Sağlık > Sağlık, gülmekten geçiyor

  Sağlık, gülmekten geçiyor

  --------------------------------------------------------------------------------

  Uzmanlar, mizah ve gülmenin, daha sağlıklı bir yaşam sürmek için en az diyet ve egzersiz kadar önemli olduğunu belirterek, "Yapılan araştırmalar, mizah duygusu ve rahat gülebilmenin hastalıklara karşı direnç gösterilmesine yardımcı olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

  Gülme Kulübü Başkanı İlham İnan Dündar, son 20 sene içerisinde mizahın tedaviye yönelik yararlarıyla ilgili yapılan çalışmaların gülmenin ve mizah duygusunun insan sağlığı üzerine ne kadar etkili olduğunu gösterdiğini söyledi. Neşe ve mutluluğun insan vücudunun hastalıklara karşı direncini arttırabildiğini gösteren bilimsel delillerin her geçen gün arttığını anlatan Dündar, "Pennsylevania'daki Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Psikolog Sheldon Cohen, mutlu insanların gribe yakalanma ihtimalinin diğerlerine göre yüzde üç daha az olduğunu, 300 kişi üzerinde yaptığı bir araştırmaya dayanarak söylüyor. Maryland Üniversitesi Önleyici Kardiyoloji Departmanı Başkanı Dr. Michael Miller ise, 300'den (yarısı koroner hasta diğer yarısı kalp krizi veya koroner arter by-pass ameliyatı geçirmiş kişiler) fazla kişiyi kapsayan çalışmasında, kalp hastası olan kişilerin sıkıntı meydana getiren sosyal durumlara sağlıklı insanlardan yüzde 45 daha az oranda olumlu tepki gösterdiklerini ortaya koydu" diye konuştu.

  İnsanlara pozitif düşünmeyi tavsiye ettiklerini anlatan Dündar, "Pozitif düşünen kişiler hastalıkları da kolay yenebiliyor. Bağışıklık sistemimiz bakteri, virüs ve kanser hücrelerine saldıran 30 trilyondan fazla hücreden oluşuyor. Bu hücrelerin farklı isimleri ve farklı fonksiyonları var, ancak araştırmalar bu hücrelerin bir çoğunun kişi yapıcı duygular içerisinde olduğunda daha güçlü; yıkıcı duygular içerisinde olduğunda ise daha zayıf olduğunu gösteriyor" şeklinde konuştu.
  paylaşımlarınız için teşekkürler
  paylasim icin tesekkürler
  gülen insan çok yaşar derler.

  paylaşımın için teşekkürler
  paylaştığınız için teşekkürler