumunu getirmesi, onun da cevabını bulamadığı soruların varlığını ortaya koyuyor.
  Zaten bu bizi aştı, savcılık el koysun noktasına gelmesi de bu yüzden.

  İşte şaşırtan o tablo
  ÖSS, KPSS, LYS tipi giriş sınavlarına girenler ya da yakından izleyenler, bu sınavlarda tüm soruları doğru yapmanın ne kadar zor olduğunu çok iyi bilirler. Çünkü bu testlere ayırt edici özelliği yüksek çok zor sorular mutlaka konulur ki, aynı puanda yığılmalar olmasın!..

  Nitekim geçtiğimiz yılların KPSS sonuçlarına baktığımızda 120’de 120 net çıkaran aday hiç yoktur. Yine sınav analizlerine bakıldığında bir önceki yıla göre yaptığı net sayılarını yüzde 100 artıranı bulmak da bir o kadar zordur. Evet puanlarda yükselme olur ama bu hiçbir zaman ikiye katlanmaz. Örneğin 50 netten 120’ye yükselmez.

  Bir başka önemli tespit de, eğer sorular kolaysa, yani yüzlerce full yapan çıkarsa, Türkiye ortalaması da yükselir. Yani sadece bazı adayların puanı değil tüm adayların puanlarında bir yükselme söz konusu olur.

  Şimdi tüm bu bilgiler çerçevesinde, yüz binlerce öğretmen adayını ayağa kaldıran, ÖSYM Başkanı’nı istifa noktasına getiren ve süper yetkilerle donatılan YÖK Denetleme Kurulu ile Ankara Savcılığı’nın cevabını aradığı sorular neler, onlara bir göz atalım:

  * Önceki yıllarda Eğitim Bilimleri testinde bir tane bile, soruların tümünü yapan aday çıkmazken bu yıl 350 aday bunu nasıl başardı?

  * ÖSYM sorular kolaydı diyor, ama kendi açıkladığı Türkiye ortalamaları bunun tam aksini söylüyor. Türkiye ortalaması geçen yıl 59, bu yıl da 61. Yani zorluk derecesinde değişen bir şey yokken bu şampiyonlar nereden çıktı?

  * Geçen yıllarda sınava girip, iki, üç yıl 50, 60 sınırını aşamayan ve soruların yarısını ya da üçte birini yanlış yapan adaylar, bu yıl soruların tümünü nasıl doğru cevapladı?
  * KPSS’de 4 sorunun hatalı ve yanlış olduğunu ÖSYM kendisi açıkladı. Ama iptal etmedi. Tam aksine söz konusu soruları öyle ya da böyle cevaplayanların bu seçeneklerini doğru kabul edip, bu soru hatalı diye boş bırakanları adeta cezalandırdı. Niye?
  * İptal edilen sorular bile full çekenler tarafından ÖSYM’nin cevap anahtarına göre nasıl ve niye öyle cevaplandırıldı?
  * Eğitim Bilimleri soruları arasında 10 tane eğitim profesörünün bir araya geldiğinde kesin doğru bu diyemeyeceği tartışmalı sorular varken, 350 aday hiç tereddüt yaşamadan bu soruları, cevap anahtarına göre nasıl doğru bildi?
  * Aynı evden, aynı dershaneden çifter çifter şampiyonların çıkması ne kadar sık rastlanan bir durum?
  * Bekârken 60 neti aşamayan öğretmenler, evlendikten sonra, üstelik eşi ile birlikte nasıl tüm soruları doğru cevaplar noktaya geldiler?

  Kpss Sorularının Çalınarak Dağıtıldığı Bugün Yapılan Açıklamayla Kesinlk Kazanmıştır.
  Sınavın Tekrar Yapılma İhtimalininde Olduğu Söylendi..
  Itiraflarimiz
  Hiç Güleceğim Yoktu
  Tümceler
  Anlamadığım bir dilde yazılıyor hasret,
  Alabildiğine titreyen dudaklarının,
  Yağmur sonrası zamanlarına..