Türkiye'nin büyük şehirleri

Son güncelleme: 18.08.2022 18:57
 • Türkiye'nin büyük şehirleri ve muazzam manzaraları
  Türkiye'nin büyük şehirlerine geçici süre ile giriş çıkışlar yasaklandı. Her köşesi ayrı bir güzellik barındıran ülkemizde büyük şehir olma unvanını kazanan yerlerde harika manzaralar bulunuyor. Doğudan batıya güzellikleri birbirinden üstün olan büyük şehirlerin çok beğenilen manzaralarını sizlere getirdik.


  Türkiye'nin büyük şehirleri

  Türkiye'nin büyük şehirleri çok güzel manzaralara sahip. Büyük şehir olmayı hak eden şehirler turizm açısından da gelişmiş oluyor. Büyük bir tarih barındıran kentler tarihi ve doğal güzelliklerini de korumayı biliyor. Ayrıca en yüksek noktalara da il manzarasını önünüze seren seyir terasları yapılıyor. Her büyük şehirde görmeye değer manzaralar var. Salgın tehlikesi geçtiğinde ve yetkililer izin verdiği ölçüde bu manzaraları görmek için yola çıkabilirsiniz.
#18.08.2022 17:34 6 0 0
 • TÜRKİYE'NİN BÜYÜK ŞEHİRLERİ

  Adana
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Tarihi taş köprüsü ile Adana en güzel manzaralara sahip illerimizden biri. Büyük şehir statüsünde bulunan ilde pamuk yetiştiriciliği fazla olduğu gibi ekonomisini büyük ölçüde turizmden de sağlıyor. Adana’da gezilecek yerleri ziyaret etmek isteyen kişiler kebabını ciğerini yemeden de dönmüyorlar. Çok güzel lezzetleri bulunan Adana’da ne yenir meşhur lezzetleri nelerdir herkes bunu da merak ediyor. Farklı ve zengin kültürü ile aynı zamanda da tarihi binaları ile Adana eşsiz güzellikte manzaraları bulunan Türkiye’nin büyük şehirlerinden sadece birisi.
#18.08.2022 17:38 0 0 0
 • Ankara
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Aynı zamanda başkentimiz olan Ankara tarihi kalesi ve gezilecek diğer yerleri ile görmeye değer manzaraları bulunan diğer bir büyük şehrimiz. Ankara daha çok öğrenci ve memur kenti olma özelliği ile öne çıkarken turizm açısından çok kazanç sağlamayan bir kent. Tarihi üniversitelerin bulunması ve tarihi yönetim binalarının yer alması bu kenti özel hale getiriyor.
#18.08.2022 17:39 0 0 0
 • Antalya
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  En güney noktamızda bulunan büyük şehirlerimizden biri de Antalya. Birbirinden güzel deniz manzaraları bulunan noktaları ile Antalya hem yeşil hem de mavinin en güzel tonlarını sunuyor ziyaretçilerine. Şimdilerde salgın sebebi ile giriş çıkışlar yasak olsa da hayat normale döndüğünde Antalya’nın en güzel plajları tertemiz hali ile ziyaretçilerini yine ağırlamaya devam edecek. Birbirinden güzel antik kentler ve gezilecek diğer tarihi adresler Antalya’da turizmi canlı tutan diğer detaylar.
#18.08.2022 17:45 0 0 0
 • Aydın
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Antalya gibi mavi ve yeşilin bir araya getirdiği manzaralarla herkesi memnun eden bir diğer büyük şehrimiz Aydın oluyor. Gezilecek yerleri yine doğal güzelliklerin manzarası olarak önümüze çıksa da tarihi kaleler ve adresler de Aydın’da bir hayli fazla. Türkiye’nin büyük şehirleri arasında gösterilen Aydın tertemiz denizi ve diğer gezi yerleri ile muazzam manzaralar sunan bir ilimiz.
#18.08.2022 17:46 0 0 0
 • Balıkesir
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Büyük şehir olarak bu dönemde giriş çıkışın yasak olduğu illerimizden biri de Balıkesir. Yazlık tatilcilerin en uğrak yerlerinden biri olan Balıkesir herkesin mutlaka bir kere yaz tatili için gittiği yerlerden. Denizi ve doğası ise en az Antalya kadar muhteşem ve tarihi yerleri de Aydın kadar adından söz ettiriyor. İstanbul’a yakın olması sebebi ile hafta sonu için tercih edilen yaz tatili beldeleri de var. Balıkesir büyük şehir olarak en güzel manzaralarını sunan nadir illerden.
#18.08.2022 17:48 0 0 0
 • Bursa
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Yine İstanbul’a yakın olan bir diğer büyük şehrimiz. Bursa’da gezilecek yerler doğal güzellikler olduğu kadar tarihi güzellikler olarak da bulunuyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Bursa’da sayısız tarihi eser var. Bu eserlerin yanı sıra görmeye değer doğal güzellikler de çok güzel manzaralar görme imkânı veriyor. Şehir adım adım gezi seven herkes tarafından gün geçtikçe daha fazla keşfediliyor.
#18.08.2022 17:50 0 0 0
 • Bursa'da günübirlik gezilecek yerler tarihi ve doğal gezi yerlerinden oluşuyor. Harika adresler olan bu gezi noktalarında keyifli bir gün geçirmek mümkün. Hem tarihi tanırken hem de doğanın keşfini yapabilirsiniz.

  Bursa'da günübirlik gezilecek yerler listesinde öyle güzel adresler bulunuyor ki buraya giden herkesi kendine hayran bırakacak. Bursa tarihi sebebi ile de bu güzelliklere sahip olabilme şerefine erebilmiş bir şehir. Bu yüzden bunu çok iyi kullanarak turizmde kullanmayı da başarıyor. Bursa'daki tarihi yerler en çok gezgin ağırlayan adresler arasında bulunuyor. Osmanlı'nın tarihine bir dönem ışık tutan tarihi yapılar bunlar. Bu yüzden gittiğinizde ve yerinde incelediğinizde yüz yıllar yaşamış bir medeniyetin de izlerine rastlayacaksınız. Ayrıca Bursa neyi ile meşhur öğrenerek burada Bursa'nın meşhur yemeklerini tadabilirsiniz. Lezzetli iskender yemeği ve daha nicesi güzel bir hafta sonu gezisinde sizinle buluşabilir.


  Birbirinden güzel gezilecek yerleri bulunan Bursa bu konuda zengin olan illerimizden biridir. Yaklaşık olarak üç milyona yakın nüfusu bulunan Bursa ülkemizin de en kalabalık dördüncü şehridir. Bursa meşhur yemekleri de sayıca fazla olduğundan bu konuda da zengin sayılabilir.

  Osmanlı zamanına uzanan bir tarihinin olması bu ili tarihi yapı bakımından önemli yapmıştır. Osman Bey tarafından 1306 yılında kuşatılmış Orhan Bey tarafından ise fethedilmiştir. Yüzyıllar hüküm süren Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti Bursa’dır.
  BURSA'DA GÜNÜBİRLİK GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

  1-Anadolu Arabaları Müzesi

  2-Bursa Karagöz Müzesi

  3-Bursa Soğanlı Botanik Park

  4-Bursa Cumhuriyet Caddesi

  5-Bursa Saitabat Şelalesi

  6-Bursa Uluabat Gölü

  7-Bursa Suuçtu Şelalesi

  8-Bursa Oylat Vadisi
  BURSA'DAKİ TARİHİ YERLER LİSTESİ

  1-Kozahan

  2-Bursa Ulu Cami

  3-Yeşil Türbe

  4-Muradiye Külliyesi

  5-Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbesi

  6-Irgandı Köprüsü

  7-Tophane Saat Kulesi

  8-Bursa Kalesi

  9-Hünkar Köşkü
#18.08.2022 17:52 0 0 0
 • Denizli
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Pamukkale travertenleri ile öne çıkan ilimiz Denizli diğer güzel detayları ile de herkesin büyük beğenisini toplayan nadir bir ilimiz. Doğal zenginlikleri bir hayli fazla Denizli’nin. Bu yüzden Türkiye’nin her yerinden olduğu gibi dünyadan da ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal gezi yerleri en güzel manzaraları sunarken Pamukkale gibi sahip olunan kaynakları tarihi antik kentler gibi detaylar destekliyor. Denizli’de gezilecek yerler ve Denizli’nin meşhur yemekleri herkesin odak noktası olmayı başarırken büyük şehir statüsünde yer alan ilimiz hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.
#18.08.2022 17:54 0 0 0
 • Diyarbakır
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Doğu illerimizden biri olan Diyarbakır son zamanlarda kendini gösteren bir diğer büyük şehirlerimizden. Gezilecek yerleri yavaş yavaş gezginler tarafından keşfedilmeye başlandı. Şehirde yenilecek yemekler de kendini kültürel özellikler çerçevesinde gösteriyor. Giden herkes Diyarbakır’ın ayrı gizli kalmış güzel yerini gün ışığına çıkartıyor.
#18.08.2022 17:55 0 0 0
 • Erzurum
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Kış manzaraları ile öne çıkan ve kışın iliklerine kadar yaşandığı illerimizden biri olan Erzurum da en güzel manzaralara sahip büyük şehirlerimizden biri. Erzurum daha çok kış konseptinde karşımıza çıkan bir ilimiz ve burada yer alan kayak merkezleri de herkesin ilgisini çekiyor. Sadece Türkiye’de değil dünyada Erzurum kayak merkezleri büyük ilgi görüyor.
#18.08.2022 17:56 0 0 0
 • Eskişehir
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Son zamanlarda en çok turist çeken yerlerden biri de Eskişehir. Hem öğrencilerin yoğun olması hem de gezilecek yeni müzelerin eklenerek tarihi yerlerin de onarılması ile zengin bir kültür haline geldi Eskişehir. En güzel büyük şehirlerimizden biri. Eskişehir’de gezilecek yerler saymakla bitmeyen adreslerden oluşuyor. Herkesin hafta sonunda mutlaka gezip geldiği yerlerden biri burası.
#18.08.2022 17:57 0 0 0
 • Gaziantep
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Gezilecek yerleri ile olmasa da mutfağı ile gurmeleri kendine çeken bir yer Antep. Büyük şehir statüsünde bulunan ilimizde müzeler yoğun ilgi görüyor ama asıl seyahat sebebi çok övülen mutfağı oluyor. Burada sofralar zengin malzemelerle donatılıyor. Herkesin doymadan kakması ise neredeyse imkânsız. Baklavası, etli yemekleri, içli köftesi ve daha nicesi Gaziantep’e çağıran detaylar oluyor. Keşfedilmeye değer gezi yerleri le beraber Gaziantep de şu süreçte giriş çıkışların geçici olarak yasaklandığı illerimizden biri olsa da her şey yoluna girdiğinde eskisi gibi turist alacak büyük şehirlerimizden biri.
#18.08.2022 17:59 0 0 0
 • Hatay
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Gaziantep kadar mutfağı ile öne çıkan bir başka ilimiz ise Hatay oluyor. Mutfağında baharatların birleşimini en iyi ortaya koyan bir şehir burası da. Hatay’da gezilecek yerler ise şehrin manzaralarını oluşturan detaylar. Ancak sadece gezilecek yerleri ve Hatay mutfağı ile değil iç içe geçmiş zengin kültürü ile de herkesin dikkatini çeken bir yer. Bu yüzden turist çeken bir yer.
#18.08.2022 18:01 0 0 0
 • İstanbul
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Türkiye’nin en kalabalık ve en fazla manzara sunan ili İstanbul. Osmanlı İmparatorluğu yüzyıllarca dünyaya hükmettiği sırada yönetim merkezini de İstanbul yapmıştı. Peygamber Efendimiz ise İstanbul için ^Ne güzel şehir.’ İfadelerini kullanmıştı. Ortasından deniz geçen ve enerjisiyle başka hiçbir şehre benzemeyen İstanbul’un dünyada bir örneği daha yok. Bu yüzden herkesin en çok ilgisini çeken il diyebiliriz. Dünyadan turistleri kendine çeken İstanbul sayısız tarihi mekanlarla dolu. Her adımda keşfedilmeyi bekleyen eserler bulunduğu gibi her sokakta yok olmaya mahkûm edilmiş tarihi çeşmeleri de bulunuyor. Dediğimiz gibi her noktası ayrı bir zenginlik saklıyor bu şehrin. Virüs salgını sırasında İstanbul en çok vakanın görüldüğü büyük şehir olarak kayıtlara geçti. Nüfusun diğer illerden kat kat fazla olmasının da bunda etkisi var. Geçici süre ile İstanbul’da da giriş çıkışlar durdu. Bu kötü günler geçtiğinde meydanlar yine ziyaretçilerin akınına uğrayacak ve dünyadan turistler keşfetmek üzere yine İstanbul’a gelecekler.
#18.08.2022 18:02 0 0 0
 • İzmir
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  En çok ziyaretçi alan ve doğal güzelliklerine denizin mavisini de katarak adından söz ettiren bir diğer büyük şehrimiz ise İzmir oluyor. İzmir gezilecek yerleri eşsiz güzellikteki denizi ve diğer tüm güzel tarihi mekanları ile herkesin büyük ilgisini çeken bir büyük şehir statüsündeki ilimiz. Turizmden büyük gelir sağlayan İzmir halkı salgın tehlikesi geçtiğinde ve her şey normale döndüğünde diğer illerde odluğu gibi kaldığı yerden turizm gelirini sağlamaya devam edecek. Şimdilerde en güzel manzaralara sahip sahilleri ve diğer adresleri boş.
#18.08.2022 18:12 0 0 0
 • Kahramanmaraş
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Dünyaya adını dondurması ile duyuran ve büyük şehir statüsünde bulunan bir diğer ilimiz de Kahramanmaraş oluyor. Bu ilimiz de zengin kültür birikimi ve gezilecek güzel yerleri ile herkesin büyük ilgisini gören bir şehir.
#18.08.2022 18:13 0 0 0
 • Kayseri
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Kayseri büyük şehirlerimiz içerisinde gezilecek en güzel yerlere sahip yerlerden biridir. Yöresel lezzetleri de Kayseri’nin ziyaretçi sayısını her yıl daha fazla arttırdığı gibi kayak merkezlerinin varlığı da Kayseri’nin gözde tatil yerlerinden biri olmasını sağlıyor. Türkiye’nin büyük şehirleri arasında yer alan Kayseri’nin muazzam manzaraları farklı ilçelerde bulunuyor
#18.08.2022 18:15 0 0 0
 • Kocaeli
  Türkiye'nin büyük şehirleri
  Büyük şehirler listemizde yer alan bir diğer yer Kocaeli oluyor. Daha çok sanayileşme ile öne çıksa da gizli saklı doğal güzellikleri bir hayli fazla Kocaeli’nin. Şehrin değişik yerlerinden görebileceğiniz manzaralar da kentin ışıltısını gözler önüne seren bir detay.
#18.08.2022 18:17 0 0 0