Coğrafya > EDİRNE

  EDİRNE
  İLİN TARİHİ

  Trak Soylarından olan Odris'ler tarafından MÖ. 5.Yüzyılda ilk defa kent olarak kurulan ve zaman içinde değişik milletler tarafından değişik isimler verilen kentimizin adı I.Murat zamanında Edirne olarak kalmıştır.

  Edirne, Milattan sonra ikinci ve üçüncü yüzyıllarda askeri, ticari ve tarımsal bakımdan çok önemli bir kent görünümündeydi. Bu durumu günümüzde de sürdürmektedir. 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilen ve ebedi Türk yurdu olan Edirne, konumu nedeniyle İstanbul'un alınışına kadar (92) yıl boyunca Osmanlı Devletinin başkenti olmuştur.

  Edirne'de eski çağdan itibaren sanat eserleri yapılmıştır. Bu eserlerin en eskisi Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan Edirne Kalesinden günümüze kalan sur ve burç duvarlarıdır. Ayrıca, Edirne'de Osmanlı Mimarisinin de çok değerli örnekleri mevcuttur. Selimiye Camii bunların en ünlüsüdür.

  Kültür

  Anadolu'yu Avrupa'ya birleştiren bir konumda olması nedeniyle Edirne ilinin zengin bir kültür tarihi vardır. Tarih boyunca Anadolu'ya ya da Avrupa'ya göç eden değişik topluluklar geçiş yolu olarak Edirne'yi kullanmışlardır. Edirne'nin Avrupa ile olan yakınlığı ilimiz kültürünün de büyük çapta etkilenmesine neden olmuştur.

  Bugün ilimizde Osmanlı-Türk kültürünü yaşatan (606) eser vardır. Bu eserlerden bir bölümü örneğin; Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii, Bedesten, Arasta, Kervansaray, Meriç Köprüsü gibi eserler sağlamlığını korumakta ve hala kullanılmaktadır. Bir bölümünün ise onarım ve restorasyon çalışmaları Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığınca sürdürülmektedir.

  Ayrıca Edirne'de özel mülke konu olan sivil mimarlık örneği durumunda bulunan evler mevcuttur. Bu evler Türk Kültürünün zengin birer kaynağı olmasına rağmen zaman içinde yıkılmaya yüz tutmuştur. Mülk sahiplerinin bu eserleri korumaları ve muhafaza etmeleri ekonomik nedenlerle mümkün olamamaktadır. "Özel Hukuka Tabi Gerçek ve Tüzel Kişilerin Mülkiyetinde Bulunan Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Katkı Fonu Yönetmeliği" ne göre bu eserlerin sahiplerine yardım edilmelidir.

  Bunlardan ayrı olarak ilimizde sportif faaliyetlerin bir bölümü de aynı zamanda bir kültür olayı olarak değerlendirilir. Çünkü, yaz aylarında yapılan Kırkpınar Güreş ve Şenlikleri bir taraftan Edirne'nin geleneksel Ata Sporu olan yağlı güreşi devam ettirmesi, diğer yandan da insanlar arası kültür olaylarının devamını sağlayan bir olaydır.

  Turizm

  Edirne, ikisi demiryolu, üçü karayolu giriş kapıları olmak üzere toplam (5) sınır kapısı ile Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya bağlanmaktadır.

  Ayrıca hem D-100 karayolu üzerinde olması, hem Kırkpınar gibi şenliğin merkezi olması, hem de tarihi yerleriyle önemli bir turizm potansiyeli taşıyan bir kentimizdir. D-100 üzerinde ve mesire yerlerindeki otel, motel ve restoranlar da bu potansiyele olumlu katkıda bulunmaktadırlar. İlimizde turizm işletme belgeli (14) konaklama tesisinde toplam (1.086) yatak bulunmaktadır.

  1999 ve 2001 Yılı 28 Şubat tarihi itibariyle İlimizdeki Hudut kapılarından giriş-çıkış yapan turist ve araç sayısını gösterir cetvel aşağıdadır.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Selimiye Camii

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Emeqine SaqLık
  paylaşımın için teşekkürler
  elinize sağlıık
  paylaşım için sağolun arkadaşlar
  aga eywallah paylasim icinde tsk
  edirne kapisi zordur gecilmez sagol
  ULAŞIM:
  Edirne, gerek D-100 devlet yolu,gerekse TEM otoyolu üzerinden İstanbul'a,dolayısıyla Anadolu'ya ve D-100 devlet yolu üzerinden de Çanakkale ve Ege'ye bağlanan karayolları üzerindedir.Ayrıca Kapıkule sınır kapısından Bulgaristan ve Avrupa'ya sadece karayolundan değil demiryolu ile de bağlanmaktadır.Pazarkule ve İpsala sınır kapısıyla karayolundan,Uzunköprü demiryolu ile de Yunanistan'a ulaşım sağlanmaktadır.

  Edirne'nin komşu ülkeler ve bazı merkezlere olan uzaklıkları:

  Edirne-İstanbul: 235 km
  Edirne-Çanakkale: 230 km
  Edirne-Yunanistan sınırı: 13 km
  Edirne-Kırklareli: 62 km
  Edirne-Tekirdağ: 160 km
  Edirne-Bulgaristan sınırı: 18 km
  Edirne-İpsala sınır kapısı:110 km
  Edirne-Sofya: 331 km
  Edirne-Atina: 1066 km

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Edirne Şehir girişi
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Selimiye Camii
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Tarihi Meriç Köprüsü
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Cumhuriyet Meydanı
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Mimar Sinan Anıtı
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Kapıkule Sınır Kapısı
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Pazarkule Sınır Kapısı
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Arasta Çarşısı

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Ali Paşa Çarşısı  Şehirde gezerken,yöresel özlliği olan beyaz peynir bloklarının hemen her markette yer aldığını görürsünüz.Hardal ve acıbadem ile karıştırılmış üzüm suyu Hardaliye, şehrin bir başka lezzet örneğidir.
  Kokulu sabunlar,toprak kaplar,hasır sepetler ve minyatür süpürgeler Edirne'den hoş birer hatıra olarak alınabilirler.Yöre hanımlarının el işleri de dayanılmaz güzelliktedir..
  Edirne'ye gittiğinizde tadına bakmadan geçmemeniz gereken favori yiyecek yaprak ciğerdir.Ayrıca ciğer sarma ve Edirne köftesini de deneyebilirsiniz...Afiyet olsun:)


  Bu arada annemin yöresel Ciğer Sarması tarifini de sizlerle paylaşayım..Herkese vermez kıymetimi bilin:))

  Malzemeler:

  1 kuzu ciğeri,2 su bardağı pirinç,6 tane taze soğan,1 adet kuru soğan,1 demet taze nane,1 çorba kaşığı karabiber,1 kaşık domates salçası,3 bardak su(su bardağı ile),yeterince tuz ve yağ(tercihimiz ayçiçek yağı olsun pls)


  Hazırlanışı:

  Ciğerler küçük parçalar halinde kesilir.Yağ ile kavrulur.Küçük doğranmış kuru soğanlar ve salça ilave edilerek biraz daha kavrulur.Küçük doğranmış taze soğanlar ilave edilir.Daha sonra 3 bardak su,tuz,küçük doğranmış taze nane ilave edilerek kısık ateşte 10 dk. pişirilir.

  Daha sonra kuzu ciğeri ile birlikte alacağınız kuzu ciğerinin sarmasına bohçalar halinde sarılarak bir tepsiye dizilir.Üzerine 1 bardak su ilave edilir.Sarmaların üzerine 1 yumurtanın sarısı sürülerek fırında 30 dk. pişirilir.

  Küçük bir not:Tabağa servis ederken üzerini nane yaprakları ve limon dilimleri ile süsleyin.Hem çok hoş bir görüntü oluyor hem de kokusu ve tadı başka oluyor canım mmmmmm:))))) Afiyet olsunnn
  Edirne Müzesi,Türk İslam eserleri Müzesi ve sağlık Müzesi'ni görmeden... AliPaşa Kapalı Çarşısı,Selimiye Camii ve II.Beyazıt Külliyesi'ni gezmeden....Meriç Nehri kenarında sabah kahvaltısı etmeden, akşam yemeği yemeden ve Edirne'nin meşhur ciğer tavasını tatmadan...Badem ezmesi,deva-i misk şekeri,mis sabunu ve beyaz peynir almadan....Her yıl Haziran ayı son haftasında düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri haftasında Edirne'de bulunmadan Edirne gezinizi tamamlamayın..  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Kırkpınar Müzesi

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Beyazıd Külliyesi

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Tarihi İstasyon

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Kervansaray
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Tunca Köprüsü

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Tarihi Edirne evleri
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Makedonya Kulesi
  yawww oralar o camilae yeşillik düzen çok hoş valla yaşanacak yer ama sivri sinekleri çok fena
  SADECE NEHIR KIYISINDA BELKI..AMA SEHIR MERKEZINDA ABARTILACAK BOYUTTA DEGIL DOGRUSU SIVRISINEK OLAYI
  guzel
  Vatanın her karış toprağı kutsaldır.Elinize sağlık
  Eywallah kardeşim eline koluna yüreğine sağlık
  eline sağlık
  EDİRNE  GENEL BİLGİLER  Yüzölçümü : 6.276 km²  Nüfus : 40.599 (1990)  İl Trafik No : 22  Türkiye ile Yunanistan arasındaki Tekirdağ'ın kuzeyinde yer alan Edirne yıllar boyu Osmanlı başkenti, 18 inci yüzyılda ise Avrupa'nın en büyük yedi şehrinden biri olmuştur.100 yıl kadar bir süre Osmanlı İmparatorluğunun başkenti olması buradaki tarihi ve mimari açıdan önemli yapıların sebebidir. Edirne, camileri, dini kompleksleri, köprüleri, eski pazar yerleri, kervansarayları ve saraylarıyla yaşayan bir müzedir.  İLÇELER  Edirne ilinin ilçeleri; Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü'dür.  Havsa : Havsa, Edirne'nin kuzey yarısında ve Lalapaşa yaylası üzerindedir. Havsa'ya Hafsa Hatun bir han, Sadrazam Sokollu Mehmet Paşa bir külliye ve zamanın defterdarı (Maliye Bakanı) bir cami yaptırmıştır. Çok işlevli yapı topluluğu olan külliye, Mimar Sinan'ın eseridir.  İpsala : İpsala, Edirne'nin güney yarısında yer alır. Ayakta kalmış olan Osmanlı yapısı, Alaca Mustafa Paşa Camii'dir. Tek kubbeli ve tek minarelidir. Tahta işçiliği bakımından sanat değeri taşır.  Keşan : İlçe, Edirne'nin güney yarısındadır. Tarihsel değer taşıyan yapıları, Hersekzade Ahmet Paşa Cami ile İbrice-Keşan kervan yolu üstündeki üç taş köprüdür. Uzunkum adlı alçak kıyı, deniz turizmi bakımından elverişlidir. Düzgün yolları ve turistik işletme belgeli konaklama yerleri bulunan ilçe, Edirne'nin turistik yerlerindendir. İlçenin iç turizm bakımından önemli olayı, panayırı ile Hıdırellez'de yapılan dallık adlı bahar şenliğidir.  Lalapaşa : İlçe Edirne'nin kuzey yarısındadır. İlçedeki en önemli tarihsel eserler, taş devrinden kalma türbe ve tapınaklardır. Bu türbelere, Tablataş, Kapaklıkaya, Perikızı Evi (dolmen) denir. Tapınma yerleri ise Ulutaş (menhir) adını taşır. Bunlar, dünyada benzeri az bulunan eserlerdir. Sinanköy'deki kale ören durumundadır.  Meriç : İlçe, Edirne'nin orta kısmında ve Lalapaşa Yaylasının güney batı köşesindedir. İç turizm bakımından önemli olayları, Beyköy dallığı ve Mayalar adıyla anılan ilkbahar şenlikleridir.  Süloğlu : Edirne'nin kuzey yarısında ve Lalapaşa Yaylası üstündedir. Baraj gölü çevresi bir piknik yeri olarak ilgi çeker.  Uzunköprü : İlçe Edirne' nin orta kısmında ve Trakya Yontukdüzü üstündedir. En ünlü tarihi yapısı, Mimar Muslihiddin'in eseri olan Ergene Köprüsüdür. Uzunluğu 1200 metreyi, kemer sayısı 170'i geçer. Diğer önemli yapılar, II. Murat Külliyesi'nin tek minareli ve çatılı Muradiye Camii, II. Bayezit zamanında Mimar Hayreddin'in yaptığı Halise Hatun Camii, külliyenin bir vakfı olan Çifte Hamam, köprüye eklenmiş çeşmelerdir. Köprünün kentten yana ucuna, İkinci Meşrutiyet döneminde eklenen, Hürriyet Çeşmesi adıyla anılır. Daha eski öteki tarihi çeşmeler Gazi Mahmut (Belediye parkı), Halise Hatun (Hacı İbrahim Ağa ya da Tosbağacı) çeşmeleriyle Telli Çeşme'dir. Önemli iç turizm olayları, Bülbül Deresi'nde yapılan Dallık adlı bahar şenliği, av partileri ve panayırdır.  NASIL GİDİLİR?  Karayolu : Edirne gerek D-100 devlet yolu, gerekse TEM otoyolu üzerinden İstanbul"a dolayısıyla Anadolu"ya ve D-100 devlet yolu üzerinden de Çanakkale üzerinden Ege"ye bağlanan karayollarının üzerindedir. Ayrıca Kapıkule Sınır Kapısı"ndan Bulgaristan ve Avrupa"ya sadece kara yolundan değil demiryolu ile de bağlanmaktadır. Pazarkule ve İpsala Sınır Kapısıyla kara yolundan, Uzunköprü demiryolu ile de Yunanistan"a ulaşım sağlanmaktadır. Edirne İstanbul ve Çanakkale üzerinden Anadolu ile düzenli bir ulaşıma sahiptir.  Demiryolu :


  Denizyolu :  GEZİLECEK YERLER  Edirne Evleri  Taş duvar ve sıvayla örülmüş ahşap iskelet sistemleri ile yapılırdı. Bu evler genellikle yanındaki daha yüksek saçaklara çift eğri öğe ile bağlanan bir çatıyla örtülü, az derinde kalan locanın içine yerleştirilmiş merkezi girişi ile kusursuz bir simetriye sahipti.  Balkan Yarımadası"nın hemen her tarafında en küçüğünden en gösterişlisine kadar bütün evlerde"hayat"denilen bölümler vardır. Oda kapılarının açıldığı yer olan bu bölüm, doğrudan evin bahçesine bakan yönde 1,5-2 metrelik direkler üzerine dayandırılmıştır. Hayatların sonunda bir basamak yükseklikte dört köşe bir kısım ayrılarak, tahta sedirlerle çevrilirdi.  Evin harem ve selamlıklarında büyük kapıların açıldığı bahçe kısımları olan avluların uygun bir yerinde mermer bir çeşme bulunurdu. Bazı evlerde avluların ortasında küçük havuzlar, üzerine asma sardırılmış çardaklar vardı. Harem ve selamlık avlularından birbirine geçilecek küçük kapı bulunurdu.  Müzeler  Edirne Müzesi

  Adres: Selimiye Camii Yanı Edirne  Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi  Edirne Türk İslam Eserleri Müzesi  Örenyerleri  Enez Antik Kenti: Enez ( Ainos ) tarihi dönemlerde çok önemli bir liman iken bugün kıyıdan 3.5 km içeridedir. Tarih boyunca birçok kereler restore edilmiş olan Enez Kalesi görülmeye değer. Aynı zamanda M.Ö. 6 ıncı yüzyıla dayanan bir kilise, bazı oyma mezarlar ve suları berrak bir de plajı bulunmaktadır.  Dolmenler (Menhir, Taş Mezarlar): Lalapaşa ilçesinde İ.Ö.2000 sonları ile İ.Ö. 1000 başlarından kalma Dolmenler (menhir, taş mezarlar) bulunmaktadır. Yapılan kazılarda mezar içlerinde bazı araçlar (Göz yaşı şişesi, madeni takılar) bulunmuş ve bunlar Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi"nde sergilenmektedir.  Saraylar  Edirne Sarayı: Sultan I. Murad tarafından yaptırılan ilk saraydan sonra, Sultan II. Murad döneminde Tunca"nın batısında, çok büyük bir alan üzerine 1450"de Edirne Sarayı"nın inşaatına başlandı. Sultan"ın 1451"de ölümünden sonra oğlu Fatih Sultan Mehmed tarafından yapı tamamlatıldı. Kalıntılar arasında, Cihannüma Kasrı, Kum Kasrı Hamamı, Babusseade, Matbahi Amire ve Adalet Kasrı"dır.  Camiler ve Kiliseler  Selimiye Camii: Edirnen"nin en önemli eseri olan Mimar Sinan"ın ustalık dönemi eseri Selimiye Cami Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.  1569 1575 yılları arasında II. Selim tarafından yaptırılmıştır. Taş işçiliği, çinileri ve kalem işleri bakımından eşsiz bir eserdir.  Kentin diğer önemli cami ve kiliseleri Üç Şerefeli Cami, Muradiye Cami, II. Bayezid Cami Ve Külliyesi, Eski Cami , Yıldırım Camii, Fatih Cami (Enez Ayasofyası), _urile Külliyesi (Kasım Paşa Külliyesi), Sweti George Kilisesi, Yahudi Havrasıdır.  Selimiye Cami (Merkez): Mimar Sinan"ın 80 yaşında yarattığı ve Ustalık eserim" dediği anıtsal yapı Osmanlı Türk sanatının ve Dünya Mimarlık Tarihinin baş eserlerindendir.  Edirne"nin ve Osmanlı İmparatorluğunun simgesi olan cami, kentin merkezinde yer almaktadır. Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan’ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da göstermektedir.  Kesme taştan yapılan cami, 2475 m2"lik bir alanı kaplar. Mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43,28 m olan, 31,30 m çapındaki kubbesiyle ilgi çeker. Ayasofya"nın kubbesinden daha büyük olan kubbe 6 m genişliğindeki kemerlerle birbirine bağlanan sekiz büyük payeye oturur.  Cami, mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında taş, mermer, çini, ahşap, sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Mihrap ve minberi mermer işçiliğinin baş yapıtlarındandır. Yapının çini süslemelerinin, Osmanlı ve Dünya sanatında ayrı bir yeri vardır. XVI. Yy. çiniciliğinin en güzel örnekleri olan bu çiniler, sıraltı" tekniğinde olup, İznik"te yapılmıştır.  Selimiye camisinin 3,80 m çapında 70,89 m yüksekliğinde, üçer şerefeli dört zarif minaresi vardır. Cümle kapısının iki yanındakiler üçer yollu olup, her şerefeye ayrı merdivenlerden çıkılır. Diğer iki minare ise birer yolludur.  Bir külliye olarak inşa edilen yapının, geniş dış avlusunda Darüssıbyan, Darülkur"a ve Darülhadis yapıları bulunmaktadır.  Üç Şerefeli Cami (Merkez): 1443-1447 yılları arasında, II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Cami Osmanlı sanatında, erken ve klasik dönemler üslubu arasında yer alır. Burada ilk kez uygulanan bir planla karşılaşılmaktadır. 24 m çapındaki büyük merkezi kubbe, ikisi paye, dördü duvar payesi olmak üzere altı dayanağa oturur. Yanlarda daha küçük ikişer kubbe ile örtülü kare bölümler vardır. Yapı, bir yenilik olarak enine dikdörtgen planlıdır. Bu planı Mimar Sinan, İstanbul camilerinde daha gelişmiş biçimi ile uygulamıştır. Ayrıca Osmanlı mimarisinde revaklı avlu ilk kez bu camide kullanılmıştır. Avlunun dört köşesine minareler yerleştirilmiştir. Üç şerefeli cami, bu özellikleriyle sonraki camilere öncü olan anıtsal bir yapıdır.  Camiye adını veren üç şerefeli abidevi minare, 67,62 m yüksekliğindedir. Her şerefeye ayrı yollardan çıkılmaktadır. Caminin süslemeleri de ilginçtir. Revak kubbelerindeki özgün kalem işleri, Osmanlı camilerindeki en eski örneklerdendir.  Muradiye Cami (Merkez): Muradiye mahallesinde, Sarayiçi"ne egemen bir tepeye II. Murat tarafından yaptırılmıştır. Yazıtında tarih yoktur. Yan mekanlı (zaviyeli) camilerin en güzel örneğidir.  Cami, dış görünüşünün yalınlığına karşın,iç süslemesi yönünden XV. Yüzyıl Osmanlı sanatının dikkat çeken yapıtlarındandır. Mihrap ve duvarları kaplayan çiniler, Türk çini sanatının en güzel örneklerindendir.  II. Bayezit Cami ve Külliyesi (Merkez): Tunca Nehri kıyısında, şehir merkezine 2 km uzaklıkta bulunan külliye, Edirne"nin en önemli yapıtlarındandır. Cami, tıp medresesi, imaret, darüşşifa, hamam, mutfak, erzak depoları ve diğer bölümleriyle geniş bir alana yayılmıştır. II. Bayezıt"ın 1484-1488"de yaptırdığı külliyenin mimarı Hayreddin"dir. Çok etkileyici bir görünümü olan külliye, küçüklü büyüklü yüze yakın kubbeyle örtülüdür.  Yapıların en ilginci 20,55 m çaplı, tek kubbeli, iki minareli anıtsal camidir. Ana kubbeli mekanın yanlarında dokuzar kubbeli Tabhane (kitap basım yeri) bölümleri vardır. Bu bölümler doğrudan dışarı açılmaktadır. Mermer mihrap ve minber yalın görünüşlüdür. Somaki mermerden, son derece zarif hünkar mahfili, Edirne"deki ilk örnektir.  Eski Cami (Merkez): Edirne"de Osmanlılardan günümüze ulaşmış en eski anıtsal yapıdır. 1403"de Emir Süleyman tarafından yapımına başlanmış, Çelebi Sultan Mehmet zamanında 1414"te bitirilmiştir. Mimarı, Konyalı Hacı Alaaddin, kalfası Ömer ibn İbrahim"dir.  Yıldırım Camii (Merkez): Edirne"nin XIV. Yüzyıldan kalma en eski camisi olup, şehir merkezine 3 km uzaklıktadır. Gerek planı, gerekse sütun başlıkları, yapının haç planlı bir Bizans kilisesi olduğunu göstermektedir. Yıldırım Bayezıt adına camiye dönüştürülürken (1400) temel dışında yeniden yapılmıştır. Ancak kıble yapının eksenine uymadığından, mihrap, haç kollarından birinin köşesine konmuş, eğimli bir görünüş almıştır. Günümüzdeki görünümüyle dört kemerli, kubbeli ve tek minareli camidir.  Fatih Cami (Enez Ayasofyası-Enez): Bizans döneminden kalan yapı, oldukça büyüktür. Köşe duvarlı, haç planlı kiliseler grubundandır.  Yapı, Osmanlı döneminde güneydeki kola mihrap ve minber yerleştirilerek camiye dönüştürülmüştür. Uzunlamasına gelişmiş haç planı ile Orta Bizans, dış yüzdeki tuğla süslemeleriyle de geç Bizans dönemi özellikleri göstermesi bakımından ilginçtir. Cami günümüzde yıkık durumdadır.  _urile Külliyesi (Kasım Paşa Külliyesi-Havsa): Havsa ilçesinde, Edirne yolundadır. 1576-1577"de _urile Mehmet Paşanın oğlu Kasım Paşa adına Mimar Sinan"a yaptırılmıştır. Külliye; iki kervansaray, cami, medrese, imaret, çifte hamam, tekke, köprü ve arastadan oluşuyordu. Günümüzde yalnızca cami, hamam, cami avlusuna dayalı ve ne olduğu anlaşılamayan ocaklı-nişli bir duvar, arastanın ortasında cami ile kervansarayı bağlayan dua kubbesi ve külliyeye daha sonra eklenmiş çeşme görülmektedir.  Sweti George Kilisesi (Merkez): Edirne"nin Kıyık semtinde 1880 yılında inşa edilmiştir. 1889"da dekore edilen kilisedeki yazılar Slav Bulgarcası ile yazılmıştır. Daha önce aynı yerde bulunan kiliseden kalma bazı tablolar vardır. Yapı bakımlı durumdadır.  Yahudi Havrası (Merkez): Edirne"nin Kaleiçi mevkiinde olup, 1902-1903 yıllarında inşa edilmiştir. Bugün yıkık durumdadır.  Kervansaraylar  Sokak üzerinde bir sıra dükkânı bulunan ve klasik Osmanlı mimarlığının ilginç örneklerinden olan Rüstem Paşa Kervansarayı, Kanuni Sultan Süleyman"ın ünlü sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan"a yaptırıldı.  Ekmekçioğlu Ahmed Paşa Kervansarayı, I. Sultan Ahmed"in emri ile Defterdar Ekmekçioğlu Ahmet Paşa tarafından 1609 senesinde yaptırıldı.  Köprüler  Edirne"deki önemli yapı türlerinden biri de köprülerdir. Edirne"nin içinde bulunan ve Sinan devrinin Edirne dışında inşa ettiği köprülerin güzelliğine başka kentlerde erişilememiştir.  Bu kentteki köprülerin en eskisi Bizans İmparatoru Michael Palaiologos (1261-1282) dönemindendir. Köprü sonradan Gazi Mihal Bey tarafından yeniletildiğinden onun adı ile anılır (1420). 1640"da Kemankeş Kara Mustafa Paşa bu yirmiyedi gözlü köprüye sivri kemerli Tarih Köşkü";nü ekletmiştir. 1451"de yapılan Şahabettin Paşa (Saraçhane) Köprüsü on iki ke- merli ve on bir ayaklıdır.  1452"de Fatih döneminde yaptırılan Fatih Köprüsü, 1488"de Mimar Hayrettin"in yapıtı olan Bayezid Köprüsü, 1560"da Mimar Sinan"ın eserleri arasında yer alan Saray (Kanuni) Köprüsü, 1608-1615 yılları arasında Sedefkar Mehmed Ağa"nın yaptığı Ekmekçizade Ahmed Paşa Köprüsü, 1842-1847 yılları arasında Meriç"le Arda"nın birleştiği yerde tamamlanan Meriç Köprüsü (Yeni Köpıü) Edirne"nin en önemli köprüleridir.  Çarşılar  Geçiş yolları üzerinde bulunan kentin gelişme döneminde hem artan ekonomi ve ticaret yoğunluğunu karşılamak hem de cami ve imaretlere gelir sağlamak amacıyla birçok han, bedesten ve çarşı inşa edildi.  1417-1418 yılları arasında Çelebi Sultan I. Mehmed tarafından Mimar Alaeddin"e Eski Cami"ye vakıf olarak bir bedesten yaptırıldı.  1569"da Hersekli Semiz Ali Paşa"nın Mimar Sinan"a yaptırdığı Ali Paşa Çarşısı yüz otuz dükkândan oluşmaktadır.. Çarşısı üç yüz metre uzunluğunda olup, altı kapılıdır. 73 kemerli, 255 metre uzunluğunda, 124 dükkândan oluşan arasta, III. Murad (1574-1595) tarafından Selimiye Camisi"ne vakıf olmak üzere Davut Ağa"ya yaptırıldı.  Korunan Alanlar  Edirne Gala Gölü Tabiatı Koruma Alanı  Konumu: Marmara Bölgesinde, Edirne ili, Enez ilçesi, Karpuzlu ve Koyun Tepe köyleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Alanın büyüklüğü 2369 Ha. Dır.  Ulaşım: Sahaya; Eceabat-Keşan-Enez yolu ile ulaşılmakta olup, Enez ilçesine 10 km. uzaklıktadır.  Özellikleri: Sulak saha, göl ve orman ekosistemlerini ve bu ekosistemlerde barınan çeşitli canlı türlerini ihtiva etmesi, 111 kuş türünün varlığı, nesli tehlikeye düşmüş veya nadir türleri, özellikle tepeli pelik, pelikan, çeltikçi ve küçük karabatak gibi nesli son derece azalmış türleri barındırması özelliklerini oluşturmaktadır.  Koruma, bilimsel araştırma ve tabiatın önemi konusundaki bilinci arttırmaya yönelik tesis ve düzenlemelerin getirilmesi esas amacı oluşturmaktadır.Giriş kontrol kulübesi, otopark, koruma binası ve gözetleme yeri ve kule yapılması öngörülmektedir.  Kuş populasyonunun ve göl ekosisteminin ekolojik durumu(göl seviyesindeki değişmeler, tuzluluk oranı, derinlik, plankton ve fitoplakton,ısı gibi) araştırılacak ve izlenecek konulardır.  Plajlar  Edirne,Ege Denizi sahilinde Saros körfezinde kumsallarla kaplı,nitelikli bir kıyı şeridine sahiptir.Bu kıyılar Keşan ve Enez ilçelerinin mülki hudutları içinde yer alır.Kıyı kullanımına elverişli plajlar; Keşan"da Sazlıdere, Gökçetepe, Mecidiye, Erikli, Danişment ve Yayla ile Enez"de Karaincirli, Vakıf, Gülçavuş, Sultaniçe ve Enez plajlarıdır.  Sportif Etkinlikler  Edirne Orman Kampları  Kuş Gözlem Alanı  Meriç Deltası  COĞRAFYA  Marmara Bölgesi"nin Trakya bölümünde bulunan Edirne"nin denizden yüksekliği 41 metredir. Edirne genel olarak geniş düzlüklerle, basık tepelerin yer almış bulunduğu coğrafi konuma sahiptir. Karasal bir iklime sahiptir. Kışlar, Akdeniz iklimi etkisini gösterdiği zamanlarda ılık ve yağışlı, kara iklimi etkisini gösterdiğinde de sert ve yağışlı geçmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, bahar dönemi yağışlıdır. İlde en sıcak aylar, Haziran, Temmuz, Ağustos en soğuk aylar ise Aralık ve Ocaktır. Yaz ayları ortalama sıcaklığı ise 23,4 Cc dir.  TARİHÇE  Edirne"nin en eski halkı, Traklar soyundan Odrisler"in yörede, Meriç ve Tunca ırmaklarının birleştiği bugünkü Edirne"nin bulunduğu yerde bir kent kurdukları bilinmektedir. Odrisler"den sonra yöreye egemen olan Makedonyalılar Dönemi"nde kent, büyük bir olasılıkla Odris yada Odrisia adının değişmesi sonucu, Orestia/Orestas olarak anılmaya başlanmıştır.  İS II. Yy"da Roma İmparatoru Hadrianus, (117-138) Orestia Kasabası"nın stratejik önemi nedeniyle buraya kent statüsü verdi ve kendi adını koydu. Böylece, Roma Dönemi"nde kent Hadrianopolis/Hadrianupolis/Adrianupolis/Adrianapolis adlarıyla anıldı. Adrianopolis zamanla Adrianople/Adrianopel olarak değişti. Osmanlı dönemi başlarında Edrinus/Edrune/Edrinabolu/Endriye diye anıldı. 1476"da yazılan Aşıkpaşazade Tarihi"nde kentin adı _urile olarak geçer. XVI.yy başlarında kentin Edirne olarak adlandırıldığı görülür. Edirne 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş ve İstanbul"un alınışına kadar 92 yıl boyunca Osmanlı Devleti"nin başkenti olmuştur.  NE YENİR?  Edirne"ye özgü yiyeceklerin başında Edirne"nin meşhur tava ciğeri gelmektedir.Edirne"yi ziyaret edenler Edirne"nin tava ciğerini yemeden kentten ayrılmazlar.  Edirne"den Yemek Tarifleri  Ciğer Tava  Malzemeler :  Dana ciğeri,

  buğday unu,

  yağ,tuz,

  kurutulmuş kırmızı biber.  Hazırlanışı :  Sinirleri alınan taze dana karaciğeri keskin bir bıçakla ince ince yaprak şeklinde kıyılıp, yıkanıp tuzlandıktan sonra kıyılan ciğerler una bulanıp bol ve kızgın yağda kızartılır.Tavadan alınan kızarmış ciğerler servise sunulur.Ciğer tavanın yanında mutlaka yazın güneşte kurutulup kırmızı hale gelen biberler kızgın yağda kızartılıp verilir.  Ciğer Sarması  Malzemeler :  1 takım kuzu ciğeri

  2 bardak pirinç

  6 adet taze soğan

  1 adet kuru soğan

  1 demet taze nane

  1 çorba kaşığı karabiber

  1 kaşık salça

  3 bardak su

  yeterince tuz yağ  Hazırlanışı :

  Ciğerler bir tencerede kavrulur. Sonra soğan ve salça ilave edilip birlikte kavrulur. Aynı tencereye 2 bardak pirinç ilave edilip ciğerlerle kavrulur. Daha sonra 3 bardak su, tuz, karabiber ve nane ilave edilerek kısık ateşte 10 dakika pişirilir. Daha sonra kuzu ciğerinin sarmasına bohçalar halinde sarılıp bir tepsiye dizilir. Üzerine bir bardak su ilave edilir, sarmaların üstüne yumurta sarısı sürülüp pişirilir.  Elbasan tava  Malzemeler :  3 çorba kaşığı margarin

  750 gr. Kemiksiz kuzu eti

  2 orta boy soğan

  6 su bardağı su, tuz

  6 su bardağı süzme yoğurt

  ½ su bardağı un

  3 yumurta sarısı  Hazırlanışı:

  Margarin bir tavada eritilir, yağ kızınca etler ilave edilip bir kez alt üst edilip iki tarafı altın sarısı rengini alıncaya kadar 3"er dakika pişirilir. İri doğranmış soğanlar, su tuz ilave edilerek kısık ateşte 1, 1.5 saat pişirilir. Başka bir kapta yoğurt unla karıştırılır içine 2.5 bardak süzülmüş et suyu konarak ağır ateşte 10 dakika pişirilir. Yumurta sarıları çırpılıp karışıma eklenir. Sos sıcak olarak etlerin üzerine dökülür ve önceden ısıtılmış fırında 5-10 dakika üzeri kızarıncaya kadar pişirilir. Sıcak servis yapılır.  NE ALINIR?  Edirne"de Tarihi Alipaşa kapalı çarşısının otantik ortamında alış-veriş yapabilirsiniz. Özellikle Edirne ye özgü ürünlerin satıldığı Selimiye arastasında Edirne"nin meşhur Deva-i Misk tatlısını , peynir şekerini , misk sabununu; Arasta çarşısındaki sahaflardan ise her türlü kitap ihtiyacınızı ve Edirne"nin en işlek caddesi olan Saraçlar caddesinde Edirne"ye özgü bir ürün olan badem ezmesini ve El Sanatları Mağazasından Edirne"ye özgü el sanatları ürünlerinden satın alabilirsiniz.


  YAPMADAN DÖNME  Edirne Müzesi,Türk İslam Eserleri Müzesi,Sağlık Müzesi,Balkan Savaşı Müzesi ve Karaağaç"ı görmeden,  Selimiye Camii,Eski Camii,Üç Şerefeli Camii,Ali Paşa Kapalı Çarşısı ve II.Bayezit Külliyesini gezmeden,  Meriç kenarında yemek yemeden ve Edirne"nin meşhur ciğer tavasını tatmadan,  Badem ezmesi,deva-i misk şekeri,mis sabunu ve beyaz peynir almadan,  Her yıl Haziran ayı son haftasında düzenlenen Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinliklerinde Edirne"de bulunmadan  Dönmeyin
  duzeltildi
  EDIRNE
  Selimiye Camii, Rustempasa Kervansarayi, Kirkpinar
  Yagli Guresleri, Aycicegi-Pirinc ve Beyaz Peynir
  Uretimi, Uzunkopru
  heryerini ezbere biliyorum
  1 ay evel oradayim
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  edirme selimiye camii-
  tsk ark emeginize saglik memleketimi özledim birden yaaaaa