Teknoloji > Tavuk yağından yakıt

  ABD'nin Arkansas Üniversitesi araştırmacılarının biodizel yakıt elde etme yöntemini geliştirerek tavuk yağından yakıt üretti.

  Üniversitenin kimya mühendisliği araştırmacılarından Mattingly'nin araştırması biodizel üreticilerine tercih yapabilecekleri değişik materyalleri kullanabilme imkanı sağlıyor.

  Aynı üniversitede kimya mühendisi olan Profesör R.E. Babcock'a göre, tavuk yağından elde edilen yakıt daha iyi yanıyor, silindir ve pistonları yağlayarak temizliyor.

  'Çevre için de iyi'

  Babcock, tavuk yağından elde edilen yakıtın hem çevre hem de makineler için en iyi yakıt olduğunu da savunuyor. Uzmanlar, biodizel üreticilerinin geleneksel olarak yakıta dönüşmesi daha kolay olan soya yağı gibi rafine ürünleri kullandıklarını, ancak rafine edilme sürecinin soya yağını daha pahalı hale getirdiğini belirtti.

  'Ekonomi' karar verecek

  Araştırmacılar, tavuk yağının biodizel üretiminde daha ucuz bir malzeme olarak kullanılabileceği görüşünde. Bununla beraber Mattingly, biodizel üretiminde soya yağının mı, yoksa tavuk yağının mı kullanılmasının daha uygun olacağına ekonomi biliminin karar vereceğini ifade etti.

  Bağımlılığı düşürmeye çalışıyoruz

  Petrol tabanını genişletmeye çalıştıklarını belirten Brian Mattingly, "Yüzde 5 ila yüzde 20 oranında biodizelin petrol bazlı dizelle karıştırılması, ABD'nin yurt dışından gelen petrole olan bağımlılığını gözle görülür şekilde düşürecektir" diye konuştu.

  Henüz erken

  Ziraat ekonomisi profesörlerinden Michael Popp ise, tavuk yağından biodizel üretmenin ekonomik olarak uygun olup olmadığı konusunda karar vermek için henüz erken olduğunu söyledi.