Coğrafya > AMASYA

  AMASYA


  YÜZÖLÇÜMÜ: 5.520 km²

  NÜFUS: 357.191 (1990)

  İL TRAFİK NO: 05

  İLÇELER: Amasya (merkez), Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova.

  İLGİ ÇEKİCİ YERLER: Amasya Kalesi, Kaya Mezarları, Gökmedrese Külliyesi, Torumtay Türbesi, Burmalı Minare Camisi, Sultan Mesud Türbesi, Bimarhane, Büyükağa ve Küçükağa Medreseleri, Yörgüç Paşa Camisi, Mehmed Paşa Camisi, Sultan Beyazıd Camisi, Beyazıd Kütüphanesi, Borabay Gölü, Çakallar ve Karakaya Mesireleri.
  Amasya

  Müze-Kent görünümü, doğal güzellikleri, 15 medeniyetin izleri, kayalara oyulan Kral Mezarları ve Su Kanallarıyla sizleri bekliyor AMASYA.  Amasya, eski tarihlerde Harşena adıyla bilinir.
  Amasya''ya hangi sıkıntı ile girilirse girilsin insanın gönlü rahatlar, huzur bulur. Her türlü sıkıntıdan uzaklaşır. Mısır gibi şöhretlidir. Nil gibi nehri vardır. Akan ırmağı hayat suyudur. Çok temiz ve çok güzel kokuludur. Seyretmeye doyum olmaz. Eski köşkleri muhteşem ve manzaralıdır.

  Arkeolojik bulgulara göre Amasya''nın 7500 yıl öncesine (M.Ö. 5500) kadar uzanan bir geçmişi vardır. O dönemden itibaren Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlılara kadar çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

  Bunun sonucu olarak Amasya bir bilim ve sanat merkezi haline gelmiş, dünyaca ünlü bilim ve sanat insanları yetiştirmiştir. Lokman Hekim, dünyanın ilk coğrafyacısı Strabon, ilk kadın divan şairi Mihri Hatun, hattatlar piri Şeyh Hamdullah bunlardan sadece bir kaçıdır.

  Yeşilırmak boyunca dizilmiş "Yalıboyu evleri", Dünya'da ilk defa akıl hastalarının müzik ve su sesiyle tedavi edildiği Darüşşifa (Bimarhane), dağlara oyulmuş bulunan ve Amasya'nın her yerinden görülebilen Kral Kaya Mezarları, Ferhat'ın Şirin'e kavuşmak için kazdığı "Ferhat su kanalı", adı Amasya ile özdeşleşen "Misket Elması", Borabay gölü, kaplıcalar ve diğer doğal güzellikler Amasya'nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir belde olmasını sağlamaktadır.
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  AMASYA HAKKINDA KISA BİLGİLER

  AMASYA ADININ KAYNAĞI

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Bazı tarihçiler, Amasya'nın, efsanevi kadın savaşçılar AMAZONLAR tarafından kurulduğunu ileri sürmüştür. Amazonların kraliçesi Amasseia'nın adının bu yerleşim yerine verildiği söylenir.

  Bir başka görüşe göre Hitit krallarından Amas Han bu şehri kurmuş ve "Amasit" adını vermişti. Ayrıca şehrin, Mısır firavunlarından Amasis tarafından kurulduğu ve bu nedenle Amasya adını aldığı da söylenmektedir.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  "KUŞEVİ - KUŞSARAYI"
  Sultan Bayezid Camii'nin doğu kısmı ve kuzeye bakan duvarında yer almaktadır. Yekpare taştan oyulumuştur. Yapı olarak tek katlı köşklere benzemektedir. Taş işçiliğinin zerafeti kadar, Osmanlı'nın kuş sevgisini de gösterir.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  "SEMAVER"
  Amasyalıların çay içme alışkanlığı nedeniyle, teneke, pirinç ve bakır semaver yapımı pratik olarak gelişmiştir. Amasya'ya gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğinden, şehirden ayrılıken hatıra olarak götürdüğü hediyelik eşyalar arasında semaver ilk sıradadır.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  "GÜNEŞ SAATİ"
  Ufki güneş saati adı verilen zaman tespit taşıdır. Sultan Bayezid Camii'nde namaz vakitlerinin ayarlanması için kullanılmıştır. Beyaz mermerden yapılmış olup, şekil bakımından güneş saatleri içinde tek örnektir. Orduevi bahçesinde sergilenmektedir.


  TİMUR'UN AMASYALI ALİMLERİ İMTİHANI
  Amasyalı alimler, Timur'un Amasya'ya atadığı beyi beğenmezler. Bunun üzerine Timur, Amasyalı alimleri yanına çağırtır ve soracağı soruları doğru yanıtladıkları takdirde isteklerini yerine getireceğini söyler. Timur, alimlere on soru sorar. Alimler kendilerine sorulan bütün soruları doğru yanıtlar. Timur son bir soru sorar: "İki taraf savaşıyor, ölenlerden hangi taraftakiler şehittir?" Bu soruya Sücaaddin İlyas yanıt verir: "Vatanı için çarpışıp ölenler şehittir." Timur bu yanıtı çok beğenir ve alimlerin isteğini yerine getirir.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  BİR İMPARATORLUĞU UĞRAŞTIRAN SÜLALE : MİTRİDATLAR
  Romalıları Anadolu'da en uzun süre oyalayan ulus, Pers-Pontuslar olmuştur. Romalılar Anadolu'daki en büyük yenilgilerini de Pers-Pontus kralı VI. Mitridat zamanında almıştır. Bu savaşlar 30-40 yıl kadar sürmüştür. Ama Romalıların bitmek bilmeyen saldırıları Pontusluları yıldırmış, M.Ö. 70 yılında başkent Amasya'yı işgal etmişlerdir. Romalıların eline geçmek istemeyen VI. Mitridat içtiği zehirle ölmeyince, kendisini bir kölesine öldürtmüştür.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  "KİRAZ"
  Amasya adı "ELMA" ile nerdeyse özdeşleşmiştir, ama Amasya'da elmadan fazla kiraz üretilir denirse yanlış olmaz. Elma'nın bir yıl ürün verip diğer yıl vermemesi, bazı üreticilerin kiraza yönelmesine neden olmuştur.


  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  ZİYA PAŞA (1825-1880)
  Türk edebiyat ve siyaset tarihinin önemli isimlerinden biri olan Ziya Paşa 1863 yılında Amasya'ya "sürgün"e gönderilmiştir. Ziya Paşa Amasya'da sadece bir buçuk yıl kadar kalmış olmasına rağmen çok sayıda imar hareketine imza atmıştır. Amasya ve beş kazasında "altı hükümet konağı, altı ilkokul, altı saat kulesi, bir lise, ve bir ilkokul" inşa ettirmiştir. Sadece Amasya'da bir hükümet konağı, bir ortaokul, bir köprü, bir saat kulesi, bir hapishane yaptırmış, yolları ve meydanları genişletmiştir. Ziya Paşa'nın en önemli faaliyeti, yöre halkını mahalli zorbaların zulmünden kurtarmak, bazı kimselerin haksız servet edinmesini engellemek olmuştur. Fakat onun bu son icraatı bazı kesimleri rahatsız etmiş ve Ziya Paşa Samsun'a tayin edilmiştir.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  MERZİFON SAAT KULESİ
  Amasya`nın kaza ve nahiyelerini Saat Kuleleri ile süsleyen Ziya Paşa, Merzifon`da da bu geleneği sürdürmüştür. 1415 yılında Çelebi Mehmed tarafından yaptırılan medresenin giriş kapısı üzerine silindirik tuğla gövdeli minareyi andıran Saat Kulesi`ni inşaa ettirdi. Kulenin yapımında diğer kaza ve nahiyelerde olduğu gibi bütün masrafları halktan topladı. Kule tamamlandığı vakit çalar saat için düştüğü tarih ;

  Sıytı han Abdülaziz dehre versin velvele
  Halka bildirdikçe bi saat zaman-ı taati

  Yaptırıp yardım Ziya tarih-i cevher darını
  Buldu şehri Merzifon şan çünki geldi saati
  Tesekkurler.
  EmeqinizE saqLık ..
  Emeğinize Sağlık..


  Acemi Birliğimi orda geçirdim 78 gun


  Güzeldi Halkıda güzel ama Askerlere fazla ilgi göstermesler..

  Gezmek için birebir..

  Tavsiye Ederim...


  güzel bir paylaşım eline saglık
  ahhh memleket ahhh...
  emeğinize sağlık
  amasyamız güzeldir
  paylaşımınıza teşekkürler
  paylaşım için sağol
  hey be memleketim 4 yıldır hasretindeyim... bilgiler için teşekkürler...
  YURDUMUN HER KÖSESI BIR CENNET AMA BENIM YUREGIMDEKI CENNET AMASYA COK ÖZLEDIM AMASYAMI HEMSERILERIME SELAMLAR
  contra_atak selamlar
  Amasya ilimiz dört bi yanı dağlarla çevrili güzel bir ilimiz, Birkaç ay merkezde birazda Suluova ilçesinde bulunmak nasip oldu öğrenciliğimde. Sıcakkanlı cana yakın insanları vardır güzel amasyamızın. İlin ortasından akan nehire bayıldım okadar güzelki. Hele o Kral mezarları ben öyle diyorum harika şeyler.Görmek gerek.
  amasyalı arkadaşlarımın hep güzel olduğunu anlatırdı ama gitmek kısmet olmadı ki
  Bende gitmedim amasyaya ama yeşillik ve bol elmalı bir şirin şehrimiz olduğunu duymuştum
  elmaları çok ünlü onu biliomwalla
  Arkadaşlar Amasya elmasının bir özelliğini,söyleyeyim size.Yalnızca Amasya elmasında vardır bu özellik.Amasya Elmasını Yan ortasından Boydanboya kestiğinizde,
  İç kısmına bakarsanız kusursuz tam bir Yıldız görünümünde olduğunu görürsünüz.
  Muhteşem bişey görmenizi tavsiye ederim.
  aaaa ilk kez duyuyorum,
  bundan sonra dikkat ediyim bari
  walla bende daha önce duymamıştım

  bize bunu da ögrettiğin için sağol tıkır
  tesekkürler arkadaslar emegi gecen herkese
  paylasım ıcın tsk ler arkadaslar bende merzıfonluyum
  amasya elmasi meshur bir yer ama hic firsat olmadi oraya gitmek
  Paylaşımın için sağol kardeş.
  Amasya'ya ait bir fotografta bende var sana göndereyim ekle istersen
  İlin ortasından akan nehire bayıldım okadar güzelki.


  O Nehir Benim Son Bıraktıqımda Çok PiS Kokuyodu, In$allah DüzeLtmi$LeRdiR...

  Arkadaşlar Amasya hatırası bir iki resimde bende var.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Amasyanın Şehir merkezindeki Camisi
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Amasyanın kral mezarları tepesinden tünelin görünümü
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız

  Ve Amasyanın kral mezarları
  walla güzel bi yer maya fabrikası falan var arkadaşlar gitmişti çok hoş olduğunu anlatmışlardı bir sürü resim çekinmişler tabi ben bi zamanımı uydurup gidemedim 2 saatlık yola

  hadi yaww valla bu elmayıda hiç görmedim bakacam artık tüm elmalara