Yemek Tarifleri > Baklava

  MALZEME;
  1 kg. sert bugday unu
  3 yumurta
  10 gr. tuz
  50 gr. nisasta
  1 kg. sade yag
  500 gr. antepfistigi içi
  500 gr. süt
  50 gr. irmik
  750 gr. seker
  350 gr. su

  Hazirlanisi
  Un tezgah üzerine daire seklinde dökülerek ortasi bos biraklir.Üç yumurta tuz ile çirpilarak az miktarda su ilave edilir ve unla yogrulur.Yogurma sirasinda hamurun üzerine hafif su serpilerek kulak memesi yumusakligina gelinceye kadar yogrulur.Hamur fitil seklinde uzatilarak iki parmak eninde kesilir (her biri yaklasik 75-100 gr) el ile yassilastirilir.Tekrar hafif nisasta serpilerek üst üste konur.(6-12 adet arasi).Ve bu hamurlar açilir.Hamurlar oklavayla kenarindan ortasina dogru inceltilir.Hamurun yari çapi 25-30 cm. olunca elle nisasta serpilerek hamur üst üste getirilir.Bastaki islem 3 defa tekrarlanir.Hamur eni 60 boyu 120-140 cm. kadar açilir.Açilan hamur baklava yapilacak tepsinin büyüklügünde kesilir.Bunlar küçük oklavaya sarilir.içinden en pürüzsüz olan iki tanesi yüzlük ve yüzlük alti olarak seçilir.Tepsiye ince bir kat yag sürülür.Tepsi büyüklügünde kesilen yufkadan oklava ile iki kat serilir.Bu islem 12 veya 14 kat yufka serilene kadar devam eder.Daha önceden hazirlanmis krema halindeki kaymak tepsiye dökülüp biçak ile iyice yayilir.Üzerine çekilmis fistik serpilir ve üstü açilan yufka ile dösenir.Üstüne yüzlük diye ayrilan hamurdan 10-12 kat serilir.Aralarina ya atilir.Kenarlari düzeltilir.Keskin dilim biçagi ile mekik,muska ve parmak kare seklinde kesilir,eritilmis sicak yag üzerinde gezdirilir ve firina verilir.Firin 230-260 derecede olmalidir.Firinda baklavalar sürekli yer de istirerek sürekli çevrilir.Baklava 4-5 dk. sonra hazir olur.Daha sonra dilim halinde kesilen yerlerin arasi biçak ile açilir.Ates üzerinde 2-3 dk. tutulur ve seker verme islemine baslanir.1 kg. seker 350 gr. su ile iyice kaynatilip kivam yapilir.Kepçeyle üzerine sicak olarak yavasça yedirilir.Oynatilmayarak so uyuncaya kadar bekletilir ve servise hazir hale gelir.
  Kaymagin hazirlanmasi;500 gr. süt ates üzerinde kaynatilir.Sonra irmik yavas yavas bosaltilir ve devamli karistirilip sogumaya birakilir.
  Sefa iste bunu hazirlamak marifet ister :D
  yahu usta masrafi bir yana birakda sefa ustambize kilo aldiracak böyle giderse  cok severim eline saglik tesekkurler
  Yemek arşivime kaydettim ellerine sağlık.
  ellerine sağlık sefa abi
  Offf ... ya baklava olsada yesek..
  Ellerine saglik tesekkürler
  Uatam çok güzel bi tarifde hangi yetenek yapacak bunu
  Ellerine saglik
  image
  orjinalini görmek için tıklayınız
  ElleRINE SAglik....!
  ençok sevdiğim tatlı
  eline saglık
  tatlıları okudukça iştahım kabardı ellerine saglık allah allah
  Ellerinize salıkta azda bana verin bæ burda aç ama gurulu kardeşiniz var
  olsada yesek ne güzel olur
  ELLERİNE SAĞLIK TEŞEKKÜRLER
  emeklerine sağlık ağam.tarifi vermiş geri çekilmişsin.Birgün de verdiğin tariften yapda bizi davet et.Böyle ağalık olurmu sefa ağa?
  Teşekkürler.Ellerine ,yüreğine sağlık.
  sefa usta sayseinde 250kio olaaz
  sağol ustam
  emeğinize sağlık güzel tarifiniz için
  paylaşımın için sağol, ellerine sağlık