Aspirin'in öldürücü etkisi var

Son güncelleme: 19.01.2006 07:14
 • Dokuz Eylül Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı, İlaç ve Zehir Danışma Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Yeşim Tunçok, asprinin çok yararlı bir ilaç olmasının yanı sıra, zehirleyici özelliği ve öldürücü etkisi de bulunduğunu söyledi.

  noimage

  Prof. Dr. Tunçok, Asprinin yüksek dozda alımlarında zehirleyici etkileri söz konusu. Ösellikle mide ülserlilerde tek bir tablet bile ciddi kanamalara neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir ilacı alırken olduğu gibi asprini de bir ilaç olarak değerlendirmek ve mutlaka hekim kontrolünde kullanmak gerekir'' dedi.
  Prof. Dr. Yeşim Tunçok, dünyada en çok kullanılan birkaç ilaçtan biri olan ve zaman zaman aklanıp zaman zaman karalanan asprinle ilgili uyarılarda bulundu. Asprinin yararlı bir ilaç olduğunun altını çizerken Can alabilecek tehlikelerine de işaret eden Prof. Dr. Tunçok şunları söyledi:
  Asprin çok sayıda hastalığın tedavisinde kullanılan çok yararlı bir ilaç. Bunların en önemlilerinden biri, küçük dozlarda damar sertleşmesini engelleyici özellik göstermesi. Bu yüzden yaygın olarak kullanılıyor. Damar sertliği tedavisinde, ya da kanın sulandırılmasında, belli yaşın üzerinde tansiyonu yüksek kişilerde damar sertleşmesini azalttığı için, günde 1 tane 300 miligramlık tabletler kullanılıyor. Bunun yanı sıra romatizmal hastalıkların tedavisinde ağrı kesici, ateş düşürücü olarak kullanılıyor. Ancak yan etkileri de sözkonusu. Bu nedenle herhangi bir ilacı alırken olduğu gibi asprini de bir ilaç olarak değerlendirmek ve mutlaka hekim kontrolünde kullanmak gerekir.''

  ÜLSERLİLERİN DÜŞMANI
  Prof. Dr. Tunçok, asprin kullamaması gereken hastaların başında mide ülserlilerin geldiğini söyledi. Mide ülseri olan kişilerde tek bir tabletinin bile ciddi mide, bağırsak kanamalarına neden olabildiğini belirten Prof. Dr. Tunçok, asprinin alkolle alınmasının da mide kanaması riskini artırdığını belirtti. Prof. Dr. Tunçok, asprin- çocuk ilişkisine dikkat çekerken, Aman çocuklara dikkat'' diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
  Asprin çocukların gözü önünde, ortalıkta bulundurulmamalı. Çünkü 500 miligramlık tabletten, 1 yaşında 10 kilo ağırlığında bir çocuk 6 tane içerse zehirlenip ölebilir. Çok aspirin küçük dozlarda zehirleyici etkiye sahip. Zehirlenme durumunda da mutlaka hastane ve yoğun bakım tedavisi gerekir. Kurtulma oranı da çok düşüktür. Özellikle çocukların elinin altında bulundurulmaması, saklanması gerekir. 6- 7 yıl önce acil servisimizde asprin zehirlenmesinden 1 çocuğu kaybettik.'' Yakın zamanda asprini yüksek dozda alan bir hastanın Atatürk Eğitim Hastanesi'nde hemodialize alınarak kurtarıldığını anlatan Prof. Dr. Tunçok, İntihar amaçlı yüksek dozda aspirin içen bu kişide ciddi solunum sorunları oluştu, bilinç kaybı oldu'' dedi.
#17.01.2006 16:49 0 0 0
 • cok kullanirim cok yaa..
  cunku bende cok fazla bas agrisi var bide oyle kotu alismisimki atmadan duramiyorumm
  tesekkurler
#17.01.2006 17:07 0 0 0
 • cadıkızı abla sen en iyi aspirin yerine iğneleri var onları kullan onların zararı olmuyor
  paylasımın için teşekkür ederim
#17.01.2006 17:33 0 0 0
 • paylaşım için teşekkürler
#17.01.2006 23:47 0 0 0
 • ellerinize sağlık kardeşim faydalı bilgileriniz için
#18.01.2006 09:32 0 0 0
 • teşekkürler

  eline sağlık

#18.01.2006 21:17 0 0 0
 • doğru valla ellerine sağlık arkadaşım
#19.01.2006 07:14 0 0 0