foto - AYIŞIĞI
  Gribe İyi Gelen Doğal İlaçlar
  Gribe İyi Gelen Bitkiler - Grip Bitkisel Tedavisi
  [COLOR="#6699cc"]Papatya:

  Solunum yolu rahatsızlıklarında tahriş giderici olarak kullanılan papatya, aynı zamanda vücuttaki iltihabı da engelliyor.

  Hazırlanışı: 3 çorba kaşığı papatyayı kaynayan suya atın. İçine bir tatlı kaşığı nane katın. Dilerseniz bir fincan şeftali ve mandalina suyunu bu karışıma ilave edebilirsiniz.

  [COLOR="#6699cc"]Ihlamur:

  Balgam söktürücü ve göğüs yumuşatıcı olarak kullanılan ıhlamur çiçeği,
  terletici ve rahatlatıcı etkisiyle gripten koruyor.

  Hazırlanışı: Ihlamur çiçeğini 1 bardak suda kaynatın.
  10 dakika bekletip için.

  [COLOR="#6699cc"]
  Kuşburnu:

  Yüksek miktarda C vitamini içeren kuşburnu, vücudun direncini artırıyor.

  Hazırlanışı: Taze ya da kurutulmuş bir avuç kuşburnunu yıkayın.
  Daha sonra sıcak suda üstü kapalı olarak kaynatın.
  Üzerindeki köpüğü atın.
  Koyu portakal rengi olan kuşburnunu süzerek içebilirsiniz.

  [COLOR="#6699cc"]Zencefil:

  Gripte mikropları öldürücü özelliği olan zencefil, çabuk iyileşmeyi sağlıyor.

  Hazırlanışı: Kıyılmış zencefil kökünü iki dilim limonla beraber sıcak suyun içine atın. 5 dakika bekledikten sonra süzerek için.

  [COLOR="#6699cc"]Meyan Kökü:

  Balgam söktürücü etkisi olan meyan kökü, solunum yollarındaki salgıyı seyrelterek boğazın tahriş olmasını engelliyor.

  Hazırlanışı: Kıyılmış meyan kökü üstüne sıcak su dökün ve 5 dakika demleyin. Daha sonra süzerek için.

  [COLOR="#6699cc"]Ebegümeci:

  Grip semptomlarının azaltılmasına yardımcı olan ebegümeci, aynı zamanda öksürük söktürüyor.

  Hazırlanışı: Akşamdan bir bardak sıcak suya kurutulmuş ebegümeciyi atın. Sabah süzün ve için. Acil durumlarda sıcak suda 5 dakika bekletmeniz de yeterli olacaktır.
  Gribten Koruyan Meyve Suları
  gripten koruyan meyveler - soğuk algınlığı bitkisel tedavi - meyve sularının faydaları
  Soğuk kış günleri yaklaşırken grip vakaları da yaygınlaşmaya başladı. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının en sık görüldüğü kış mevsiminde, günlük hayatı olumsuz etkileyen, verimi düşüren bu hastalığa karşı yeterli beslenme, en etkili mücadele yollarından biri. Vücuda ihtiyaç duyduğu tüm besin öğeleri kazandırılarak bağışıklık sisteminin mutlaka güçlendirilmesi gerekiyor.

  Yetersiz ve dengesiz beslenme vücut direncini azaltarak enfeksiyona zemin hazırlıyor. Enfeksiyon hastalıklarında metabolizma hızlanıyor, vücut dokularının yıkımı, dolayısı ile besin öğelerinin vücuttan atımı artıyor. Özellikle protein, vitamin A, vitamin C, demir ve çinkonun vücuttaki miktarı azalıyor. Bu besin öğelerinin yeniden vücuda kazandırılmasında meyve suları önemli bir rol üstleniyor. Bu nedenle özellikle kış aylarında meyve suyu içmeyi ihmal etmemek önem taşıyor.

  Özellikle kayısı, elma ve nar suları bağışıklık sisteminin direncinin korunmasında etkili. Bunun yanı sıra, bu meyvelerin sağlık üzerinde çok sayıda olumlu etkisi bulunuyor.

  [COLOR="#6699cc"] En önemli C vitamini deposu: Portakal suyu

  Bir bardak portakal suyu 110 kalori içeriyor ve günlük C vitamini ihtiyacını karşılıyor. Potasyum ve B1 vitamini için iyi bir kaynak olan portakal suyu, vitamin B6, niasin, riboflavin (vitamin B2) ve magnezyum içeriyor. Portakal aynı zamanda en yüksek miktarda C vitamini içeren meyve suyu olma özelliği taşıyor. Portakalı sağlıklı besinler arasına sokan nedenlerden biri dokusunda, suyunda, etinde ve derisinde bulunan turunçgil flavonoidleridir. Portakalda flavanoidlerden olan Naringin ve hesperidin isimli biyoaktif bileşenler bulunuyor. Flavonoidlerin kanser hücrelerinin gelişimini önlediği, kılcal damarları güçlendirdiği, antienflamatuar, antialerjik ve antimikrobik özelliklere sahip olduğu biliniyor. Pektin gibi doğal diyet liflerinden zengin olması da bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine, kan şekerinin dengelenmesine ve kolesterolün düşürülmesine yardımcı olabiliyor.

  [COLOR="#6699cc"] Üzüm suyunun içerdiği antioksidanlar önemli

  Üzüm suyu kabuğu ve çekirdeğinden çok çeşitli ürünler elde edilerek tüketime sunuluyor. A, B ve C vitaminlerinden zengin olmasının yanı sıra bol miktarda potasyum ve demir içeriyor. Güçlü bir antioksidan, kalp hastalıklarına ve kansere karşı koruyucu olan resveratrol, bioflavonoidler ve polifenollerin zengin kaynağı. İçeriğindeki proantosiyanidinler ve biyoflavanoidler kanı sulandırıcı etkisiyle pıhtılaşmayı engelliyor. Varis, tromboz, emboli ve diğer damar hastalıklarını önlüyor, damar sağlığının korunmasına katkıda bulunuyor. Damarları genişleterek yüksek tansiyon riskini azaltıyor. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta oluşan serbest radikallerle savaşarak, hücrelerdeki yıpranmışlığı azaltıyor ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

  [COLOR="#6699cc"]Kayısı suyundaki beta karoten bağışıklık sistemini daha iyi çalıştırıyor

  Meyve suları içinde en yüksek miktarda karoteni kayısı içeriyor. Beta karoten aynı zamanda kayısıya turuncu rengini veriyor. Vücudu ve organları saran epitel doku, göz sağlığı, kemik, diş gelişmesi ve endokrin bezlerin çalışması için gerekiyor. Üreme ve büyüme fonksiyonları için, bağışıklık sisteminin iyi çalışması açısından beta karoten büyük önem taşıyor. Kayısı, potasyum ve kuru madde içeriği yönünden de birinci sırayı alıyor. Bir bardak kayısı suyu günlük A vitamini gereksiniminin 1/3’ünü karşılayacak değere sahip. Kayısıda bulunan diyet posası sadece kabızlık değil, irritabl kolon sendromu, apandisit, hemoroid, diş hastalıkları, şişmanlık, şeker hastalığı, kroner kalp hastalıkları ve kolon kanseri gibi hastalıkların oluşum riskini azaltıyor, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

  [COLOR="#6699cc"]Güçlü bir antioksidan daha: Nar suyu

  Diğer meyve suları ile karşılaştırıldığında, nar suyu birçok yararlı biyoaktif bileşik içermesiyle ön plana çıkıyor. Yapılan çalışmalar narın mucizevi meyve olarak kabul görmesini sağlıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, tüm meyveden üretilen nar suyunun, nar tanelerinden daha fazla, kırmızı şarap ve yeşil çaya nazaran üç kat daha güçlü antioksidan etkiye sahip olduğunu ortaya koyuyor.

  Nar suyu, özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçerdiği besin öğelerine bağlı olarak, kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine, kalp sağlığının korunmasına, kanser hücrelerinin gelişiminin engellenmesine olumlu etki ediyor. Nar suyu bütün bu özelliklerinin yanı sıra idrar söktürücü, kan yapıcı, enerji verici ve tansiyon düşürücü özelliği bulunuyor. Özellikle nar suyunda bulunan farklı biyoaktif bileşiklerin prostat, cilt ve meme kanserinde tedavi edici ve tedaviye yardımcı etkileri olduğu yapılan çalışmalarda gösteriliyor.
  Bel Ağrısı Nasıl Önlenir
  Senlik :D
  Kronik Ağrılar ve Tedavi Yöntemleri
  Kronik Ağrı Nedir - Kronik Ağrı Tedavileri
  Kronik ağrıların karmaşıklığından ötürü, araştırmacılar sıklıkla insan hayatı üzerindeki sosyal, tıbbi ve ekonomik etkilerini deşifre etmeyi denemektedirler. Bu şekilde, kronik ağrının tedavisindeki tıbbi yaklaşım çok boyutludur ağrının hem fiziksel, hem de psikolojik etkilerini göz önünde bulundurur. Kronik ağrının paradigmalarına vakıf olabilmek için, risk grupları, sebepler, tedavi seçenekleri ve prognoz gibi, belli başlı faktörlerin bilinmesi hayati önemdedir. Aşağıda kronik ağrıyla daha iyi baş edilebilmesine yönelik 360 derecelik bir bakış açısı ortaya konmuştur.

  [COLOR="#6699cc"]Kronik Ağrı Ne demektir

  Akut ağrı sansasyonlarının aksine, kronik ağrı, bir sakatlık sonrası uzun periyotlarla varlığını sürdürür. Burada, ağrı sinyalleri sinir sisteminde haftalar ve zaman zaman aylar, hatta yıllar boyunca yanıp sönmeye devam etmektedir. Böylesi bir ağrı genellikle bir ilk sakatlık sonrası veya etkisi sürmekte olan bir tür enfeksiyon veya hastalıktan (artrit veya kanser gibi) kaynaklı meydana gelir. Kimi insanlarda, böylesi bir ağrının bariz bir vücut hasarı bulunmadığı halde meydana gelebilmesi de söz konusudur.
  [COLOR="#6699cc"]
  Kronik Ağrı Şikâyetleri:

  • Artrit

  • Refleks Sempatik Distrofi (RSD)

  • Kanser ağrısı

  • Bel ağrısı

  • Nörojenik (merkezi sinir sistemi veya periferal sinir sisteminin hasar görmesinden kaynaklı) ağrı

  • Baş ağrısı veya migren

  • Temperomandibular Eklem Bozukluğu

  • Kronik Yorgunluk Sendromu

  • Hassas Bağırsak Sendromu

  [COLOR="#6699cc"] Kronik Ağrının Tedavisi:

  Kronik ağrı yönetimi temelde kişiyi olabildiğince normal bir yaşantı sürdürebilir hale getirmektir. Tedavi hedefi, öz-yönetim becerilerinin ve sağlıklı bir yaşam biçiminin gelişimini sağlamaktır.

  Kronik ağrı tedavisi esnasında, fiziksel faktörlerin yanı sıra psikolojik faktörlere de hitap edebilecek, çok-disiplinli bir yaklaşıma sahip olunması hayati önemdedir.

  Şiddetli, kronik ağrıyla baş edebilmenin en iyi yollarından birisi, ağrıyı sürekli kontrol altında tutmak üzere uzun süre tesirli opioid kullanımıyken, ağrının ilerleme kaydettiği momentlerdeyse kısa süre tesirli opioid kullanımıdır. Her ne kadar söz konusu medikasyonlar semptomların iyileştirilmesinde kullanılmakta iseler de, bunların tedavinin yegâne odak noktasını teşkil etmedikleri ve daima başka tedavi biçimleriyle birlikte kullanılmaları gerektiği akıldan çıkartılmamalıdır.

  Akılda tutulması gereken önemli bir faktör de, kullanılan opioid gibi ilaçların depresyon, mide bulantısı, kabızlık ve solunum problemleri gibi kuvvetli yan etkileri bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra, söz konusu ilaçlar uzun süreli kullanımlarda bağımlılığa yol açabilmektedirler.

  Ağrının dindirilmesi veya ortadan kaldırılmasına yönelik olarak psikoterapiye ve rahatlama tekniklerine başvurulması dahi söz konusudur. Bundan ayrı olarak, akupunktur, lokal elektriksel ve beyin stimülasyonu gibi belli prosedürler de, kimisi tedavi, kimisi plasebo etkisi sağlama amaçlı olarak kullanılmaktadır.

  Faseta eklem denervasyonu olarak bilinen yeni bir tedavi biçimiyse, cilt içine sokulmuş iğneler yollu radyo-dalgalarının geçirilmesini içermektedir. Bu, dokuları eklemlerin uç kısmından ısıtmakta ve eklemlerdeki sinirleri rahat hareket olanağı sağlayacak şekilde inaktif hale getirmektedir.
  Bel Ağrısı Nasıl Önlenir
  bel ağrısı nedenleri - belde ağrı - bel ağrısı tedavileri
  [COLOR="#6699cc"]K VİTAMİNİYLE KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİN

  Kalsiyum güçlü kemiklerin anahtarıdır, fakat Japon araştırmacılar sizin bir o kadar daha ihtiyacınız olan Vitamin K’yı tespit etti. Brokoli, ıspanak ve diğer koyu yapraklı bitkiler, kemikteki kalsiyum depolarına yardım eder ve onu daha yoğun hale getirir. Güçlü kemikler güçlü bir vücut demektir. Böylelikle bel ağrısı ile sonuçlanacak herhangi bir yaralanma riskini azaltmış olursunuz.

  [COLOR="#6699cc"]ÇANTANIZI ÇAPRAZ ASIN

  Eğer çantanız veya evrak çantanız sizin ağırlığınızın %10’undan daha fazla ise sizin için ağır demektir. Ve tabiî ki çantanızı düzgün taşımanız da önemli. En iyi çanta sapı uzun olan ve vücudunuzu çapraz geçerek bir omzunuzdan diğer kalçanıza doğru çapraz asabileceğiniz çanta tipidir. Omuzları her 20 dakikada bir değiştirmeniz önerilir.

  Bilinenin eksine yumuşak yatakta uyuyanlar sert yatakta yatan kişilere göre daha az bel ağrısı çeker. Yastık başınız omurga hizasından çok yukarıda olamamalıdır. Eğer sırtüstü yatıyorsanız çeneniz göğsünüze değmemelidir. Eğer yan yatıyorsanız başınız omzunuza doğru bir açı yapmamalıdır.

  [COLOR="#6699cc"]KASLARINIZI GÜÇLENDİRİN

  Güçlü Core kasları (karın, sırt, diafram ve pelvik taban kasları) sizi bel yaralanmasından korur. Dizleriniz bükülü ayaklarınız yere tam temas edecek şekilde sırtüstü yatın, karın deliğinizi görecek şekilde öne doğru kalkın ve 10 saniye bekleyin (mekik hareketi). Elleriniz gövdenin yanında, yüzünüz yere dönük olucak şekilde yüzükoyun yatın, yüzünüzü yerden uzaklaştırın ve bu pozisyonda 10 saniye bekleyin (ters mekik hareketi). Haftada 3-4 gün, günde 2-3 set 15 tekrar olacak şekilde bu hareketleri tekrarlayın.

  [COLOR="#6699cc"]UZUN SÜRE OTURUYORSANIZ

  Bel sağlığı için iyi bir postür elzemdir. Eğer günde 8 saatten daha fazla oturuyorsanız, bu sizin beliniz üzerinde baskı yaratır. Sandalyenizin arkalığının belinizi desteklediğine emin olun eğer destek yetersiz ise bir bel yastığı temin edin. Sandalyenize oturduğunuzda kalça ve diz açısının 90 derece olması ve ayakların yer ile tam temasta olması önemlidir. Otururken dirsekleriniz masaya 90 derece açıda temas etmelidir.
  Kış Mevsiminde Cilt Bakımı
  cilt bakımı önerileri - kışın cilt bakımı
  Cilt bakımının temelinde, cildinizi tanımanız yatıyor. Cildiniz o anda yağlı, normal, karma cilt tipi olabilir veya kuru, hassas ve güneşten etkilenmiş olabilir. Unutmayın ki cilt tipiniz değişkenlik gösterebilir ya da mevsimsel etkilerle aynı zamanda hem kuru hem de güneşten zarar görmüş olabilir. Bu konuda yanılmamak için en iyisi bir doktordan yardım almak; böylelikle hem cildinizi tanımış olur hem de doğru ürünleri seçerek doğru bakımı yapabilirsiniz. Cildinizi tanıdıktan sonra sıra geldi bakım aşamalarına…

  Cildinizi kışa hazırlayacak temel cilt bakımı “temizlik”, soyma”, “nemlendirme” ve “güneşten koruma” olmak üzere dört basamaktan oluşuyor.


  [COLOR="#6699cc"]Temizlik (Kirden arındırma): Sürekli makyaj, hava kirliliği, rüzgarın getirdiği toz tanecikleri veya bulunduğunuz ortamdaki havalandırma sistemi nedeniyle yoğun kirlenmeye maruz kalan cildiniz için temizlik çok önemli. Krem ve jel tarzı yüz temizleyiciler iyi bir seçim olacaktır. Eğer cildiniz çok yağlı ve akneye yatkın değilse sabun tarzı temizleyicilere yönelmeyin, çünkü cildinizi aşırı kurutabilirsiniz. Suyla temizlemeye gerek bırakmadan sür-sil tarzı kremler olsa da porları düzenlemesi ve cildi kirden tam arındırması için mutlaka yıkama içeren bir ürünü tercih etmeniz yerinde olur. Yüz yıkarken ılık su kullanmak da yine önemli bir nokta, asla sıcak veya soğuk su kullanmayın. Eğer size hissettirdiği ferahlığı seviyorsanız tonikleri de cilt bakımında kullanabilirsiniz. Cilt ve makyaj temizleme toniği olarak gülsuyu kullanabilirsiniz, gözeneklerinizin daha iyi göründüğünü farkedeceksiniz.

  [COLOR="#6699cc"] Soyma (Derinlemesine Temizlik): Derinlemesine temizlik, haftalık cilt bakımınızda yer alması gereken işlemlerden biri. Erkeklerde cilt sarkmasının ve lekelerin daha az olmasının yanısıra ciltlerinin de daha nemli kalmasının en önemli nedenlerinden biri her gün traş olarak bir anlamda cilt soyma işlemi yapıyor olmaları. Sizin de haftalık olarak yapacağınız soyma işlemi uzun vadede cildinizin daha nemli ve parlak olmasını sağlar, yaşlanma sürecini hücreleri yenileme yönünde uyararak geciktirir. Retinoic asit türevleri, kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon gibi bir çok yolla soyma uygulamaları yapabilirsiniz. Haftada bir uygulama ile cildinizde gerçek bir fark yarattığınızı göreceksiniz. Cilt yüzeyinizdeki ölü hücreler temizlenecek ve çok daha canlı bir görüntü elde edeceksiniz.


  En kolay uygulayabileceğiniz yöntem mikrodermabrasyon. İnce granüller içeren jeller ve kremler iyi bir seçim olacaktır. İnce granüller içeren jeller ve kremleri tercih etmenizde yarar var, çünkü büyük granüller ciltte yırtılmalara neden olabilir. Ayda bir kez doktorunuza uğrayarak uygulatabileceğiniz kimyasal peelingler yaklaşık beş yaş daha gençleşmenizi sağlayabilir. Ayrıca, doktorunuza reçete ettirerek kullanabileceğiniz A vitamini türevleri olan retinoik asitleri de çok kısa sürede cilt renginizi düzenleyerek kollajen üretiminizi destekleyecektir. Mucizevi etkileri olan retinoik asit türevlerini uygulamak için sonbahar tam zamanı.

  [COLOR="#6699cc"] Nemlendirme: Ne kadar nemlendirmenizi gerektiğini size en iyi cildiniz söyleyebilir. Eğer gerginleşmeye başladıysa ciddi bir nem azlığı sözkonusudur. İnce bir tabaka halinde yaşınıza ve cildinize uygun bir nemlendirici kullanın. Eğer menapoz etkileri kendini gösterdi ise bitkisel östrojen destekleyici ürünler içeren kremleri de tercih edebilirsiniz.

  Ağız çevresi, göz altı, dudak ve boyun bölgesinin çok daha ince bir yapıda cilde sahip olduğunu unutmayın. Göz altları gibi az yağ dokusuna sahip olan bu bölgeleri özellikle desteklemelisiniz; kimse genç görünen bir yüzde solgun dudaklar ve yaşından büyük görünmesine neden olan boyun ve dekolte bölgesine sahip olmak istemez.

  [COLOR="#6699cc"] Güneşten koruma: Ciltte oluşan kırışıklıkların, cilt lekelerinin en önemli nedeni güneş… Kışın hatta kapalı havalarda bile güneş koruyucu kullanmanız cildinizi korumak için son derece faydalı olacaktır. En basit olarak, bir nemlendiriciyi sabah-akşam uyguladıktan sonra sabahları en az 15 SPF içeren bir güneş koruyucunun ince bir tabaka halinde cildinize yumuşak hareketlerle yedirin ve her iki saatte bir bunu yenileyin. Makyaj üstüne uygulama yapmak isterseniz sprey tarzı bir güneş koruyucu da kullanabilirsiniz.
  Leyl-i Lal - Doğum Günün Kutlu Olsun Leylim
  Sağlıklı , huzur dolu mutlu senelerin olsun Leylim
  Dua Defteri
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Bir Avuc Mavi Sözler
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  [COLOR="#6699cc"]Belkide 'AŞK' sefaya da cefaya da 'EYVALLAH ' diyebilmekti..
  Sarımsaklı Zayıflama Çayı
  sarımsak çayı ile zayıflama - sarımsaklı diyet çayı - sarımsak zayıflatır mı
  [COLOR="#33ffcc"]Malzemeler:

  3 adet taze kök zencefil
  4 diş sarımsak
  Limon suyu
  [COLOR="#66cccc"]Hazırlanışı: 1 kilre suya 3 adet ince dilimlenmiş yada rendelenmiş zencefiller ilave edilir hafif kaynatılır.İyice kaynayınca içine ezilmiş sarımsaklar ilave edilir.
  Suyun atı kapatılır.5-6 dakika demkemeye bırakılır.

  [COLOR="#66cccc"]Kullanışı:Her gün sabah ve öğlen bir büyük fincan içilir.
  Dilerseniz akşamda içebilirsiniz.Sarımsak çayını içmeden içine yarım tatalı kaşığı limon suyu ilave edin.kesinlikle şeker ilave etmeyin.İstediğiniz kiloya düşünceye kadar için.

  Sarımsak çayı, ödem sökmeye,sindirime ve yağ yakmaya fayda sağlayacaktır

  Dr.Ender Saraç
  Lamina Diş
  Lamina Diş Nedir - Laminat Kaplama - Lamina Tedavisi
  Estetik diş hekimliğinde sıklıkla uyguladığımız ve Yaprak Porselen, Lamineyt, Lamine ya da lamına olarak da bilinen Laminate veneer dişler size güzel bir gülüş verir.Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır.
  Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir yapıştırıcı ara madde ile yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir yapışma sağlanır.

  Görünüşü olumsuz etkileyen bir çok diş bozukluğunda Laminate veneer mükemmel bir çözümdür.
  Lamina yaprak kaplamalar ile dişin çok az bir miktar aşındırılması sayesinde estetik sağlanabilmektedir.
  Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle, dişlere doğal bir güzellik ve doğal bir işlev kazandırmak için laminate veneerler yeterlidirler.
  Lamina diş kaplamalar sayesinde kişiler kendinden emin bir şekilde gülümseyebilirler.


  Lamina diş tedavisi.

  Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler lamınat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dishekiminizdir.

  Lamina diş uzun ömürlü müdür?

  Laminate veneer dişler iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adehziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  Güzel bir gülüşe sahip olamak için laminate veneer dişler sıklıkla tercih edilirler ve memnun edici sonuçlar alınır.


  Laminat kaplama (dental veneer) nedir?

  (Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozuklukları için kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler.

  Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde bunların kaynaşması beklenir.

  Hangi durumlarda laminat tedavisine başvurulur?

  Laminat kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

  Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
  Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
  Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda
  Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde
  Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak) bir alternatif olabilir.
  Laminat tedavisinden kimler yararlanamaz?

  Çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz.

  Laminat tedavinin klinik uygulama aşamaları kısaca nedir?

  Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.


  Laminatlar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?

  Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.

  Laminate veneer'in avantajları nelerdir?

  Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,
  Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,
  Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
  Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediğiniz estetik özelliklere sahip olması sadece lamineyt veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha düzgün olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mmile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.
  Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabiliyor. bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle farkedilmeyen yeni dişlerinizi kullanabilirsiniz.
  Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
  Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
  Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneer'ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
  Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
  Laminate veneer'in dezavantajları nelerdir?

  Diğer restorasyonlara göre sağık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
  Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.
  İmplant Diş Ömrü Ne Kadardır
  implant diş ne kadar dayanır - implant ömrü
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  İyi bir ağız bakımı yapıldığında implantlar ana dişlerin ömründen daha uzun süre kullanılabilirler.

  İmplant ile her yaşta yaşam kalitesi yükseltilebilir.

  Herhangi bir üst yaş sınırı yoktur.

  Bireyin genel sağlık durumu iyi ve herhangi bir diş tedavisi için uygun durumda ise rahatlıkla implant yapılabilmektedir.

  İmplant destekli dişler sadece doğal dişler gibi görünmekle kalmaz aynı zamanda normal bir diş fırçası ve macun ile kolaylıkla temizlenebilir.

  İmplantlar temizlenirken dişler arasındaki boşluklar ve dişetlerine geçiş kısımları oldukça önemlidir.

  Bu bölgeler dişetlerine zarar veren bakteriler tarafından kolonize edilir ve zaman içerisinde implant çevresindeki kemiği de etkileyebilir.

  Bu durum diş ipi veya arayüz fırçaları yardımıyla önlenebilir.

  Profilaksi ekibi bunları nasıl kullanacağınızı size gösterecek ve düzenli aralıklarla profesyonel diş temizliği uygulayacaktır.
  Mayalı Etli Börek
  börek tarifleri - etli börek nasıl yapılır - mayalı börek nasıl yapılır
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Mayalı etli börek malzemeleri
  500 gr un
  13 gr tuz
  3 yumurta
  5 gr toz maya
  Yeteri kadar ılık su veya süt
  100 gr eritilmiş tereyağı
  İç harcı için
  500 gr kemiksiz kuzu eti
  2 haşlanmış havuç
  2 haşlanmış patates
  1 su bardağı haşlanmış bezelye
  Tuz
  Karabiber
  Kırmızı pul biber
  üzeri için
  1 yumurta sarısı

  Mayalı etli börek:
  Un ve tuzu bir kaba eleyin. Maya ve yumurtaları ilave edin.
  Yavaş yavaş suyu veya sütü ekleyin. Pürüzsüz bir hamur elde edinceye kadar yoğurun.
  Kabarması için üzerini örtüp dinlenmeye bırakın. Diğer yanda kuzu etini hafif haşlayıp.
  Hafifçe haşlanmış havuç ve patatesi minik küpler halinde doğrayıp kuzu etine ekleyin.
  Bezelyeyi de ekleyip birlikte soteleyin. Tuz, karabiber ve pul biber ile tatlandırın.
  Soğumaya bırakın. Mayalanan hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp merdaneyle açın.
  üzerine eritilmiş tereyağı sürün.
  Hazırladığınız iç malzemeyi hamurun kenarına yerleştirip rulo şeklinde sarın.
  Uçlarını birleştirin. Hamur bitinceye kadar aynı işlemi tekrarlayın.
  Fırın tepsisine yağlı kağıt serip hazırladığınız börekleri dizin. üzerine yumurta sarısı sürün.
  200 derece fırında pişirin. Kızarınca fırından alıp ılık servis yapın.
  Havuçlu Çorba
  kış çorbaları - havuçlu çorba tarifi - sebzeli çorbalar
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Havuç çorbası malzemeleri
  2 yemek kaşığı zeytinyağı
  1 soğan
  2 diş sarımsak
  1 kg havuç
  1 litre sebze suyu
  2 çay kaşığı köri tozu
  100 gr kırmızı mercimek
  Tuz
  Karabiber
  Kimyon
  Kırmızı pul biber
  400 ml Hindistan cevizi sütü
  üzeri için
  Krema
  Kıyılmış maydanoz


  Havuç çorbası:
  Havuçların kabuklarını soyup doğrayın.
  Soğanı irice piyazlık doğrayıp zeytinyağında pembeleşinceye kadar kavurun.
  Sarımsak ve havuçları ekleyin.
  Tuz, köri, kimyon, karabiber ve pul biberi ilave edip 30 saniye kavurun.
  Mercimek ve sebze suyunu ilave ederek orta ateşte 25-30 dakika pişirin.
  Karışımı blender’dan geçirerek pürüzsüz hale getirin.
  çorbayı yüksek ateşte kaynamaya bırakın.
  Hindistan cevizi sütünü ekleyip bir taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alın.
  Kaselere paylaştırıp üzerini krema ve maydanoz ile süsleyerek sıcak servis yapın.
  Hindistan cevizli havuç çorbası artık hazır, afiyet olsun
  Acı Biber Sosu
  sos tarifleri - acılı sos tarifi - acılı sos nasıl yapılır
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Acı biber sosu malzemeleri
  6 kırmızıbiber
  500 gr kırmızı acı biber
  1 su bardağı su
  2 tatlı kaşığı toz şeker
  1 yemek kaşığı elma sirkesi
  Yarım çay kaşığı deniz tuzu

  Acı biber sosu hazırlanışı

  Biberleri yıkayıp saplarını kesin. Kırmızı biberlerin tohumlarını çıkarın.
  İri parçalar halinde kesin. Temizlediğiniz biberleri tencereye alın,
  1 su bardağı su ilave edip tencerenin kapağını kapatın.
  Yumuşayıncaya kadar pişirin.
  Yumuşayan biberleri, suyuyla birlikte el mikseriyle püre haline getirin.
  Süzgeçten geçirip cam bir kaba alın. Bu aşamada fazla kabukların ve tohumların ayrıldığından emin olun.
  Püre haline gelen biberlerin içine tuz, şeker ve sirkeyi ekleyip iyice karıştırın.
  Hazırladığınız acı biber sosunu kavanoz ya da küçük şişelere aktarıp buzdolabında saklayın.
  Acı biber sosu artık hazır, afiyet olsun.
  Sevgi Dolu Yürekler
  sevgi sözleri - sevgi hakkında sözler - güzel sözler

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  [COLOR="#6699ff"]Neye sahip olursan ol ,
  Sevgi dolu bir yüreğe sahip değilsen

  Hiçbir şeye sahip değilsindir.
  Cunhuriyet'in Kuruluşu
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN !
  Yemek Gifleri
  SUPERİM en güzel yemekleri yapıyordur abi sana
  2014 Saç Modelleri Ve Renkleri
  Üstad Necip Fazıl'dan Seçilmiş Sözler
  [COLOR="#3399cc"]“Karıncayı bile incitmem” demen,
  başlı başına karıncanın incinme nedenidir.
  O “bile” yok mu o “bile”

  [COLOR="#3399cc"]N.Fazıl KISAKÜREK
  Aklınıza İlk Geleni Yazın
  Herkez öyle masum öyle iyi ki sanırsam cehennemde bir tek ben yanacagım
  Alparslan TÜRKEŞ - MHP ve İslamiyete Bakışı
  Ay çok günah ölünün arkasından konuşuyorsunuz

  Benim Osmanlıya hayranlığım ve düşünce olarak benimseyebildiğim bir partidir MHP
  Rahmetli Türkeş değilde bu partiye hep Muhsin YAZICIOĞLU'nu yakıştırmışımdır

  Aslında ben siyaseti sevmiyorum ya , hele ki İSLAM gibi mübarek bir dinin siyasete karıştırılmasını
  Üstad Necip Fazıl'dan Seçilmiş Sözler
  [COLOR="#3366ff"]Ey genç adam, bu düstur sana emanet olsun.
  Ötelerden habersiz nizama lanet olsun!

  [COLOR="#3366ff"]N.Fazıl KISAKÜREK
  Seni Seviyorum Gifleri
  Est , uyarı değil rica diyelim :)
  Seni Seviyorum Gifleri
  Türkçe yazan gifler olsaydı daha iyi olurdu , bakınız konu ismi
  İslami Güzel Resimler - Güzel Sözler
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Manzaralı Evler
  Şimdiye kadar atamadın mı
  Manzaralı Evler
  Beğeni ve yorumlarınız için teşekkürler:)

  (Taş atılmasa daha iyi olur) .)))))))))))
  Manzaralı Evler
  Evet yaşanacak yerler :)
  Manzaralı Evler
  ev resimleri - manzaralı ev resimleri - doğa resimleri
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  image
  orjinalini görmek için tıklayınız  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız