Sağlıklı beslenmede sanılandan daha fazla faydalı olan elmanın, ağız kokusunu da giderdiği bildirildi.

KBB Uzmanı Opr. Şenol Civelek, içerisinde birçok mineral ve vitamin bulunduran ve su içeriği bol olan elmanın ağız kokusunu giderdiğini belirtti. Civelek, yemeklerden sonra yenen elmanın, çoğu zaman diş fırçalamak kadar etki yaptığını, çünkü elma çiğnenirken dişlerin arasının çok iyi şekilde temizlediğini vurguladı. Her öğünden sonra elma yenmesini tavsiye eden uzmanlar, bağırsak kanserine yakalanma riskini de azaltan elmanın diğer faydalarını şöyle sıralıyor:

"Zayıflamak için: Elmada sadece 50 kalori vardır ve içindeki petkinden dolayı doyurucudur. Zayıflamak için mükemmel bir meyvedir. Düşük kalorili olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler.

Kabızlık için: Öğle yemeğinden önce yenen bir elma, bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler.

Bağışıklık için: Elmadaki C vitamini vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir. Bunun sonucu olarak soğuk algınlığı virüsleri vücuda giremezler.

Dişler için: Yemeklerden sonra yenen elma, çoğu zaman diş fırçalamaktan daha iyi etki yapar. Çünkü elma çiğnenirken dişlerin arası çok iyi bir şekilde temizlenir.

Kolesterol için: Elmadaki petkin maddesi, zararlı kolesterolü düşürür; atardamarları koruyan faydalı kolesterolü yükseltir.

Kalp için: Elmadaki etkili maddelere yeni keşfedilen "phenylalanin" maddesi vücutta bulunan ve kalbin çalışmasında destek olan Q enzimini faaliyete geçirir.

Demir eksikliği: Demir, C vitaminiyle birleştiğinde organizma tarafından mümkün olduğunca iyi şekilde alınır. Elmada her ikisi de vardır."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 540
favori
like
share
sennur Tarih: 31.10.2006 22:34
elma hakkında verdiğin bilgiler için teşekkürler özlemciğim ,bende severek yemeğe devam edeceğim :3:
CADIKIZ Tarih: 31.10.2006 16:48
[COLOR=coral]elmayi cok severek tuketiyorum mutlaka disari ciksamda yanimda birveya 2,tane olmali himm demek agiz kokusu icinde iyiymis :46:
casper Tarih: 31.10.2006 08:45
elma çok faydalı ve güzel bir meyve ancak ben yelmayı tedikten sonra fil gibi acıkıyorum ,
:79:
bu nedenle fazla tüketemiyorum
SU-PERISI Tarih: 31.10.2006 07:57
bukadar çok faydası olan elmayı daha sık tüketmeliyiz.

teşekkürler özlemcim faydalı bilgilerin için