Teknoloji > Yeni Kazaa ücretsiz VoIP ile geliyor

  Sharman Networks, en ünlü dosya paylaşım yazılımlarından (P2P) Kazaa'nın yeni sürümünü çıkardı. Kazaa 3.0, P2P teknolojisini kullanarak İnternet üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi yapılmasını sağlayan Skype adlı yazılımla birlikte geliyor. Yeni sürüm, Kazaa-Skype entegrasyonunun yanı sıra gelişmiş arama özelliği de sunuyor. Ücretsiz bir yazılım olan Skype, kullanıcılarına dünyanın herhangi bir yerindeki diğer kullanıcılarla İnternet üzerinden (VoIP - voice over IP) sınırsız, ücretsiz kaliteli telefon görüşmesi yapmasını sağlıyor. Bilgisayarlar arası ücretsiz konuşmanın yanı sıra, Skype'la normal telefonları çok daha ucuza arayabiliyorsunuz

  Şu anda ayrı firmaların yazılı olsalar da Kazaa'nın kurucuları ile Skype'n kurucuları aynı isimler. Kullanıcılar Kazaa 3.0 sayesinde bir yandan dosya paylaşırken, bir yandan da Skype'a gerek duymadan arkadaşlarıyla online görüşme yapabilecek.

  Yeni Kazaa'yla birlikte arama kapasitesi de artırıldı. Sharman'a göre Kazaa kullanıcıları bundan sonra arama başına yaklaşık 3 bin kadar daha fazla sonuçla karşılaşacak. Kazaa 3.0'da helen deneme aşamasında olan İnternet günlüğü hizmeti (weblog) TypePad de var. TypePad sayesinde kullanıcılar bilgilerini hızla paylaşıp, İnternet'te yayınlayabilecek.

  P2P'nin dosya paylaşımın da ötesine geçeceğini söyleyen Sharman Networks, Kazaa 3.0'ın P2P'nin geleceğine ışık tuttuğuna inanıyor. İnternet üzerinden ses iletimini P2P açısından yeni bir cephe olarak nitelendiren Sharman yetkilileri "Kazaa 3.0 bu yöndeki yeni köşe taşıdır" dedi.

  Avustralya merkezli Sharman'a göre Kazaa bugüne kadar 300 milyondan fazla indirildi. Yakın zamana kadar en popüler dosya paylaşım programı olan ve ABD'de müzik endüstrisinin hedefi haline gelen Kaza bir süredir tahtını bir başka P2P programı edonkey'e kaptırmıştı. Yeni sürümün Kaza'nın kullanım oranını yeniden artırabileceği tahmin ediliyor.

  Kazaa diğer P2P'ler gibi kullanıcılarına milyonlarca şarkı, film, resim dosyası sunuyor.
  bi görelim nasıl bişeymiş bu program