NarGile KeyiF veriYor AmA

  Nargile dumanındaki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı, sigara dumanındaki düzeye göre oldukça yüksek bulunuyor.


  Son yıllarda özellikle gençler arasında hızla yayılan nargilenin, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ettiği bildirildi. Ulusal Kanser Danışma Kurulu, son toplantısında, akciğer zarı kanseri (mezotelyoma) ve son günlerde artan nargile tüketimini ele aldı. Kurul toplantısı sonunda, akciğer zarı kanseri konusunda ulusal boyutta ele alınıp yürütülecek genetik araştırmaların uluslararası işbirliğiyle yürütülmesi kararlaştırdı. Türkiyedeki tütün bağımlılığına dikkati çeken kurul, gizli tehlikeler üzerinde durdu. Kanserle savaşın tütün bağımlılığı ile savaşla eşdeğerolacağı vurgusunu yapan kurul, tütün bağımlılığını teşvik eden nargilenin özendirilmesinin tütün bağımlılığı için adım olacağına dikkati çekti. Kurul, Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı aracılığıyla bu konunun il sağlık müdürlüklerine duyurulması yönünde tavsiye kararını aldı.

  50 SİGARAYA EŞİT
  Hacettepe Üniversitesi (H.Ü) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sigara Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Nazmi Bilir, tütünün nargile şeklinde içiminin, solunum fonksiyonları üzerinde önemli olumsuz etkilerinin bulunduğunu bildirdi.
  Bilir, nargile dumanının analiz edildiği bir çalışmada; bir nargile içimi sırasında 3 gram tütün ve 5 gram kömür yakıldığı, toplam 2.25 miligram nikotin ve 242 miligram partiküler madde alındığının belirlendiğini bildirdi. Prof. Dr. Bilir, bir nargile içimi sonucunda alınan nikotin miktarının, 50 adet sigara içilmesiyle alınan nikotin miktarına eşit olduğunu kaydetti. Nargile içen bir kişinin ortalama 30 saniye aralıklarla her biri 3 saniye süren nefes alıp verme işlemi yaptığını ve her defasında ciğerlerine 300 mililitre hava aldığını anlatan Bilir, bir nargile içiminde, nargile üzerine yakılmak üzere 10 gram tütün yerleştirildiğini, bunun ancak 3 gramının yandığını belirtti.
  Bir nargile içiminin, ortalama 100 nefes alıp verme şeklinde olduğunu anlatan Prof. Dr. Bilir, nargile dumanındaki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarının, sigara dumanındaki düzeye göre oldukça yüksek bulunduğunu ifade etti. Bilir, Tütünün nargile şeklinde içilmesi de aynen sigara içilmesi gibi zararlıdır diye konuştu.

  NARGİLE KAFELER SINIRLANDIRILMALI
  Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk da, son yıllarda nargile kafelerin sayısının giderek artığını ve nargilenin, çeşitli tatlarda sunularak özendirildiğini anımsattı. Nargilenin zararlarının göz ardı edilmemesi gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Kutluk, nargile kafelere sınırlama getirilmesi gerektiğini kaydetti.
  Bide sanki teşvik eder gibi yok elmalısı yok portakallısını çıkarmışlar.
  EMEKLERİNE SAĞLIK PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER
  HERKESE SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM
  :cubuk:
  eline sağlık

  teşekkürler

  herkeze sağlıklı günler dileklerimle


  güzel paylaşımlarınız için teşekkürler elinize sağlık . nargilede keyifli oluyordu. arada içiyordum bundan sonra içmem arkadaşım
  nasıl içiyorlar ,anlamıyorum , sigaradan beter gibi görünüyor. teşekkürler.

  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  Haklısın valla


  paylaşımlar için tşk ederim
  paylaşımların için teşekkürler
  paylasımın ıcın tesekkurler haklısın falla...

  dream benı fallaya alıstırdı ....

  FALLA
  ben çok severim nargileyi ama şu ana kadar hiç tütünlüsünü içmedim..kurutulmuş meyvelisini içiyoruz biz
  hiç içmedim ama tadını merak ediyorum zararını bilerek bir kerecik tadına bakmak istiyorum yaramazlık yapacağımı bilerek
  o zaman benım acılen bırakmam lazım haftada ıkı kere kullanıyorum bırakıyım o zaman