Coğrafya > DENİZLİ

  DENİZLİ
  Denizli

  Denizli

  Denizli şehri, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir M.O.( 261 - 245 ) yılları arasında, Suriye Kralı II. Antiyokustheos tarafından kurulmuş ve karısının adına izafeten LAODICIA denilmiştir. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine naklettirmişlerdir.
  Denizli adına, tarihi kaynaklarda başka başka isimler olarak rastlamaktayız. Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi serciye sicilleri (Ladik) ismini vermektedir. Ibni Batuta''nin seyahatnamesi (Tunguzlu) denilmektedir. Mesalikullebsar''da da (Tunguzlu) olarak kaydedilmiştir.

  Timurlenk''in zafer namesini yazan, Ser afettin Zemdi (Tenguzlug) ve (Tonguzlug) gibi iki isimden bahsetmektedir. Tensiz kelimesi eski Türkçe''de Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adi, Tunguzlu ve Tunguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan agiza, Denizli kelimesi haline gelmesinden bugünkü seklini almıştır.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  DENIZLI


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  GENEL BILGILER

  Yüzölçümü: 11.868 km²

  Nüfus: 850.000 (1990)

  Il Trafik No: 20

  Horozlari; ile ünlü Denizli zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Denizli, Hierapolis ve Laodikeia, Tripolis, gibi antik kentleri, kaplicaliri; ve dünyada esi olmayan travertenlere sahip Pamukkale ile görülmesi gereken bir turizm merkezidir.

  ILÇELER:

  Denizli ilinin ilçeleri; Acipayam, Akköy, Babadag, Baklan, Bekilli, Beyagaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas'dir.

  Beyagaç: Il merkezine 94 km. uzaklikta olup ilin güneyinde yer almaktadir. Sahip oldugu dogal güzellikleri ile gelecekte önemli bir turizm merkezi olma yolundadir. Kartal Gölü adi ile bilinen bölgede yaslari 1265'i bulan görülmeye deger tabiat harikasi karaçamlar bulunmaktadir. Esine az rastlanan bu agaçlar anit agaç statüsüne alinmis, bölge ise Tabiat Parki Koruma alani olarak ilan edilmistir.

  Buldan: Denizli il merkezine mesafesi 46 km.dir. Ilçe sinirlarinda Tripolis yerlesim merkezi görülmeye deger yerlerdendir.

  Güney: Ilçenin güneyinde 5 km. uzaklikta Güney Selalesi bulunmaktadir.

  Honaz: Ege bölgesinin de en yüksek noktasi olan 2571 m.lik zirve ilçeye adini veren Honaz Dagi'nin dorugudur.

  Sarayköy: Denizli merkeze 20 km. mesafededir. Yakin çevrede Kizildere, Tekke, Yenice ilicalarý vardir. Ilçe sinirlari içinde ayrica In hamami ilicalari da vardir.


  COGRAFYA
  Denizli, Anadolu yarimadasinin güneybatisinda, Ege Bölgesi'nin güneydogusunda, Ege-Iç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasinda bir geçit teskil eder.

  Denizli ili yüzey sekilleri bakimindan dalgalidir. Alçak ve yüksek ovalari, yaylalari ve daglari birbirini tamamlar. Yüksek ovalar gerçekte bir yayla gibidir. Arazisi denizden yüksektir. En büyük akarsu Büyük Menderes'tir.

  Denizli ili Ege Bölgesi'nde olmasina ragmen, Ege Bölgesi'nin iklimi tamamen görülmez. Kiyi kesiminden iç bölgelere geçit yerinde oldugundan, az da olsa iç bölgelerin karasal iklimi hissedilir. Denizli ilinde, daglar ekseriyetle denize dik olarak uzandigindan denizden gelen rüzgarlara açik bulunmaktadir. Kislar ilik ve yagisli geçmektedir.


  Gecelerin Karanliga Karsi Dogacak Günesin Müjdesini Haykiran Horoz

  Her Horoz Kendi Kümesinde Öter
  Denizli Horozu Ise Her Yerde Öter

  Tanriya sükür, burada her seyim var. Hayatimda yalniz bir sey eksik: Horoz sesi!... diyordu Almanyadaki yasayan Denizlili zengin bir isadami. Bahsettigi horoz Denizli horozuydu. Horoz özlemini kelimelere dökerken modern dünyanýn bir gerçegini de dile getiriyordu.

  "Ben bir safak vakti Denizlide horoz sesleri arasinda dogmusum... Sonra da yillarca ayni güzel sesle uyandim... Her sabah muntazam kurulmus bir saat gibi öten horozumun sesiyle yataktan firliyordum. simdi sana bir sey söyleyeyim mi?... 21 yildir burada horoz sesi isitmiyorum... Modern Sehirciligin ilk alip götürdügü sey, altin sesinden çok daha tatli olan horoz sesi... Uygar hayat kentte, evvela horozun sesini kesiyor...

  Denizlinin sembolü olan Denizli Horozu, renk ve vücut yapisi itibariyle ahenkli uzun ve güzel ötüsleriyle, ilimize en uzak yörelere kadar isim yapmis yerli bir irkimizdir. Bazilarina göre Osmanli Imparatorlugu zamaninda Arnavutluktan istanbula getirilen uzun ötüslü Berat horozlarinin Denizliye getirilmesi ve Denizlideki yerli tavuklarla melezlenmesinden olustugu söylenmekte ise de bu doðru degildir. Zira renk ve vücut yapisi bakimindan aralarinda hiçbir benzerlik yoktur. Denizli horozu bu bölgedeki insanlarin eskiden beri uzun ötüslü horozlara gösterdikleri özen sonucu kendiliginden olusmus bir irktir.

  Denizli Horozunun gözleri siyah ve sürmelidir. Bacaklari koyu gri veya mor, ibik balta ibik seklinde, kulakçik kirmiz veya kirmizi üzerinde beyaz benekli genel renk, siyah kirli beyaz ortaklasa karisim halindedir. Bazen kanat tüyleri üzerinde kahverengi renkler bulunur. Al horozlarda ise siyah-kirmizi ortaklaþa karisim halindedir. Canli agirlik ortalama 3-3.5 kg civarindadir. Denizli Horozlari renklerine, vücut yapilarina ve ibik sekillerine göre 3e ayrilir. Renklerine göre DEMIRKIR, PAMUKKIR, KINALI, AL, SIYAH ve KÜRKLÜ olmak üzere 6 tipe ayrilirlar. Vücut yapilarina göre YÜKSEK BOYUN, SÜLÜN ve KÜPELI olmak üzere 3 tipi vardir. Ibik sekillerine göre GENIS IBIK ve DAR IBIK olmak üzere 2 tipi vardir.

  Denizli Horozunun sesi, tonuna ve netligine göre de Siniflandirilir. Ses tonuna göre INCE, DAVUDI, KALIN SES olmak üzere 3e ayrilýir. Davudî ses, ince sesle kalin ses arasinda ve kalin sese yaklasan tek bir sesdir. Niteligine göre net ses, hüzünlü ses, cirlak ses, dalgali ses (alayci ses) olmak üzere dörde ayrilir.


  Iyi bir Denizli Horozunda görünüs canli; bacaklar, boyun uzun ve kuvvetli; gögüs genis ve derin; kuyruk dik basa dogru meyilli olmalidir. Tavukta da ayni özellikler aranir. Denizli Horozlarinin birinci yilda ötüs uzunluklari 20-25 sn olmaktadir.

  Tarim Il Müdürlüðü bünyesinde olusturulan Denizli irki üretim birimince yetistirilen Denizli Horozlari genel olarak 100 baslik bir sürü halinde elde tutulmaktadir. Damizlik horozlar seçildikten sonra kalanlar; Mart, Nisan ayindan itibaren yurdun çesitli yerlerinden gelen taleplere göre satilmakta, Mart, Nisan, Mayis, Haziran aylarinda civciv satisi yapilmaktadir.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Pamukkale

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Burasi da harika, bayildim. Tesekkurler
  Ellerinize sağLık :D
  Ellerinize sağLık :D
  ellerinize saglik emekleriniz icin tesekkürler
  cok merak ettigim bi konuydu denizli horozu bu genis bilgiler icin tskler emek dolu paylasim icin tskler
  denizli türkiyenin önemli merkezlerin den biri olmaya adaydır her konuda....truzim sanayi vs. kolay gelee.
  elletrinize sağlık
  paylaşım için sağol kardes
  Denizli deyince aklıma hep Özay gönlüm,Pamukkale ve o müthiş uzun Horozları gelir aklıma hep. Öğrenci iken gitme fırsatı bulduğum güzellikleri bulunan, Oldukça sanayileşmiş fakat çarpık yapılaşmadan nasibini almış, Şehirleşmesini tamamlayamamış şehirlerimizden bitanesi, inşallah bir gün modern bir şehir görünümüne büründüğünü görmek kısmet olur.Biliyorum yeğenim orada çalışıyor.Bunları yazarken onuda çok özlediğimin farkına vardım.Özür dilerim başka bişey yazamıyacağım.paylaştığınız için teşekkür.
  sağol tıkır
  Bişey değil Arkadaşım.
  Denizli yi 3 sene önce görme fırsatını buldum ve çok beğendim,çok modern ve gelişmiş bir ilimiz,
  en çokda Pamukkaleyi sevdim,
  Pamukkale deyince 6 ay önce Pamukkale de arabamızın Kaldırımdan düşmesini anımsadım şimdi
  Evet Casper,
  Pamukkale Oradaki havuzlar ve Travertenler harika,
  Yalnız suyu azaldıkça travertenlerin beyazlığı giderek kararıyor biliyormusunuz.
  Gezerken görmüştüm.
  Çok üzüldüm.Umarım bi çözüm bulurlar.
  Çünkü çok muhteşem bir güzellik.
  Ewet o dediğin hiç farkedilmeyecek gibi değil,
  üstelik suda azalmıs
  denzlie gitmistim pamuk kaleyi gördüm harika bi yer herkese tvsiye ederim.
  guzel sehir amma velakin gitmem oraya mac yuzunden
  ben denizliliyim arkadaşlar pamukkale eskisi gibi değil artık bakım çalışmaları başlasada pek fayda etmez...
  bidahaki geliinizde haber verin karşılıyayım sizi
  gelebilirmiyim oraya acaba?
  Vatanın her karış toprağı kutsaldır.Elinize sağlık
  Eywallah kardeşim eline koluna yüreğine sağlık
  Eywallah kardeşim eline koluna yüreğine sağlık
  eline sağlık
  DENİZLİ  GENEL BİLGİLER  Yüzölçümü: 11.868 km²  Nüfus: 750.882 (1990)  İl Trafik No: 20  Horozları ile ünlü Denizli zengin bir tarih ve kültüre sahiptir. Denizli, Hierapolis ve Laodikeia, Tripolis, gibi antik kentleri, kaplıcaları ve dünyada eşi olmayan travertenlere sahip Pamukkale ile görülmesi gereken bir turizm merkezidir.  İLÇELER:  Denizli ilinin ilçeleri; Acıpayam, Akköy, Babadağ, Baklan, Bekilli, Beyağaç, Bozkurt, Buldan, Çal, Çameli, Çardak, Çivril, Güney, Honaz, Kale, Sarayköy, Serinhisar ve Tavas'dır.  Beyağaç: İl merkezine 94 km. uzaklıkta olup ilin güneyinde yer almaktadır. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile gelecekte önemli bir turizm merkezi olma yolundadır. Kartal Gölü adı ile bilinen bölgede yaşları 1265'i bulan görülmeye değer tabiat harikası karaçamlar bulunmaktadır. Eşine az rastlanan bu ağaçlar anıt ağaç statüsüne alınmış, bölge ise Tabiat Parkı Koruma alanı olarak ilan edilmiştir.  Buldan: Denizli il merkezine mesafesi 46 km.dir. İlçe sınırlarında Tripolis yerleşim merkezi görülmeye değer yerlerdendir.  Güney: İlçenin güneyinde 5 km. uzaklıkta Güney Şelalesi bulunmaktadır.  Honaz: Ege bölgesinin de en yüksek noktası olan 2571 m.lik zirve ilçeye adını veren Honaz Dağı'nın doruğudur.  Sarayköy: Denizli merkeze 20 km. mesafededir. Yakın çevrede Kızıldere, Tekke, Yenice ılıcaları vardır. İlçe sınırları içinde ayrıca İn hamamı ılıcaları da vardır.  NASIL GİDİLİR?  Karayolu: Krayolu ile ülkenin her tarafından Denizli'ye ulaşılabilmektedir. Otogar, kent merkezindedir.  Demiryolu: Demiryolu vasıtasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile bağlantı mevcuttur. Denizli-Aydın-İzmir karayolunu izleyen demiryolu kentin İzmir ile bağlantısını sağlamaktadır. Gar kent merkezindedir.  Havayolu: Denizli ili Çardak ilçesinde, ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta bir havaalanı bulunmaktadır. Havalimanı kent merkezine 65 km uzaktaki Çardak İlçesindedir.


  GEZİLECEK YERLER  Müzeler  Hierapolis Arkeoloji Müzesi: Hierapolis kentinin en büyük yapılarından biri olan Roma Hamamı, 1984 yılından beri Hierapolis Arkeoloji Müzesi olarak hizmet vermektedir.  Müzede, Hierapolis kazılarından çıkan eserlerin yanında Laodikeia, Colossai, Tripolis, Attuda gibi Lycos (Çürüksu) Vadisi kentlerinden gelen eserler de bulunmaktadır. Ayrıca Tunç Çağı'nın en güzel örneklerini veren Beycesultan Höyüğü'nden elde edilen arkeolojik buluntular müzenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Caria, Pisidya ve Lidya bölgelerindeki bazı yerleşimlerden ortaya çıkarılan eserler de Hierapolis Müzesi'nde toplanmış ve sergilenmektedir.


  Ziyarete açık günler: Pazartesi hariç hergün  Ziyarete açık saatler: Yaz :08.00-19.00, Kış : 08.00-17.00  Atatürk Etnografya Müzesi: İl merkezinde Uçancıbaşı Mahallesi'nde bulunan ve bugün müze olarak kullanılan binanın yapım tarihi ile ilgili kesin bir belge yoktur. Müzenin üst katında çoğu Osmanlı Dönemi'ne ait giysi, takı, ev eşyası, silah, halı, kilim gibi etnografik nitelikteki kültür varlıkları sergilenmektedir. Ayrıca Atatürk'ün Denizli'ye geldiğinde kaldığı odada, gardırop, pirinç başlıklı karyola, divan ve barok stili bir çalışma masası da bulunmaktadır.  Ziyarete açık günler: Pazartesi hariç hergün  Ziyaret Saatleri: Yaz :08.00-19.00, Kış : 08.00-17.00  Örenyerleri  Hierapolis - Merkez / Pamukkale

  Laodikya - Merkez/Pamukkale  Tripolis - Buldan/Yenice: Denizli il merkezinin 40 km. kuzeyindedir. Buldan ilçesi Yenicekent kasabasının doğusunda, Büyük Menderes akarsuyu ile kasaba arasındaki yamaçlar üzerinde kurulmuştur. Tripolis, Lidya bölgesi kentleri içinde, Karya ve Frigya bölgelerine ulaşımı sağlayan ticaret ve tarım merkezlerinden birisidir. Kuruluş biçimi ve kent anlayışı ile yörenin en zengin kentlerindendir. Bergama Krallığı tarafından kurulduğu tahmin edilmektedir. Anıtsal yapıların en iyi örnekleri MS. 1, 2 ve 3. yüzyıllarda yapılmışlardır. MS. 325 yılında Nikea meclisinde hazır bulunan Lidya piskoposları listesinde Tripolis'in adının geçmesi piskoposluk düzeyinde bir kent olduğunu göstermektedir.  Tripolis'in Yapıları  Tiyatro: Kent merkezindedir. Araziye uygun olarak, Roma inşa tarzında yapılmıştır.  Hamam: Tiyatronun yaklaşık 200 metre batısında yer almaktadır. Sur duvarları dışında bulunmaktadır. Dış duvarları kısmen ayaktadır.  Kale ve Surlar: Tripolis Geç Roma ve Bizans Dönemi'nde sur ile çevrilmiştir. Eğimli arazide kurulan kentin surları yer yer burçlarla, gözetleme kuleleri ve kalın duvarlarla desteklenmiştir.  Nekropol: Surun, doğu ve güney yamaçlarındadır. Burada kaya mezarları, podyumlu mezarlar ve lahitler görülmektedir.  Apollonia Salbace - Tavas/Medet  Herakleia Salbace - Tavas/Vakıf: Kent Denizli ili, Tavas ilçesinin 10 km. kuzeybatısında bulunan Vakıf Köyü sınırları içindedir. Önemli yapıları, kenti çevreleyen Roma Dönemi suru ve stadyumdur.  Artemis ve Leto: Herakleia Salbace antik kentinin yaklaşık 4 km. doğusunda, bugünkü Tavas-Kızılcabölük kasabasının 1 km. kuzeydoğusunda, Ören Sırtı ve Kocapınar mevkii diye adlandırılan yerdedir. Babadağ Dağı'nın sırtında yer alan Hieron dikdörtgen şeklindedir. Kabartmalarda Artemis, Apollon, Pan, Dionysos ve Herakles ile ilgili mitolojik sahneler işlenmiştir .

  Herakleia - Tavas/Kızılcahöyük

  Sebastopolis - Tavas/Kızılcahöyük  Colossae - Honaz: Denizli ilinin 25 km. doğusunda, Honaz ilçesinin 2 km kuzeyinde yer almaktadır. Antik çağdan beri kullanılan güney şark yolu üzerindedir. Büyük Frigya içinde bulunan en önemli merkezlerdendir. Ksenephon'a göre Frigya'nın 6 büyük kentinden biridir.  Osmanlı Dönemi'ne ait bir kale kalıntısı mevcuttur. Colossae antik kentinin kalıntılarına, Akropol olan, höyük tepesi ile çevresindeki arazilerde rastlanmaktadır. Höyüğün kuzeyindeki bölgede kayaya oyulmuş oda ve ev tipi mezarlar bulunmaktadır.  Eumeneia - Çivril/Işıklı

  Dionysopolis - Çal/Bahadırlar

  Attuda - Sarayköy/Hisar

  Trapezopolis - Babadağ/Bekirler

  Alacain - Acıpayam

  Thinta - Merkez/Gözler

  Beycesultan - Çivril

  Yassıhöyük - Acıpayam

  Tabae - Kale  Pamukkale Travertenleri

  Karahayıt Kırmızısu  Camiler, Türbeler ve Kiliseler  Acıpayam Yazır Cami: Cami giriş kapısı üzerinde bulunan kitabesine göre,1801 yılında yaptırılmıştır. Süslemesi bakımından oldukça zengin ve değişik bir durum gösteren caminin duvarları içerisinde üç sıra panolar halinde resimlerle süslenmiştir.  Boğaziçi Cami: Selçuklular Döneminde yapılan bu cami, Baklan ilçesi Boğaziçi Kasabası'ndadır. Ağaç direkli camilerdendir. Süslemesi bakımından oldukça zengin ve değişik ağaç motifleri görülmektedir.  Türbeler:  Servergazi Türbesi ( Yeşilköy ), Mehmet Gazi Türbesi (Büyük Mezarlık), Fatma Hanım (Yıldız) Türbesi (B. Mezarlık), Ahi Sinan Türbesi, Mahmut Gazi Türbesi, Yatağan Baba Türbesi ve Hüsamettin Bey Türbesi Denizli'nin görülmeye değer başlıca türbeleridir.  Kiliseler  Goncalı Kilisesi (Laodikya Kilisesi): Denizli'nin 6 km kuzeyinde bulunan Laodikya antik kenti, bugünkü Eskihisar ile Goncalı Köyleri arasındaki tepeler üzerinde kurulmuştur. Adını bölgeye egemen olan Selekoslar Kralı II. Antiochos'un (M.Ö. 250) karısı Laodike'ye izafeten almaktadır. Daha önceleri Rhoas veya Dios adları ile anılırdı.  Kentin bugün yüzeyde görülen başlıca kalıntıları arasında; iki tiyatrosu, stadyumu, bazilikası, nymphaeumu, tapınağı, sütunlu caddesi Roma döneminde inşa edilmiş anıtsal yapılarıdır.  Laodikya'nın en yüksek refah düzeyine ulaştığı zamanlar Roma ve erken Hıristiyanlık dönemi ve geç Bizans çağına rastlamaktadır. Hierapolis yakınlarındaki bir kaynaktan gelen şehirdeki sıcak suyun tedavi edici özellikleri sebebiyle, şehir aynı zamanda bir tedavi merkezi olarak da gelişmiştir.  İncil'den ve diğer belgelerden anlaşıldığına göre, şehrin vatandaşları yeni dine karşı çok kayıtsız bir tavır almışlardır. İlk misyonerler, bu tavrın servetlerinden kaynaklandığına ve onları paylaşmaktan alıkoyduğuna inanmışlardı. Laodikya M.S. IV. yy.da Ecumenikal Konseyi'nin toplandığı önemli bir piskoposluk merkeziydi. Buna ek olarak, İncil'in son Babı'nın Vahiy bölümünde zikredilen yedi kiliseden biri olarak adı geçmektedir.  Latince "Halkın Sesi" anlamına gelmektedir.  St. Philippe Martyrion (Ottogon, Pamukkale): İsa'nın 12 havarisinden biri olan, St. Philippe adına yaptırılmış olup, Hierapolis antik kent merkezinin kuzeyinde, yüksekçe bir tepe üzerinde inşa edilmiştir. St. Philippe M.S. 80 yılında ilk kez Hierapolis'e gelmiş ve Hıristiyanlığı yaymak istemiş, ancak şimdiki Martyrion'un yapıldığı yerde öldürülmüştür. M.S. IV yy.ın sonunda veya V. yy. başlarında Aziz Philippe'nin anısına Martyrion'un inşa edildiği bilinmektedir.  Aziz Philippe'nin mezarının bu merkezi oda içinde olduğu tahmin edilmektedir.  Hierapolis St. Katedrali (Pamukkale): Hierapolis şehri merkezinde, Agora ile Tiyatro arasında Sütunlu caddenin kuzey bitişiğinde yer almaktadır.  Kilise (Pamukkale): Hierapolis tiyatrosunun yaklaşık 150 m kuzey-doğusunda bulunan kilisenin, kazısı önceki yıllarda yapılmıştır. V. yüzyıla tarihlenen kilise dikdörtgen planlıdır.  Han ve Kervansaraylar  Akhan: Denizli'ye 7 km. uzaklıkta, Denizli-Afyon karayolu üzerindedir.1253-1254 yıllarında, inşa edilmiş olan kervansarayın 2 yazıtından birinde II. İzzettin Keykavus'un adı ve unvanları belirtilmektedir. Hanım avlu portali (taç kapı), geometrik ve plastik süslemeleri ile oldukça görkemlidir. Geyik, sfenks, kuş, figürleri, palmet, bitki gibi motifleri ile yoğun bir bezemeye sahiptir.  Çardakhan Kervansarayı: Çardak ilçe merkezinin hemen dışındadır. Yazıtından anlaşıldığını göre, I. Alaaddin Keykubad zamanında, 1230 yılında yaptırılmıştır. Sultan hanları tipinde bir kervansaraydır.  Korunan Alanlar  Honaz Dağı Milli Parkı  Kartal Gölü Tabiat Koruma Alanı  Mağaralar  Kaklık Mağarası  Yeri: Mağara, Denizli-Afyon-Ankara ve Denizli Çivril Karayolu üzerinde, Denizli İl Merkezi"ne 30 km. mesafede, UNESCO Miras Listesi"nde bulunan Pamukkale"ye 45 km.de, uluslararası Çardak Havaalanı yol güzergahında bulunan ana tur güzergahına 2 km. mesafede, Honaz İlçesi Kaklık Kasabası"ndadır.  Özellikleri: Büyük bir yer altı deresinin oluşturduğu yer altı boşluğunun tavanının çökmesi sonucu oluşan Kaklık Mağarası, son derece ilginç özelliklere sahip bir mağaradır. Şekil olarak obruk gelişim özelliği gösteren mağaranın içinde, büyük bir traverten kitlesi vardır. Pamukkale"nin benzeri olan travertenler mağaranın hemen yakınında bulunan Kokarhamam Pınarı ( Haydarbaba Pınarı) sularının mağaraya şelaleler yaparak akması sonucu oluşmuştur. Basamaklar halinde havuzlardan meydana gelen travertenlerin gelişimleri, hala devam etmektedir. Ayrıca mağaranın kuzey duvarından küçük şelaleler şeklinde sızan sular da yer yer duvar travertenleri oluşturmaktadır. Daire şekilli geniş bir ağzı olan Kaklık Mağarası"nın büyük bir bölümü güneş ışınları almaktadır. Bu nedenle mağara duvarlarında yosun ve küçük sarmaşıklar gelişmiştir. Gün içinde yeşilin değişik tonlarında renkler alan bu bitkiler, mağaraya son derece ilginç bir güzellik katmaktadır.  Mağara, damlataş, sarkıtlar ve dikitlerle süslü olup , eşine rastlanmaz güzelliktedir. Mağara içerisinde bol miktarda termal su bulunmaktadır. Berrak, renksiz ve kükürt kokulu olan bu su varlığının bazı cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.  Kaplıcalar  Pamukkale Kaplıcaları  Çizmeli (Yenice) Kaplıca ve İçmeleri: Buldan ilçesine 16 km uzaklıktaki Yenicekent sınırları içindedir. Menderes kıyısında olup, Tripolis antik kenti kalıntıları arasından gidilir. Romatizma, kalp, damar sertliği, deri, basur memeleri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.  Gölemezli Çamur Kaplıcası: Akköy ilçesine bağlı Gölemezli Köyü yakınlarındadır. Dört kaynak halindedir. Kaynaklar nitelik bakımından her birinden farklıdır. Birisi çamur hamamı olarak kullanılır. Deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası: Sarayköy ilçesi Tekke köyü ılıcasının 3 km uzaklığındaki Kaabaağaç Köyü'ndedir.  Tekkeköy Kaplıcası: Sarayköy ilçesi Tekke Köyü yakınındadır. Sarayköy'e uzaklığı 20 km olup, çeşitli yerlerden sıcak sular kaynamaktadır Roma Devri'nden kalma hamamı, havuzu, soyunma yeri vardır. Kaplıca; romatizma, deri, kadın hastalıkları, idrar yolu  rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır.  Kızıldere Ilıcası: Sarayköy'e 11 km uzakta kızıl renkli kayalardan çıkar. İki kubbeli bir hamamı, iki banyo yeri, havuzu ve soyunma yeri vardır. Romatizma ve yorgunluğa iyi gelir.  Kuş Gözlem Alanı  Akdağ  Işıklı Gölü  Sportif Etkinlikler  Yamaç Paraşütü  Denizli Orman Kampları  COĞRAFYA  Denizli, Anadolu yarımadasının güneybatısında, Ege Bölgesi'nin güneydoğusunda, Ege-İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleri arasında bir geçit teşkil eder.  Denizli ili yüzey şekilleri bakımından dalgalıdır. Alçak ve yüksek ovaları, yaylaları ve dağları birbirini tamamlar. Yüksek ovalar gerçekte bir yayla gibidir. Arazisi denizden yüksektir. En büyük akarsu Büyük Menderes'tir.  Denizli ili Ege Bölgesi'nde olmasına rağmen, Ege Bölgesi'nin iklimi tamamen görülmez. Kıyı kesiminden iç bölgelere geçit yerinde olduğundan, az da olsa iç bölgelerin karasal iklimi hissedilir. Denizli ilinde, dağlar ekseriyetle denize dik olarak uzandığından denizden gelen rüzgarlara açık bulunmaktadır. Kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir.  TARİHÇE  Denizli ili, ilk defa bugünkü şehrin 6 km. kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Şehir M.Ö (261-246) yılları arasında, II. Antiokos tarafından karısı adına kurulmuş ve Laodikeia adı verilmiştir. Müslüman akınlarına kadar bu isimle anılmıştır. Günümüzde kullanılan Denizli adı, Tonguzlu kelimelerinin zamanla ağızdan ağıza, Denizli kelimesi haline gelmiştir.  Daha sonra Pers, Büyük İskender, Roma ve Bizans, Selçuklular, Beylikler ve Osmanlı yönetimi yörede hakim olmuştur. Türkler Denizli havalisini zaptettikten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine nakletmişlerdir.  NE YENİR?  İlin özgün yemekleri arasında pirinç çorbası, keşkek, kuru fasulye, nohut, sarma, dolma, bulgur pilavı, kabak, soğan yahnisi, ve keşkeği sayabiliriz.  Patlıcan Kebap  Malzemeler:  6 adet kıstırmalı patlıcan

  6 adet sivri biber

  1/2 kg.domates

  1 çay bardağı sıvı yağ

  1 çay kaşığı kimyon, kekik

  1/2 çay kaşığı karabiber

  1 tatlı kaşığı tuz, nane

  1 demet maydanoz

  3 diş sarımsak  Hazırlanışı: Patlıcanlar ve biberler iyice yıkanır. Patlıcanlar iki tarafı soyularak lüle şeklinde çizilir. Patlıcanlar ve biberler kızartılıp geniş bir kaba dizilir. Domatesler rendelenir, tuz ve baharatlar içine konur, patlıcanların üzerine dökülür. Üzerine küçük küçük doğranmış sarımsaklar eklenerek kısık ateşte veya fırında pişirilir. Ateşten alınmak üzere iken doğranmış maydanozlar üzerine serpilir. Servis yapılır.  Kuzu Kapama  Malzemeler:  1 Kg. kemikli kuzu eti (iri parça halinde )

  1 tatlı kaşığı kekik

  1 çay kaşığı kimyon

  1 çay kaşığı karabiber

  100 gr. kuyruk yağı

  250 gr. un

  1 bardak su

  1 kaşık tuz  Hazırlanışı : Toprak tencerede bütün malzemeleri toplayıp, un ile suyu hamur yapıp tencerenin ağzını sıkıca kapatıp fırında veya kor ateşte 3 saat pişirilir.  Arapaşı  Malzemeler:  2 yemek kaşığı sade yağ

  1 çay bardağı un

  2 su bardağı tavuk suyu

  4 su bardağı su

  1 çay kaşığı kırmızı biber

  1 çorba kaşığı salça

  4 adet kuru biber

  1 su bardağı tavuk eti ( küçük parçalar)  Hamurun hazırlanışı: 4 bardak su, 1 su bardağı un, 1 fincan nişasta. Su kaynatılır un ve nişasta suda eritilir. Kaynar su içine katılarak pişirilir.

  Hazırlanışı: Sade yağ eritilir. Kırmızı biber konur su ilave edilir. Un ve salça suda eritilir, suyun içinde karıştırılır. Tavuk eti ilave edilip kaynatılır.  NE ALINIR?  Tüm Denizli ili dokumaları, özellikler Buldan'a özgü desenli, renkli, simli, pamuklu, ipekli giysi ve mefruşatlar büyük bir üne sahiptir ve mağazalarda teşhir ve satışı yapılmaktadır.


  YAPMADAN DÖNME  Doğa harikası eşsiz travertenleri, birçok hastalıkların tedavisinde rolü olduğu belirlenen Pamukkale'nin şifalı suyunu, ayrıca Karahayıt ve Yenice gibi kaplıcalarını ziyaret etmeden,

  Bir çok uygarlıkların yerleştiği antik çağın büyük ve kutsal kentlerinden; Hierapolis, Laodikeia, Colossae, Tripolis ve Heraclaia görmeden,

  Önemli bir alış veriş merkezi olan Kaleiçini, şehir merkezindeki havlu, bornoz ve diğer tekstil ürünlerinin satıldığı Babadağlılar Çarşısı'na uğramadan,

  Karcı Dağı eteğindeki havası, suyu ve manzarası eşsiz Çamlık mesireliğinde piknik yapmadan ...  Dönmeyin.
  duzeltildi