Emre Irkçılıktan Suçlu Bulundu

Son güncelleme: 18.01.2007 18:47
 • İngiltere Futbol Federasyonu Newcastle United'ta oynayan milli futbolcu Emre Belözoğlu'nu ırçılık yaptığı gerekçesiyle suçlu buldu.

  İngiliz Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, Emre Belözoğlu'nun ''ırkçı, onur kırıcı ve küfre varan kelimeler'' kullanmaktan suçlu bulunduğu açıklandı.

  Emre Belözoğlu'nun 30 Aralık'ta yapılan Everton maçında, rakip takım futbolcularına, ırkçı sözler sarfettiği ileri sürülmüştü.

  İngiliz federasyonu, Emre Belözoğlu'nun 29 Ocak tarihine kadar, karara itiraz edebileceğini duyurdu.
#12.01.2007 18:30 0 0 0
 • Newcastle'dan Emre açıklaması!

  İngiltere Futbol Federasyonu, Newcastle United takımının orta saha oyuncusu Emre Belezoğlu'nu, takımının Everton ile yaptığı maç sırasında rakip takımın kalecisi Tim Howard'a ırkçı hakaretlerde bulunmaktan suçlu buldu.

  29 Ocak'a kadar savunmasını göndermek zorunda olan Emre, suçluluğu kesinleşirse çok ağır bir ceza alacak ve İngiltere futbol tarihinde ırkçılık nedeniyle ceza alan ilk futbolcu olarak tarihe geçecek.

  Emre'nin ırkçı motifli, aşağılayıcı ve hakaret içeren sözler sarf ettiğine dair iddiaları ciddiye alan FA, ünlü futbolcuya savunmasını yapmak için 29 Ocak tarihine kadar süre tanırken, Newcastle United Kulübü yaptığı açıklamada, şöyle denildi:

  ''FA'nın Emre'yi suçlu bulduğunun farkındayız. Fakat, halen oyuncumuz suçlamalara yanıt verme şansını kullanmadı. Şu anda oyuncumuzun, tüm suçlamaları reddettiğinden başka diyebileceğimiz birşey yok.''

  Bilindiği gibi Everton ile Newcastle arasında oynanan maçın ardından Everton takımı kalecisi söz konusu iddiaları ortaya atmış, hakem Dermot Gallagher sarf edildiği öne sürülen hakaretleri duymamakla birlikte olayı raporuna yansıtarak, federasyona göndermişti.

  Ancak, gerek Newcastle takımı yöneticisi Glenn Roader gerekse Emre'nin menejeri Ahmet Bulut, Emre'nin böyle bir davranışta bulunmadığını, futbol federasyonundan da soruşturma açılacağına dair bir duyum almadıklarını belirtmişti.
#12.01.2007 21:18 0 0 0
 • Ilginc dogrusu Insallah ucuz yirtar bu olaydan
#13.01.2007 00:00 0 0 0
ChE ChE foto
 • belki ırkçı laflar etmemiştir onu bilemem ama emre türk futbolunun en çirkef oyuncularından biridir,
  saldırgan-hakemle tartışmayı seven-rakiple tartışmayı seven-herşeye itiraz eden yapısıyla her maçta en az sarı kartı var zaten biraz dilini tutmayı öğrenemedi bu çocuk..
  isviçre milli maçındada yedek kulübesinden çıkıp isviçreli futbolculara saldırırarak alpayla birlikte türkiyenin ceza almasını sağlamışlardı sağolsunlar. kendide 6 maç ceza aldı ve hala uslanmamış-uslanmazda.adam maçta yok yedek kulübesinden çıkıp rakiplere tekme atıyor yaa.
  türk milli takımını düşünmesem emre için bir damla üzülmem bile-istediği kadar ceza alsın.
  her şekilde hak eden birisi çünkü...
#13.01.2007 09:39 0 0 0
 • Bu ingilizler böyle yıllarca kendileri her türlü ırkçılığı yapar ve bu liğlerinde de olur sıf emre türk olduğu için ırkçılıkla suçlarlar ilk kendilerine baksınlar..
#13.01.2007 11:46 0 0 0
 • "Emre'yi yalnız bırakmayacağız"
  Milli futbolcu Emre Belözoğlu için İngilterede başlatılan ırkçı kampanya ve sonrasında, İngiliz Futbol Federasyonunun açtığı soruşturma, Türkiyede büyük tepki çekti.

  Emrenin suçsuzluğuna inanan UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik ve Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, bu konuda yoğun bir kampanya başlattı. İngiliz Futbol Federasyonu Başkanı ile bir görüşme yapacağını söyleyen Erzik Emre bizim evladımız. Asla ırkçı bir duruş içinde olmayacak kadar güçlü bir karaktere sahiptir. Onu yanlız bırakmamız düşünülümez. Ben Emrenin bu çirkin iddialardan temize çıkacağına inanıyorum. Bu konuda her türlü girişimi yapıyoruz dedi
#14.01.2007 11:00 0 0 0
 • EMRE OLAYI KOMPLO MU?..

  İngiltere Futbol Federasyonu'nun, Newcastle United takımında forma giyen Emre Belözoğlu'ndan ırkçılık suçlamasıyla ilgili olarak, 29 Ocak'a kadar savunma yapmasını istemesi gündeme bomba gibi düştü. Bilindiği gibi Emre, 30 Aralık 2006 tarihinde Everton'a 3-0 yenildikleri karşılaşmada rakip takımdan Joseph Yobo, Joleon Lescott ve Tim Howard'a karşı ırkçı ifadeler kullandığı iddiasıyla karşı karşıya kalmıştı. Bu üç futbolcudan Joseph Yobo, Emre Belözoğlu'nun kendisine hakaret etmediğini ifade ederken, diğer iki futbolcu Emre'nin kötü sözlerine maruz kaldıklarını belirtti.

  BAŞKANI ARKASINDA

  Suçlu bulunması halinde Premier Lig tarihinde ırkçılık suçlamasından dolayı cezalı duruma düşen ilk futbolcu olacak olan ve "Ceza alırsam İngiltere'yi terk ederim" diyen Emre'nin ırkçı ifadelerde bulunup bulunmadığı merak konusu. Taraflardan birinin doğruyu söylemediği de gün gibi aşikar... Geçtiğimiz sezon başında Emre'nin transferini neredeyse tek başına bitiren Newcastle United Başkanı Freddy Sheppard ise, "Futbolcumun arkasındayım" diyor. Ve milli futbolcumuzun asılsız bir suçlamayla karşı karşıya olduğunu düşünüyor. Ancak milli futbolcumuzun, soruşturma sonunda ceza alması durumunda Newcastle United'tan gönderileceği ve Ada'daki futbol kariyerinin sona ereceği de İngiliz gazeteleri tarafından iddia ediliyor.

  Bu yüz kızartıcı iddiaların muhatabı Emre Belözoğlu dün basına bir bildiri gönderdi ve kendisinden istenen savunmanın 29 Ocak'a kadar yapılacağını dile getirdi. Gönderdiği bildiride iddiaları yine reddeden Emre'nin, böyle bir durumla karşı karşıya kalmasının bir komplo olduğunu düşünenler de çoğunlukta. İsviçre ile yaptığımız milli maç sonrasında çıkan olaylarda 'faal' olduğu öne sürülen Emre'nin sonradan 3'e inen 6 maçlık bir ceza aldığı biliniyor. İngiliz gazetelerindeki dipnotlarda, sık sık bu cezanın hatırlatılması ise Emre'nin planlı bir yok etme kampanyasına kurbanı edilmek istendiği iddiasını güçlendiriyor. Daha önce yine bir milli maçta David Beckham ile yaşadığı gerginlik sonrasında, İngiliz basınının boy hedefi haline gelen ve yapılan haberler sonrasında Aston Villa'dan gönderilen Alpay örneği zaten sıcaklığını koruyor.

  ALPAY ÖRNEĞİ VAR

  Her ne kadar Emre Belözoğlu, "İngiltere'de bu konuyla ilgili fazla bir şey konuşulmuyor. Olayları Türk medyası abartıyor" diyerek suçu Bab-ı Ali'ye atsa da, kendisinin, İngiltere'de bir zamanlar Alpay için yazılan senaryonun yeni aktörü olarak seçildiği güçlü bir iddia olarak telaffuz ediliyor. Sonuç olarak Emre, 29 Ocak'a kadar savunmasını yapacak. İngiltere Futbol Federasyonu da, milli futbolcumuzun Ada'daki geleceğini belirleyecek olan karara imza atacak.

#14.01.2007 12:45 0 0 0
 • "Türk olduğu için..."

  İngilterede oynanan Newcastle United- Everton maçında rakip futbolcuya ırkçı sözler söylediği gerekçesiyle İngiliz federasyonunca hakkında soruşturma açılan ve savunması istenen Emre Belözoğluna Alpay Özalandan destek geldi.

  Almanyanın FC Köln takımında oynayan Alpay, İngilterede hakkında ırkçılık suçlamasıyla soruşturma açılan ve savunması istenen milli futbolcumuz Emre Belözoğluna herkesin destek olması gerektiğini söyledi. Milli oyuncumuz Alpay, Biz Türk futbolcuların böyle ırkçı takıntıları yoktur. Bizim kültürümüzde olan bir şey değil bu. Ama futbol sahalarında oyuncular birbirine bazen kötü sözler söyleyip, hareketlerde bulanabiliyorlar. Genelde her futbolcu bunu yaşıyor. Benim tanıdığım Emre insanları seven ve saygı duyan bir kişidir. Onların ten rengi, dini, dili onu ilgilendirmez. O insanları seven biridir. Bunun için Emrenin ırkçı sözler söyleyebileceğine inanmıyorum dedi. Alpay Emrenin hırslı ve sahada takımı için her şeyiyle mücadele eden bir yapısı olduğunu ancak hiç bir zaman rakibine bilerek bir söz ya da kasti hareket yapacak birisi olmadığını söyledi.

  TÜRK OLDUĞU İÇİN PROBLEM OLDU

  Alpay bu tip olayların spor sahalarında yaşandığını, bunun en çok da İngilterede olduğunu belirterek Bunu bir Türk sporcusu söylediği için problem oldu. Bence bu olay büyütüldü. İngilizler Emreyi günah keçisi yaptı. Ben ırkçılık olayını Avrupaya çıktığımda öğrendim. Bizde hangi siyahi futbolcuya gerek seyirciden gerekse futbolculardan ırkçı bir tepki geldi? Böyle bir olay bizim ülkemizde yaşanmamıştır. Biz bilmeyiz böyle şeyleri.

  BANA YAPILAN ONA YAPILMASIN

  Milli futbolcumuz Alpay yazılı ve sözlü Türk basınının Emreye sahip çıkıp onu desteklemeleri gerektiğini ifade ederek Bana Beckham olayında yaptıklarını lütfen ona yapmasınlar. Emre Türk futbolu için çok önemli bir oyuncudur diye konuştu. Alpay Bütün bu olanlara rağmen Newcastleın oyuncusuna sahip çıkacağını düşünüyorum. Böyle yapmazlarsa Emre Avrupada bir çok takımda rahatlıkla forma giyecek kapasitede bir oyuncu. Almanyadan iki, üç kulübün onu istediğini ben biliyorum dedi.
#18.01.2007 18:47 0 0 0