foto - Liberty
  Havle Binti Tüveyt (r.a)
  Havle binti Tüveyt radıyallahu anhâ mü’minlerin annesi Hazreti Hatice radıyallahu anhâ’nın yakın arkadaşı... Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimizin saygı gösterdiği, kendisi için ayağa kalktığı bir hanım sahâbî...

  O, Mekke’li olup Tüveyt İbni Habib’in kızıdır. Mekke’nin ileri gelen hanımlarından Hatice binti Huveylid ile arkadaş idi. Peygamber hanesine yakınlığı dolayısıyla son dinin geldiğini ve Allah Rasûlünün peygamberliğini birçok kimseden önce duymuştu.

  Havle binti Tüveyt, Hz. Hatice annemizin sık görüştüğü bir arkadaşıydı. Ona karşı gönlünde samimi bir muhabbet vardı. Onun dürüstlüğüne hayrandı. Akıllı ve zeki bir hanım olarak o, Hz. Hatice (r. anhâ)’nın fikir ve düşüncelerine çok değer verirdi. Zira onun görüşlerinin doğruluğunda şüphesi yoktu. Onun sözünde sâdık olduğunu ve muhtaç kimselere yardım ettiğini bizzat yaşayarak görmüştü. Bu sebebten Hz. Hatice (r. anhâ)’ya karşı özel bir gönül bağı vardı.

  Hz. Hatice (r. anhâ) annemiz Havle binti Tüveyt ‘in samimi ve yakın arkadaşlığını fırsat bilerek İslâm’ı ona anlattı. O da tereddüt etmeden kabul etti. İslâm’a ilk girenlerle birlikte müslüman oldu.

  Havle (r. anhâ) arkadaşı Hz. Hatice (r. anhâ)’nın İslâm’ı tebliğ konusunda Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem efendimize verdiği desteği yakînen görüyordu. Onu davasında yalnız bırakmadığına ve canıyla, malıyla hizmet ettiğine bizzat şâhit oluyordu. Kendisi de gücü nisbetinde bir şeyler yapmaya çalışıyordu. İslâm’ın ilk yılları zor ve çetin geçmekteydi. Buna rağmen hiçbir mü’min Allah ve Rasûlü dâvasından vaz geçmemekteydi.

  Havle binti Tüveyt (r. anhâ) Allah’a ve Resûlüne tam teslim olmuş bir hanımdı. Onun imânî heyecanını bilen İki Cihan Güneşi efendimiz Havle (r. anhâ)’ya hürmet ederdi. Bilhassa Hz. Hatice (r. anhâ) annemizin vefâtından sonra zaman zaman onu ziyaret ederdi. Zevcesi Hatice’nin hâtırâsı olarak ona izzet ve ikramda bulunurdu. Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi vesellem efendimizin bu vefâkârlığını Hz. Aişe (r. anhâ) annemiz şöyle anlatıyor:

  Birgün Havle (r. anhâ) bize geldi. Onun geldiğini gören Allah Resûlü sallallahu aleyhi vesellem ayağa kalktı. “Hoş geldin! Nasılsın?” diyerek Havle (r. anhâ)’nın hal ve hatırını sordu. Ben bunu garibsedim.

  Kendi kendime; bu kadının içeri girmesiyle niçin ayağa kalktı? Buna gerek varmıydı dedim. Hemen Rasûlullah sallallahu aleyhi veselleme:

  “ - Ya Rasûlallah! Onun için ayağa kalkıp karşılamana gerek varmıydı?” diye sordum. Bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

  “Bu kadın Hatice zamanında bize ziyarete gelirdi. Onun arkadaşıydı. Güzel arkadaşlık imandandır.” diye cevap verdi.

  İki Cihan Güneşi efendimiz emsalsiz, örnek bir şahsiyetti. Her konuda mü’minlere rehberlik ederdi. Vefâ konusunda da tekti. Hz. Hatice annemizin hâtırası olarak Havle (r. anhâ)’ya hürmet edip ayağa kalkması onun derin vefâkarlık örneğiydi.

  Havle binti Tüveyt (r. anhâ) kendisini ibadete vermiş sâliha bir hanımdı. Özellikle gece ibadetine çok düşkündü. Allah Teâlâ’nın huzurunda durmaktan büyük zevk alırdı. Geceleri hep ibadetle geçirdiği için uyumadığı da olurdu.

  Havle (r. anhâ) bir defasında yine Hz. Aişe (r. anhâ) annemizin yanına gitmişti. Gece sabahlara kadar uyumadan ibadet etme konusunda bilgilenmek istiyordu. Bu meseleyi annemize sordu. O da Resûl-i Ekrem sallallahu aleyhi vesellem efendimize Havle (r. anhâ)’nin yaptıklarını anlattı. Net ve açık bir şekilde: “Ya Rasûlallah! Bu Havle’dir. Onun gece gündüz uyumadan, sürekli ibadet ettiğini söylüyorlar.” dedi.

  Fahr-i Kâinat sallallahu aleyhi vesellem efendimiz bu davranışı uygun görmedi. Her şeyin hakkı vardır. Bedenin de hakkı vardır. Her hak sahibine hakkını vermek lazımdır. Uykuya vakit ayırmasını ve aşırıya gitmemesini söyleyerek şu tavsiyede bulundu:

  “Gücünüz yetecek kadar amel yapın. Allah’a yemin ederim ki, siz usanmadıkça Allah usanmaz (yeter demez)” buyurdular.

  Ne güzel bir hayat ölçüsü elhamdülillah. İslâm ne yüce bir dindir. Ne ifrad ne de tefrit vardır. Îtidal ve istikamet esastır. İnsan, gücünün yettiğiyle sorumludur. Asıl olan huzur ve huşû ile ibadettir.

  Rabbımız cümlemize Havle binti Tüveyt (r. anhâ)nın şefaatlerine erebilmeyi, huzur ve huşû içinde ibadetler yapabilmeyi nasib eylesin. Amin...
  Abraham Harold Maslow
  Abraham Harold Maslow Kimdir - Abraham Harold Maslow Resimleri - Abraham Harald Maslow Biyografisi - Abraham Harold Maslow Hakkında

  1908 yılında Rus göçmeni olan Yahudi bir ailenin 7. çocuğu olarak Brooklyn, New York’ta dünyaya geldi. Eğitimsiz bir ailenin çocuğu olan Maslow, ailesinin ısrarı ile New York Şehir Kolejinde Hukuk eğitimine başladı. Daha sonra bu eğitimi bırakarak Cornell Üniversitesi’nde felsefe ve psikoloji okumaya başladı. Psikoloji hocası Edward Titchener’den hoşlanmadığı için, bir sömestre sonra New York Şehir koleji’ne geri döndü. Bu dönemde henüz 20 yaşında iken Kuzeni Bertha ile evlendi. Ardından Winconsin Üniversitesine girerek psikoloji ve felsefe alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Burada primatlar, dominans, davranış ve cinsiyet konularında araştırmalar yaptı.

  Maslow, 1937 - 1951 yılları arasında Brooklyn Kolejine döndü. Burada iki önemli mentörü ile tanıştı: Önemli Geştalt psikologlarından Max Wertheimer ve Amerikan antropolojisinin önemli temsilcilerinden olan aynı zamanda Franz Boas’ın talebesi Ruth Benedict. Benedict, bu dönemde kültürel antropolojinin alt dalı olan kültürel psikoloji üzerine çalışıyordu. Maslow bazı alan araştırmalarında Benedict’e eşlik etti.

  Bunun dışında Erich Fromm, Karen Horney, Kurt Golstein ve Alfred Adler gibi önemli bilim adamları ile çalışma imkânı buldu.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  Maslow (İhtiyaçlar Hiyerarşisi) Teorisi.
  Maslow teorisi, insanların belirli kategorilerdeki ihtiyaçlarını karşılamalarıyla, kendi içlerinde bir hiyerarşi oluşturan daha “üst ihtiyaçlar”ı tatmin etme arayışına girdiklerini ve bireyin kişilik gelişiminin, o an için baskın olan ihtiyaç kategorisinin niteliği tarafından belirlendiğini söz konusu etmektedir. Maslow’un kişilik kategorileri kendi aralarında bir dizilim oluştururlar ve her ihtiyaç kategorisine bir kişilik gelişme düzeyi karşılık gelir. Birey, bir kategorideki ihtiyaçları tam olarak gideremeden bir üst düzeydeki ihtiyaç kategorisine, dolayısıyla kişilik gelişme düzeyine geçemez.

  Maslow, gereksinimleri şu şekilde kategorize etmektedir:

  1.Fizyolojik gereksinimler
  2.Güvenlik gereksinimi
  3.Ait olma gereksinimi
  4.Sevgi, sevecenlik gereksinimi
  5.Saygınlık gereksinimi
  6.Kendini gerçekleştirme gereksinimi
  Maslow’a göre birey için o an baskın olan gereksinimler hangi kategoriye ait gereksinimler ise, diğer deyişle günlük etkinlikleri ağırlıklı olarak hangi gereksinimleri doyurmaya yöneliyorsa, kişilik gelişmişlik düzeyi de onun istencinden ya da seçiminden bağımsız olarak bu gereksinim kategorisine karşılık gelen düzeyde bulunacaktır.


  En sevdiğiniz Osmanlı padişahı
  Kanuni Sultan Süleyman
  ve tabiki Fatih Sultan Mehmet
  Var mı Bu Oyunu Oynayabilecek?
  [QUOTE=Sayeste]Bak dikkat et istersen bütün günün çok zinde geçecek

  öyle oldu, ben her sabah yapayim bunu :D
  Var mı Bu Oyunu Oynayabilecek?
  yaptim ama sabah sabah böyle bir$eyle ugra$tigima inanmak istemiyorum :D
  Demonstration gegen israelische Militärschläge in Gaza [Ulm]
  aber manchmal mein ich doch, hätte Hitler mal länger gelebt

  mädls das ist echt nicht der richtige weg :D
  Wir sind Moslems, auch wenn es nicht ernst gemeint ist, sollten wir nicht unbedingt an Hitler denken, und ihn in dieser Sache vor allem nicht erwähnen.
  Der Antisemitismus hat hier ja nichts verloren :)
  "Wir sind nicht gegen Juden, sondern gegen die Isarelische Regierung."
  Ist halt meine Meinung, hat zwar keiner gefragt, aber musste es irgendwie los werden :D Wir sollten zu mindest diese Ansicht ausstrahlen :)
  Ich hoffe, mich versteht keiner falsch (bitte nicht).
  Demonstration gegen israelische Militärschläge in Gaza [Ulm]
  Die Aldi und Lidl Geschichte gibts auch in Österreich.
  Wir waren natürlich auch nicht einkaufen, weil man sich eben nicht sicher sein kann. Wobei auf die Aussagen von Aldi und Lidl sollte man ja nicht unbedingt vertrauen, die können es ja auch einfach abstreiten.
  Mittlerweile weiß ich garnicht mehr, was ich kaufen soll.
  Irgendwie scheinen mir die Alternativen beschrenkt zu sein.

  Wie schaut das ganze eigentlich in Deutschland aus ?
  vE BEn.
  ja glaub schon
  Almanya tuhaf ben napim :D
  vE BEn.
  in$allah canim
  tatilleri ayni zamanda yapmamiz lazim :D
  vE BEn.
  kücücük bir kareden etrafa mutluluk saciyorsunuz
  Aylin hanimi yiyesim geldi :D
  Sanada kirmizi cok yaki$mi$
  Rabbim yüzünüzden gülücükleri eksik etmesin fistiklar
  Yogurtlu Patates Yuvasi
  cok güzel görünüyorlar mihmandar
  bende uzun zamandir yapmadim..
  ellerine saglik, canim istedi :)
  hOney ve SeKeR
  ne demi$ kutsi
  ilani a$k ediyorum benimle evlenirmisin..

  acele etmesen Fundada getirirdi devamini :D
  hOney ve SeKeR
  Allah ayirmasin Canlarim
  voll süß ihr zwei..
  avatarada bayildim $eker :D
  Ramazan Bayramı 2008
  Hayirli Bayramlar..
  Sizce Biz mi Zamanı Yönetiyoruz, Yoksa Zaman mı Bizi Yönetiyor?
  ki$iye göre degi$ir..
  Tahammül Derecenizi Ölçün!
  A ve B ayni sayida, C hic yok :D
  tahammül derecemi ölcemedim :(
  Tek Çocuk Olmak iyi mi Kötü mü?
  bence kötü
  biz 3 karde$iz, ama ke$ke biraz daha kalabalik olsaymi$iz diyorum
  Son moda Kabanlar Yağmurluklar Montlar
  siyah olanlarin hepsi güzelmi$
  ellerine saglik
  Doğadan En Güzel Kare
  ikinci resim muhte$em
  Katlamalı Açılmalı Ayakkabı
  ay bu harika bir$ey, hemen bir tane bulup almam lazim :D
  Hasretimsin
  güzel yüregine saglik canim :)
  Şiddet gören kadın eşine geri dönüyor
  cocuklarimizi dogru yeti$tirmeliyiz
  ogullarimiza kadina el kaldirmanin bir acizlik oldugunu,
  kizlarimizada kendi ayaklarinin üstünde durmayi ögretsek böyle $eyler ya$amayiz
  kadin siginma evlerinede pek gerek kalmaz..
  avusturyalilarda var mi
  isch bin noch da :D
  2008 Regaip Kandiliniz Kutlu OLsun
  Kandiliniz mübarek olsun..
  Hırvatistan 2-4 Turkiye Euro 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Karşılaşması Çeyrek final
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Hırvatistan 2-4 Turkiye Euro 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Karşılaşması Çeyrek final
  inandik ve kazandik !
  dualarimiz kabul oldu..cok $ükür...
  Viyana $uan Türklerin elinde, yer yerinden oynuyor..
  Almanca TEZ
  var :) belki yardimci olabilirim..
  sadece cümle düzenlemeleri mi ?
  Tesettürlüyüm çünkü......
  Tesettürlüyüm çünkü Hak böyle istiyor…

  Hakk istedi mi, şek yok şüphe yok koşul yok şart yok…

  i$te bunu anlamak istemiyorlar.

  Tesettürlüyüm Çünkü;
  Yüce Rabbim emretmiş.
  o, bu dedi diye vazgeçecek kadar basit olsaydı başımda taşımaya utanırdım.
  elhamdülillah gururla taşıyorum...

  cok güzel bir payla$im..
  Allah razi olsun.
  Peynirli Ekmekçik
  ellerine saglik
  güzel görünüyorlar, tadinida bilmek icin yarin denerim
  Namaza nasil basladiniz???
  7-8 ya$indaydim, neler hisettigimi tam olarak hatirlamiyorum
  babamla beraber ak$am namazlarini kilarak ba$ladim, sonrada gerisi geldi..
  ama verdigi huzur ve mutluluk bagliyor insani namaza, bir zaman sonra ihtiyac duyuyorsun, kilmayinca huzursuz oluyorsun
  Rabbim herkese nasip etsin