Bilinçsizce güneşte kalan çocuklarda ilerleyen yaşlarda, ağır kanser tümörlerinin gelişme riskinin çok fazla olduğu bildirildi.

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Rıdvan Ege Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aysel Gürler, artan sıcak hava ve ozon tabakasının delinmesi nedeniyle zararlı güneş ışınlarının etkisinin arttığını söyledi.

Özellikle çocukların, uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmasının çok tehlikeli olduğunu belirten Gürler, "Çocukların, çocukluk çağında, bilinçsizce uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmaları nedeniyle, yaşamlarının bir döneminde, deri ya da ağır kanser tümörleri ile karşılaşma olasılığı çok yüksek" dedi.

Bebek ve çocukların, yetişkinlere nazaran, güneşin zararlarından daha fazla etkilendiğine dikkati çeken Gürler, "Bebek ve çocuklara, güneşe çıkmadan önce suda etkisini kaybetmeyen yüksek koruma faktörlü koruyucular sürülmeli. Bebekler, doktorun tavsiyesi doğrultusunda güneşe çıkartılmalı. Çocuklara, güneşe çıkmadan önce, üstlerine açık renkli penye giydirilmeli. Işınların dik geldiği saatlerde mutlaka kapalı yerlerde bulunulmalı" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 425
favori
like
share
VULKAN Tarih: 23.08.2007 16:57
teşekürler ellerine sağlık
CA-CHALLENGE Tarih: 21.08.2007 19:32
PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKÜRLER.
matrakSsS Tarih: 13.08.2007 14:05
sağolasın bilgi için AsPeNDoS
SU-PERISI Tarih: 06.08.2007 09:08
Güneş ışıgından çoçuklar yetişkinlere göre daha çok etkilenirler,anne ve babaların çok dikkat etmesi gerekir