Sağlık > Cildiniz hastalığın habercisi olabilir

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Pınar Gülcan, tüm vücudu koruyan derinin kansızlık, sarılık, şeker hastalığı gibi birçok hastalığı belli edebildiğini söyledi.

  Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Pınar Gülcan, çok önemli bir organ olan derinin iç ve dış arasında denge konumunda bulunduğunu söyledi.

  Dıştan gelen sinyalleri önce derinin aldığını söyleyen Gülcan, şunları kaydetti: "İçten gelen birçok hastalık da deride kendini belli ediyor ve sinyal veriyor, kişiyi uyarabiliyor. Yani deri, hastalığın habercisi konumunda...

  "Kansızlık varsa cildiniz solgun oluyor. Yine sarılık da deride kendini belli ediyor. Deri kuruluğu, az su tüketmenin habercisi. Şeker hastalığında, deri yaraları ve geç kapanan yaralar belirti olarak kendini gösteriyor."

  Derinizi iyi tanıyın

  Bu uyarıların dikkate alınması gerektiğini söyleyen Gülcan, "derimizin sinyallerini çok iyi alıp değerlendirelim. Belirtilere bakarak, en ufak değişiklikte bir hekime başvurmakta fayda var. Bunun için derimizi iyi bilmemiz ve tanımamız lazım" dedi.

  Gülcan, derinin, sağlığın yanı sıra kozmetik açısından da önemli olduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı: "Aynaya bakıldığında görülen sağlıklı bir cilt, hem kişiyi hem de çevresindekileri memnun eder...

  "Cildimize düşman olan etkenleri iyi bilelim. Bunların başında güneş geliyor. Deriyi yıpratan ve yaşlandıran, bunun yanı sıra sağlık için de gerekli olan güneşe çıkarken mutlaka korunalım. Cildimizi temiz tutalım, cilt tipimize göre bakım ve nemlendiriciler kullanalım."
  teşekkürler
  paylaşıların için teşekkürler
  Paylaşım için sağolun