Evlenmeden Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz

Son güncelleme: 27.12.2005 21:52
 • Evlenmeden önce neler yapmamız gerekir?


  Niçin evleniriz ;Temelde hepimiz başka insanlarla iletişim kurmayı arzu ederiz. Olgunlaştıkça da bu his bizi yakından ve derinden sevecek bir kişiyi özleyip, aramaya iter. Almakta vermekte sevginin olmazsa olmaz bölümleridir. Biri olmadan öteki pek uzun ömürlü olmaz. Evlenmenin temel nedenlerinden bir tanesi beraberlik,birine sahip olmak ve birine ait olmak duygusu, bundan doğan yakınlık, can yoldaşlığı, istenmek, anlaşılmak, çocuk sahibi olmak, kendi düzenini kurmaktır. Bunlar vazgeçilmez duygusal öğelerdir. Yine bunlar cinselliği yalnızca fiziksel yönden değil, ruhsal yönden de tamamlar.
  Özellikle kadınlar yıllar yılı evlenmeyi ve cinsel ilişkide bulunmayı dört gözle beklerler. Daha çocukluklarından beri her türlü yaşam sorununun evlenince çözümleneceğine inanırlar, ama beraberlik güzel duyguların yanı sıra birçok sorumluluğu ve sıkıntıyı da beraberinde getirir. Evlilik kişilerin bundan sonraki yaşamlarında beraberce kullanacakları sınırlı bir kredidir. Bunu ilk günden tüketebilir ve ya mantık, saygı ve sevgi doğrultusunda bir ömür boyu mutlu olarak kullanabilirsiniz. Cinsellikte bu beraberliğin vazgeçilmez bir parçası ve tamamlayıcısıdır.
  Beraberlikte ilk cinsel ilişkinin kusursuz geçmesi gerektiğine inanmışızdır. Oysa bu inancın tam tersine ilk gece gerginlik ve korku içinde geçer. Yeni beraber olan çiftlerin ilk gecelerini birtakım olumsuz duygular içinde olduklarını ve korkularını gizlemek istemeleri de gerginlik ve baskıları daha da arttırır.
  Yetersiz cinsel eğitim, daha önceden bilinmeyen ama evlilik süresinde ortaya çıkan çeşitli sağlık sorunları zaten var olan ekonomik sorunlara, toplumsal baskılara ve olumsuzluklara eklenirse cinselliği yok etmeye başlar. Bu yüzden evlilik öncesi bazı hazırlıkları yapmak kişilerin bu olabilecek negatifliklerden uzaklaştırır.
  Bunlar nelerdir ;
  En önemlisi her iki tarafın evlilik öncesi muayeneye gitmeleridir Erkeğin ve kadının cinsel bir anormalliği yani sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engelliyecek problemleri var mı, varsa ve mümkünse bunun düzeltilmesi. Herhangi bir bulaşıcı hastalık var mı ( sarılık, cinsel yolla geçen bir hastalık, aids ve bu gibi ) varsa gerekli önlemleri alınıp, tedavi edilmesi . İleride sorun olabilecek herhangi bir sağlık problemi var mı. ( Gizli şeker, kalp hastalığı, hormonal bozukluk gibi ) Bebek sahibi olmayı engelliyecek bir sebep var mı ? Erkeklerde evlenmeden önce sperm sayımı yaptırılması, kadında yumurtalıkların ve hormonal düzenin kontrol edilmesi. Gebelik esnasında sorun yaratabilecek kan uyuşmazlığı, kadında toksoplasma( çiğ etten geçip kırsal alanlarda yaygın bir enfeksiyondur ) gibi gebeliğin ileri ki aylarında bebeğin ölümüne sebep verebilecek bir enfeksiyonun var olup olmadığının araştırılması gerekir. Kan uyuşmazlığı kan grubu ile değil kanınızda ki Rh faktörü ile ilgilidir.
  [u]Yalnızca kadının Rh negatif, erkeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda oluşabilir.[/u]
  Kadın Rh pozitif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok
  Kadın Rh negatif, erkek Rh negatif uyuşmazlık yok
  Kadın Rh pozitif , erkek Rh pozitif uyuşmazlık yok
  Kan uyuşmazlığının varlığının bilinmesi gebelik öncesinde veya gebeliğin başlangıcında gerekli tedbirlerin alınarak ortaya çıkabilecek rahatsız edici durumları engeller.
  6. Çiftlerin ailelerinde ve ya kendilerinde kalıtsal ( doğumla geçen ) bir hastalık ve ya anormallik var mı varsa bunların derecelerinin araştırılması , değerlendirilmesi eğer riziko payı varsa oluşacak gebeliklerin titizlikle takip edilmesi gerekir.
  Özellikle akraba evliliklerinde genetik danışmanın alınması ( bunu hekiminizin tavsiye ettiği bir yerde ve ya hastanelerin genetik bölümlerinde yaptırabilirsiniz )
  Akraba evliliklerinde sakat çocuk olmasının nedeni basit olarak şöyle izah edilebilir ;
  Her insanın yapısında var olan ama bulunduğu şekli ile kişide ciddi rahatsızlıklar yaratmayan birtakım anormallikler vardır ( teknik olarak herkesin genetik şifresinde ki bazı yerlerde zararsız bozukluklar vardır ) aynı sülaleden gelen kişilerde bu bozuklukların aynı yerlerde olma olasılığı fazladır. Doğacak bebeğin yapısını oluşturacak formülün yarısını anneden yarısını da babadan alacağı için aynı kökenden gelen kişilerin her ikisinin de vereceği formülde aynı yerde bozukluk olma olasılığı yüksektir. Ve böyle bir bozukluk olursa verilen şifrede aynı yerde bozukluk olacağı için ciddi sakatlıklar görülecektir.
  Teknik olarak her iki taraftan gelecek genetik şifre bozukluklarının aynı yerde ise çocukta o basamaktaki gen tamamen bozuk olacaktır.
  Evlilik öncesi cinsel eğitim ve danışma almak oluşabilecek korku ve yanlışlıkları ve bunların getirebileceği cinsel isteksizlikleri ve problemleri ortadan kaldıracaktır. Unutmayınız ki yaşanan her şey iz bırakır.
  Evli çiftlere bir önerimizde birbirlerini iyice tanıyana kadar çocuk sahibi olmamaları. Bunun içinde bir hekime danışarak en uygun doğum kontrol yöntemini cinsel hayatlarına başlamadan önce uygulamalarıdır. Gebe kalma korkusu altında kadın rahat bir cinsellik yaşayamaz.
  Sonuç olarak yukarıda saydığımız olumsuzlukların var olması birbirini seven iki insanın bir araya gelmesi için engel teşkil etmeyebilir. Bunların önceden bilinmesi eğer mümkünse gerekli tedavilerin yapılması ve tedbirlerin alınması faydalıdır.
  Bilinmeden evlilik sırasında ortaya çıkması ve ya getirebileceği tamiri mümkün olmayan
  sonuçlar büyük hayal kırıklıkları, olumsuzluklara hatta ilişkinin bitmesine neden olur.
  Bu gibi rahatsız edici olaylarla karşılaşmamak için önerilerimize uymanızı ve hekim kontrolünde sağlıklı bir cinselliğe adım atmanızı öneririz.
#30.08.2004 16:57 0 0 0
 • Harika bilgiler sagol herkezin okumasi lazim diye düsünüyorum
#31.08.2004 21:55 0 0 0
 • Gercekden önemli bilgiler!Cok sagol!
#31.08.2004 21:58 0 0 0
 • RICA EDERIM GÖREVIMIZ, UYANDIRIP IKAZ ETMEK
#31.08.2004 22:01 0 0 0
#09.09.2004 15:33 0 0 0
#09.09.2004 15:41 0 0 0
 • Tskler bilgiler icin
#10.09.2004 14:20 0 0 0
 • Teşekkürler ersoy
#10.09.2004 16:43 0 0 0
 • valla isterseniz 100 kere okuyun yinede duygular kapıdan girince mantık bacadan çıkıyor böyle şeyler planlanmıyor yani istediğimiz kadar dikkat edelim yinede herşey olacağına varıyor
#13.09.2004 09:34 0 0 0
 • Çok önemLi bilgiler Teşekkürler
#13.09.2004 10:18 0 0 0
 • Cok Tesekkürler !
#13.09.2004 10:33 0 0 0
#13.09.2004 10:41 0 0 0
 • bilgiler için teşekkürler
#24.09.2004 10:35 0 0 0
 • Orijinalin yazari dr.nezii
  valla isterseniz 100 kere okuyun yinede duygular kapıdan girince mantık bacadan çıkıyor böyle şeyler planlanmıyor yani istediğimiz kadar dikkat edelim yinede herşey olacağına varıyor

  deniz katiliyorum sana,

  aslinda tabiki cok önemli bilgiler bunlar fakat sanki bir alisveris veya qualifikation olayi gibi oluyor.

  Sistematik yasiyan insanlar icin bunlar tam aranan ve sorulmasi gereken sorular.

  Yinede bilgilerin icin cok tesekkürler
#24.09.2004 10:49 0 0 0
 • sagol ersoy paylasim icin
#29.10.2004 17:49 0 0 0
 • gec kaldik bu bilgilere neden 3 sene önce yazmadiniz
#30.10.2004 01:39 0 0 0
 • Cok güzel ya.Sagol.
#20.11.2004 23:44 0 0 0
 • Orijinalin yazari dr.nezii
  valla isterseniz 100 kere okuyun yinede duygular kapıdan girince mantık bacadan çıkıyor böyle şeyler planlanmıyor yani istediğimiz kadar dikkat edelim yinede herşey olacağına varıyor  cooook haklisin bacim neyaparsan yap
  dedigin gibi hersey olucana variyor
  ben evli oldugum icin benim okumama bile gerek yok!!!!
#20.11.2004 23:51 0 0 0
 • Orijinalin yazari dr.nezii
  valla isterseniz 100 kere okuyun yinede duygular kapıdan girince mantık bacadan çıkıyor böyle şeyler planlanmıyor yani istediğimiz kadar dikkat edelim yinede herşey olacağına varıyor

  BENCEDE
  YİNEDE
  BİLGİ VERDİGİN İÇİN TEŞEKKÜRLER
#27.11.2004 11:32 0 0 0